Gruzja Kobieta w Gruzji

Dzień w cerkwi

18 kwietnia 2011
Martyna Skura, blog podróżniczy, Gruzja, cerkiew w Gruzji

Stanie przez 2 godziny ze świeczką w dłoni. Duchowny cały czas śpiewa. Kobiety mają zakryte włosy i muszą być w spódnicach. Obrządek smarowania oliwą przez duchownego czoła wiernych, po czym oni całują do w nadgarstek prawej ręki.

Nawet tu mężczyźni mają pierwszeństwo: do duchownego podczas obrządku smarowania oliwą czoła, do spowiedzi, do modlitwy.

Wieczór upłyną pod tytułem oglądania rodzinnych fotografii i zdjęć. Kobiety po ślubie i urodzeniu dzieci nigdy nie wracają do poprzedniej formy i wyglądu.

W Gruzji życie toczy się zupełnie innym tempem niż w Europie. Kobiety i mężczyźni potrafią przez wiele lat się przyjaźnić, kochać i dopiero po długim czasie podjąć decyzję o małżeństwie. Jakiekolwiek fizyczne przejawy uczucia  takiej jak trzymanie się za rękę, przytulanie i całowanie się są bardzo wyważone, przemyślane i zanim do nich dojedzie musi upłynąć wiele czasu. Relacje między nimi są bardzo trwałe i głębokie.

Kolejne powiedzenia:

  • Bo od wroga tak nie bolą rany, jak gdy je przyjaciel zada zaufany.

Nauczycielka rosyjskiego ogłosiła już na zajęciach dziewczynom, że można mi szukać męża wśród Gruzinów, abym została tu już na zawsze!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.