Gruzja

Nieufni Gruzini

8 listopada 2012
Gruzja, Gruzini, podróże w Gruzji, Martyna Skura, ludzie w Gruzji

Wg rankingu The 2012 Legatum Prosperity Index  Gruzja znajduje się na 93. pozycji wśród 142 badanych krajów. Pierwsze miejsce zajmuje Norwegia, Polska 32, a najniższe 142. Republika Środkowej Afryki.

The 2012 Legatum Prosperity Index

The 2012 Legatum Prosperity Index

Ranking ten bada m.in. poziom opieki zdrowotnej, edukacji , swobody osobistej, bezpieczeństwa, itp. To nie tylko statystki i wskaźniki ekonomiczne, to też opinie społeczeństwa.  Wszystkie te dane zbierane są aby określić ogólny dobrobyt w krajach na świecie.

Zatem wśród tylu krajów, szczególnie tych rozwijających się, Gruzja (cały Kaukaz z resztą, bo Armenia jest na 98 Pozycji a Azerbejdżan na 94) prezentuje się całkiem nieźle.

Czytam sobie ten indeks, analizuje dane i wskaźniki. Kolory stopniowo z zielonych (najlepiej oceniane) przechodzą w żółte , pomarańczowe i czerwone (najgorzej oceniane). Na tych słupkach około 40 miejsca jest jedna czerwona plama: Gruzja z jej kapitałem społecznym! Zajmuje 140 pozycje z 144 możliwych! Gorsze są tylko Togo i Benin.

Kapitał społeczny – termin z pogranicza ekonomii i socjologii, oznaczający kapitał (jako element procesu produkcji i życia w zorganizowanym społeczeństwie), którego wartość opiera się na wzajemnych relacjach społecznych i zaufaniu jednostek, które dzięki niemu mogą osiągać więcej korzyści (z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia). [źródło: wikipedia]

Ten sam wskaźnik u sąsiadów Gruzji to 124 dla Armenii i 88 dla Azerbejdżanu.

Jak to zmierzono?

Czy w przeciągu ostatniego miesiąca dałeś/ dałaś pieniądze na cele charytatywne? 3,5% odpowiedziało: tak. Średnia to 30,1. Z moich obserwacji w Gruzji datki to również dawanie pieniędzy na ulicy Romom i żebrakom oraz ludziom stojącym przy wejściu do kościoła. Bo Bóg nakazał wspierać biednych. Jednak w tym kraju nie zdano sobie jeszcze widać sprawy z fakty, że dawnie ludziom pieniędzy na ulicy nie jest tak naprawdę pomocą. Wspiera tylko patologię i nie pomaga wyjść z bezdomności. Popularnością cieszą się w Gruzji dotacje na Kościół jako instytucje charytatywną. W automatach płatniczych, pod koniec wykonywania transakcji wyświetla się pytanie „Czy chcesz dokonać  wpłaty na cele charytatywne?” a po jej naciśnięciu wyskakują opcje wsparcia Kościoła, klasztorów itp.

Czy pomogłeś obcej osobie w minionym tygodniu? Gruzja: Świat 32,5% : 46,2%.

Czy odwiedzałeś miejsce kultu religijnego w minionym tygodniu? 32,4: 46,6. Osobiście spodziewałabym się więcej osób. Klasztory i kościoły są tam namiętnie odwiedzane, szczególnie w małych miastach i wsiach. Szkolne i rodzinne wycieczki odbywają się właśnie w te miejscach. Jelni cos było historyczna twierdza czy skalnym miastem to zostało prawie na pewno przekształcone w kościół lub klasztor i mieszkają tam mnisi. Może średnią zawyżają wyznawcy Islamu lub innych konserwatywnych wyznań?

Na wsparcie od rodziny i przyjaciół może liczyć 50,3%, podczas gdy na świecie 83,7. A uważających, że ludziom generalnie można ufać jest 16,2%, podczas gdy na świecie średnia wynosi 24,1. A woluntarystycznie udzieliło się w poprzednim miesiącu 16,7% społeczności (średnia: 19,3%). Wiele osób uważa, ż pomoc rodzinie i sąsiadom to wolontariat.

Co mówi nam ten wskaźnik i jakie są tego skutki?

 “Tak jak i inne postaci kapitału, kapitał społeczny jest produktywny, umożliwia bowiem osiągnięcie pewnych celów, których nie dałoby się osiągnąć, gdyby go zabrakło […] Na przykład grupa, której członkowie wykazują, że są godni zaufania i ufają innym będzie w stanie osiągnąć znacznie więcej niż porównywalna grupa, w której brak jest zaufania […] [wikipedia]

Nasuwający się wniosek: brak zaufania do innych.

Kapitał społeczny oznacza umiejętność współpracy międzyludzkiej w obrębie grup i organizacji w celu realizacji własnych interesów. Warto podkreślić, że w tym paradygmacie kapitał społeczny jest niezbędnym elementem społeczeństwa oobywatelskiego.[wikipedia]

Nasuwający się wniosek: brak umiejętności współpracy międzyludzkiej i brak społeczeństwa obywatelskiego. Dość często to widziałam: w grupach ludzi, organizacjach, między organizacjami, osiedlach, szkołach.

Przy jego pomocy opisywać można istnienie nierówności społecznych, w szczególności nieoczywistych i nieformalnych sieci zależności.

Nierówności społeczne są zauważalne gołym okiem nawet dla turystów.  Nie mówiąc już o nieformalnych sieciach zależności, kontaktów i znajomości. Ok., to akurat jest zauważalne dla osób spędzających więcej czas w tym kraju wśród tych ludzi, choć nie wymaga długiego czasu obserwacji.

Skutki:

– wypasione i drogie samochody, podczas gdy osiedlowe ulice praktycznie nie istnieją, to dziura na dziurze

– brak jako takiej organizacji społeczeństwa i małych grup np. przykład z miast i bloków, w których żyłam: brak żarówek na klatkach schodowych, bo wymaga to porozumienia się między sąsiadami. Jak również niedziałające windy od wielu lat, bo wymaga to wezwania konserwatora i zrzutki, która przy tylu rodzinach żyjących w jednym bloku jest nie wielka.

– brak kapitału społecznego, skutkuje brakiem społeczeństwa obywatelskiego

– no i wiele innych

W dalszym toku myślenia mądre głowy doszły do wniosku, że bez kapitału społecznego, a co za tym idzie, społeczeństwa obywatelskiego, nie ma rozwoju gospodarczego. Ot konkluzja!

Jak przyjmuje większość teoretyków kapitału społecznego w przeciwieństwie do kapitału finansowego, kapitał społeczny nie ulega zmniejszeniu w czasie użytkowania, lecz przeciwnie – pomnożeniu.

Osobiście trzymam kciuki za Gruzje i jej rozwój!

Inne ciekawe informacje o Gruzji z tego rankingu: na 100 osób przypadają ponad 102 telefony. O tak! Gruzin jak już ma telefon, to na jednym się nie kończy! Co najmniej dwa a nawet trzy.

93,5% ludzi nie boi się chodzić nocą po ulicy! Średnia wynosi 61,7. W Polsce 68,2. To wielka zmiana w Gruzji, o której pisałam przy okazji reformy policji.

Tylko, a może aż 57,3% (średnia to 52,5) wierzy w uczciwość wyborów parlamentarnych/prezydenckich. Jak na kraj demokratyczny to raczej niepowalający wynik. Pamiętajmy, że w skład średniej wchodzą kraje Afryki i Azji, gdzie demokracja jest raczej wątpliwa, co zaniża znacznie średnią. A 65,3% wierzy w uczciwość sądów.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.