Freediving Nurkowanie

Jak zostać syreną?

4 lutego 2022

Kto by pomyślał, że odkryję w sobie syrenę?

Serio! Od dzieciństwa byłam raczej chłopczycą, biegałam po lesie, wspinałem się po drzewach. Nigdy nie pomyślałabym, że z gracją (mniejsza lub większą), w kolorowym ogonie będę pływała i trzepała płetwą pod wodą.

Końcówka poprzedniego roku nie była dla mnie łaskawa (choroba i pogrzeb w rodzinie). Pomimo roku spędzonego na Malediwach, nie był to raj. Tego oczywiście nie widać na IG. Jednak w Nowy Rok weszłam z nadzieją, pozytywnym nastawieniem i chęcią odkrycia siebie na nowo, znalezienia na siebie trochę innego sposobu niż do tej pory. Moim tematem przewodnim 2022 jest: reinventing myself. 

I oto przybyła do mnie naczelna syrena Polski Joanna Kannenberg. Z Asią znałyśmy się już wcześniej z nurkowania. W 5 dni skończyliśmy kurs: PADI Discover mermaid, basic mermaid, mermaid, advanced mermaid i kurs instruktorski.

Kiedyś pisałam, że jestem piratem. Teraz mogę napisać, że jestem syreną.

Okazało się, że bycie syreną to:

Zabawa

Przede wszystkim zabawa. Pływanie w ogonie syreny, robienie podwodnych przewrotów, piruetów, figur i konfiguracji jest trochę jak wyzwolenie się ze sztywnych ram społecznych i tego jak „powinna zachowywać się dorosła osoba”. Nie chodzi o pokonywanie rekordów, przesuwanie granic jak we freedivingu (nurkowaniu na wstrzymanym oddechu). Podziwiam freediverów, sama próbowałam, ale nie umiałabym się odnaleźć chyba w tym świecie głębin i kilku minut wstrzymane oddechu. Oczywiście w syrenkowaniu też pływa się na wstrzymanym oddechu, ale dużo płycej i krócej, więc każdy powinien sobie z tym poradzić a praktyka czyni mistrza/mistrzynię. 

Praca zespołowa

W syrenkowaniu od początku chodzi o współpracę. Figury podwodne i choreografię lepiej wykonywać w parze lub grupie. Co dwie, trzy, cztery głowy to nie jedna. Razem przychodzi więcej pomysłów do głowy. 

Ponad to dla bezpieczeństwa, nie ważne, ile osób pod wodą, na powierzchni asekuruje nas jedna osoba w płetwach (nie monopłetwie). W razie, gdyby coś się stało, ktoś zasłabł lub po prostu się zmęczył, taka osoba pomoże. 

Nowy wymiar kobiecości, męskości lub czymś pomiędzy

Znalezienie innego sposobu na swoją kobiecość, męskość, niebinarność.

Moje życie związałam z nurkowaniem, które jest bardzo zmaskulinizowaną branżą. W wodzie nie ma mowy o makijażu, fryzurze. W mojej książce „Podróże na własnej skórze” w rozdziale o kobiecości więcej o tym piszę. Pianka neopranowa nie pomaga, figura w niej jest dość zniekształcona i daleko jej do seksowności.

Mieliśmy w grupie 1 trytona. Darek, który pracuje w stoczni przy budowie okrętów, w wolnych chwilach jest instruktorem nurkowania, zrobił kurs syrenkowania i trytonowania. I teraz uwaga, serce zmięknie: ponieważ chciał zrobić ze swoich nastoletnich córek syrenki. Był on dużo bardziej męski niż podśmiewający się z niego „prawdziwi mężczyźni”.

Pamiętam, gdy te szkolenia wchodziły na rynek. Na grupach nurkowych czytałam wiele szyderczych komentarzy, głównie od mężczyzn. Jeden koleś się zreflektował, gdy zobaczył jak duże zainteresowanie jest takimi szkoleniami. W Chinach i USA rynek syreni jest bardzo rozwinięty: szkolenia, pokazy, eventy, to tylko część z rzeczy, które mogą robić syreny i trytoni. 

Sposób na aktywność

Syrenkowanie to również sposób na samodoskonalenie się, cudowny sposób na spędzanie czasu ze znajomymi lub rodziną. Świetnie sprawdza się na babskie wieczory, wypady na weekend czy wieczory panieńskie. 

Wiele kobiet traktuje to jako ćwiczenia, wysiłek i trening dla potrzymania dobrej kondycji. Jeśli nie jesteś fanką siłowni i kardio to w syrenkowaniu odnajdziesz alternatywę. 

A wszystko uwiecznione na zdjęciach i filmach.

Nie trzeba mieć olimpijskich wyników w pływaniu, nie trzeba mieć żadnych. Jeśli jakoś tam pływasz i unosisz się na wodzie to dasz rade. Oczywiście nie trzeba mieć również doświadczenia w pływaniu w monopłętwie. Ja nie miałam. Pierwszy raz założyłam mono w dzień szkolenia. 

Każda/każdy z Was może się stać sureną/trytonem. Serio, dużo szybciej niż nurek sprzętowy. Żeby spróbować syrenkowania wystarczy jedna sesja w basenie. Gdy się wkręcicie, w zależności od kursu trwają one 1-1,5 dnia. 

Napisz do mnie maila skura.martyna@gmail.com a umówimy się na zajęcia.

Chcesz zostać instruktorem/instruktorką PADI Mermaid? Najbliższy kurs już niedługo 28.02-4.03.2022. Więcej dowiesz się tutaj.

Po piękne ogony zgłaszajcie się do Alicji – naszej modelki syrenkowej.

Dziękuję Joannie Kannenberg za kurs i bycie super trenerką. Natalii, Alicji – Pastel Mermaid Darkowi – Trytonie świetnie spędzony razem czas i wsparcie podczas kursu. Deepspotowi dziękujemy za użyczenie najlepszej przestrzeni basenowej. 

Film z kursu autorstwa znajdziecie tutaj.

Moją rolkę z podsumowania tego kursu możecie obejrzeć na moim IG.

PADI Mermaid Instruktorzy: 4 syrenki i tryton podbijają podwodny świat.

Cenisz moją twórczość i pracę?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.