Gruzja Kobieta w Gruzji

Bezdzietność i bezpłodność i trochę o antykoncepcji

16 września 2011
kobiety w Gruzji, Martyna Skura, blog podróżniczy, antykoncepcja w Gruzji

Gdy kobieta w Gruzji wychodzi za mąż, oczywiste jest, że w przeciągu 1 roku powinna mieć już dziecko, albo chociaż być w ciąży. Przeciętny wiek, w którym gruzińska kobieta ma pierwsze dziecko to 23 lata (Wg Peace Corps Health Education Companion Guide). Problem bezpłodnosci nie istnieje. Jesli para nie może mieć dzieci jest to oczywiscie wina kobiety. Ludzie będą plotkować i wymyslać historie dlaczego to ta kobieta nie ma dzieci. Nie zbyt często może ona liczyć na wsparcie męża w tej kwestii. Dla niego jest to punkt honoru. Oczywiscie nikomu nie przyjdzie do głowy, że to mężczyzna może mieć problem z płodnoscią. Gruzińscy mężczyźni nie są wzorem zdrowego stylu życia: praktycznie każdy pali papierosy, pije dużo alkoholu, jeździ samochodem (no bo przecież nie chodzi po ulic) albo przesiaduje w parku z kumplami.

Leczenie czegokolwiek w Gruzji jest drogie, bo służba zdrowia jest odpłatna. Nie mówiąc już o leczeniu bezpłodnosci, które prawdopodobnie można robić tylko w Tbilisi.

W aptekach dostępnych jest wiele srodków antykoncepcji. Jednak wiele kobiet nie ma pojęcia co to są za leki a już tym bardziej jak działają i jak je stosować. Nie otrzymują żadnej edukacji seksualnej ani ze strony szkoły ani ze strony rodziców. To już nasze polski przysposobienie do życia w rodzinie nie jest takie złe, mimo że pozostawia wiele do życzenia.

Kobiety nadal uważają, że pigułki antykoncepcyjne sa szkodliwe dla zdrowia i powodują bezpłodnosć.

58% kobiet przyznaje, że nigdy nie korzystało z żadnych srodków antykoncepcji (Wg Peace Corps Health Education Companion Guide).

Coraz więcej kobiet używa spirali. Jednak przekraczają one okres ich użytkowania np. z 3 lat na 5. Nie musze wspominać, że ma to negatywny wpływ na zdrowie.

Mężczyźni nie lubią prezerwatyw, więc jesli kobieta nie używa spirali, czy pigułek to często “środkiem antykoncepcji” jest metoda przerywana lub metoda kalendarzykowa. Wszyscy znamy skutecznosc tych metod… Prezerwatywy są też rozpoznawane jako konieczne tylko w przypadku seksu z prostytutką. Mówi się również, że praktycznie każdy mężczyzna uprawia seks z prostytutką i w wyniku tego praktycznie zawsze przekazywana jest jakas choroba weneryczna, którą koniec końców otrzyma również żona. Naogół tego nieswiadoma. Warto sobie postawić pytanie ile to już razy kobieta i może jej dzieci, pokutowały za hulaszczy tryb życia ich mężów i ich ignorancje wobec antykoncepcji i własnego zdrowia.

Kolejnym z często stosowanych “środkow antykoncepcji” jest aborcja. Wg Peace Corps Health Education Companion Guide Gruzja ma najwyższy poziom aborcji w regionie i wynosi 3,1 zabiegów przypadający na jedną kobietę. W 2009 liczba zabiegów wyniosła ponad 24.000! Te same statystyki mówią, że 51% kobiet wypowiada się, że ich ostatnia ciąża była niechciana lub nieplanowana i większosć z nich została zakończona.

Wiele Gruzinów przekonanych jest, że stereotypy typu gdy mężczyzna jest podniecony seksualnie musi nastąpić wytrysk (najlepiej w ciele kobiety, jak nakzuje religia) ponieważ w innym przypadku będzie on odczuwał dotkliwy ból; albo że mężczyzna musi uprawiac seks dla własnego zdrowia; są prawdą.

Organizacja Women’s Hope, w której obecnie pracuje, prowadzi zajęcia z tej tematyki. Jednak są to naogół jendorazowe spotkania, na których mówi się o okresie menstruacyjnym, męskich i żeńskich narządach rozrodczych, wszystki rodzajach antykoncepcji. Ale wymienia się je tylko, nie skupiając się naszczegółach ich działania i użytkowania, ani na cenie, co jest dosć istotnym czynikiem w tym kraju. Uczą również o tym jak ważne są regularne wizyty u ginekologa. Jednak nadal wiele kobiet i dziewczyn nie chodzi regularnie na badania. Często bywa, że młoda dziewczyna idzie na badania dopiero gdy jest w ciąży. Wiele matek nie daje swoim córkom dobrego przykładu w tej kwestii, bo same regularnie sie nie badają. I cóż się późneij dziwić, że gdy kobieta po 40 lub 50 przychodzi do lekarza to okazuje się, że trzeba ratowac jej życie a nie zdrowie.

Peace Corps Health Education Companion Guide korzsta z 2005 Reproductive Health Survey carried out by local ministries, UNFPA and USAID Ministry of Labour, Health and Social Affairs, Georgia Hunter-­‐Geboy, Carol. “A Life Planning Education: A Youth Development Program”. Washington, DC. Advocates for Youth, 1995: www.advocatesforyouth.org.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.