Gruzja Osobiste

Gdzie się podziali mężczyźni? Wyginęli jak mamuty.

8 listopada 2011
Gruzja, mężczyźni w Gruzji, Martyna Skura, blog podróżniczy

Średnia życia mężczyzn na całym świecie jest niższa od kobiet. W Gruzji różnica ta wynosi aż 10 lat! Mężczyźni dożywają na ogół 67 lat. 75% zgonów przypisywanych jest problemom kardiologicznym. Gruzińscy mężczyźni wiodą prym pod względem nie unikania czynników zwiększających ryzyko zachorowania na którąś z chorób układu krążenia.

Oficjalnie wg statystyk 57% mężczyzn pali papierosy. Mi osobiście wydaje się, że ta liczba powinna być większa, bo praktycznie nie znam mężczyzny, który by nie palił. Badania pokazują, że jedynie 6% kobiet ulega temu nałogowi. I również tu wydaje mi się, że ta liczba jest dużo większa. Znacząca liczba kobiet ukrywa ten fakt, nawet przed swoimi mężami i rodzinami. Jeszcze nie tak dawno, kobieta paląca w miejscu publicznym, uznawana była za prostytutkę lub co najmniej „łatwą”. Stereotyp ten powoli jest łamany, ale mimo wszystko, po za dużymi miastami (Tbilisi, Batumi i Kutaisi), ze świecą szukać młodej kobiety palącej papierosy. Starsze, już częściej.

Nie wspominając o nadużyciu alkoholu, nie tylko podczas Supry, ale i w przerwie na lunch lub podczas przesiadywania w parku. Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu nie jest spostrzegane za nic niebezpiecznego. Na próżno tłumaczenia, że opóźnia się refleks i nawet dobry kierowca może mieć problem z odpowiednią reakcją na czas. A już w ogóle nie dociera do niego, że odpowiada nie tylko za siebie, ale za innych pasażerów. Odporni na wiedze, odporni na ból….

Każdy mężczyzna jest zdrowy! Takie jest przynajmniej ich przekonanie. Są odporni na wizyty u lekarza.

Korzystanie z usług prostytutek jest społecznie akceptowane, co zwiększa ryzyko zachorowania na AIDS. 70% zachorowania na tą chorobę to właśnie mężczyźni. Na tą liczbą nie wpływa tylko fakt sypiania z prostytutkami, ale również to, że to mężczyźni, w większym stopniu niż kobiety, używają narkotyków a przy tym nie dbają o czystość igieł. Mała jest przy tym świadomość mężczyzn, że zakażając siebie narażają na zachorowanie również swoje rodziny, w tym dzieci.

Rzeczy, które dla nas wydają się oczywiste, są tu jeszcze zagłuszone stereotypami i mitami.

Biorąc pod uwagę, fakt, że to głównie mężczyźni są kierowcami, to oni głównie są odpowiedzialni za pierwsze miejsce, wśród krajów Kaukazu, w liczbie wypadków i ofiar śmiertelnych w wypadkach samochodowych.

Nowe prawo, od 1 stycznia 2011, nakazujące kierowcom i pasażerowi na przednim siedzeniu zapianie pasów pomaga trochę w zwiększaniu bezpieczeństwa. Jednak wielokrotnie, podczas autostopowania, spotkałam się „imitacją zapiętych pasów”. Kierowcy albo mają zepsute pasy bezpieczeństwa albo ich nie zapinają, a jedynie przeciągają na drugą stronę.

W tym roku wprowadzono do szkół (w klasie 11-stej) przedmiot mający na celu wzrost świadomości bezpiecznej jazdy samochodem i poruszania się na drodze. Nawet Pierwsza Dama tego kraju zaangażowana jest w kapanie podkreslającą wagę bezpieczeństwa na drodze.

Artykuł powstał na podstawie: Drivig Safety and Men’s Health,  Peace Corps Health Education Lecture Series and Companion Guide, Life Skills Committee, Peace Corps Georgia,  2011

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply http://what-anna-wears.blogspot.com/ 8 listopada 2011 at 22:13

    Daj lepiej jakies foty Bejbe

  • Leave a Reply

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.