Uncategorized

Jak nie zginąć podczas wyjazdy, czyli przygotowanie apteczki pierwszej pomocy. 

6 czerwca 2015
Martyna Skura, lifein20kg.com, apteczka pierwszej pomocy, leki w podróży,

Otarcia, pęcherze, zatrucia, zemsta faraona, odwodnienie – nieodłączne elementy każdego wyjazdu. Jak się przed nimi bronić lub jak je leczyć, aby mimo wszystko cieszyć się wyjazdem.

Ostatnim razem pakując się do Afryki trochę zaniedbałam kwestię apteczki pierwszej pomocy. Wiedziałam jednak, że będziemy mieć jedną w pełni wyposażoną w samochodzie.

Wybierając się do Tajlandii na 2,5 miesiąca postanowiłam jednak zadbać o swoją osobistą apteczkę. Przez prawie 10 lat udzielałam się w Polskim Czerwonym Krzyżu i pierwsza pomoc nie jest mi obca. Pamiętajmy też, że po za naszym zdrowiem może przyjść nam również zadbać o zdrowie innych, z którymi podróżujemy albo których spotykamy na drodze.

Co zatem powinno znaleźć się w podstawowej apteczce pierwszej pomocy:

Opatrunki

  • gazy, gaziki i bandaże
  • plastry – najlepiej wodoodporne
  • nożyczki – do przecięcia bandaża, opatrunki, plastra, ubrania itp.
  • agrafka – przydaje się do wszystkiego m.in. do podpięcia temblaka, gdy trzeba usztywnić rękę.
  • rękawiczki lateksowe – ochrona przed krwią i innymi płynami albo po prostu brudem. Jeśli to tylko nasza krew to pół biedy, ale jeśli pomagamy komuś innemu to bez rękawiczek do krwi nie podchodzimy.
  • środek do dezynfekcji np. wilgotne chusteczki ze środkiem antybakteryjnym. Do kupienia w każdej aptece.
  • peroxygel, czyli woda utleniona w kremie
  • wilgotne chusteczki do rąk lub żel. Najlepiej mieć ze sobą obydwa. Czasem żel nie wystarcza, o czym przekonaliśmy się w Afryce, gdy po całym dniu nasze ręce i tak były czarne od piachu.
Apteczki pierwszej pomocy możecie kupić już wyposażone, nie musicie ich samemu kompletować.
Jeśli znamy się na pierwszej pomocy i reanimacji to wato mieć przy sobie maseczkę do sztucznego oddychania. Nigdy nie wiemy co może się zdarzyć i komu będzie potrzebna pierwsza pomoc. A jak mawiamy w PCK „Dobry ratownik, to żywy ratownik”, więc bez maseczki nie wentylujemy poszkodowanego.

Leki

O to już musicie już zadbać samemu, bo raczej nie znajduje się to w wyposażeniu apteczki.
  • leki przeciwbólowe – to zależy od Was i Waszych preferencji np. na mnie skuteczniej działa ibuprofen niż aspiryna. Po za tym miewam migreny a na to pomaga mi tylko pyralgina, więc bez niej się nie ruszam.
  • leki na problemy żołądkowe – węgiel, smecta, stoperan. Czasem w podróży wolę po prostu przeczekać takie problemy, leżę w łóżku i biegam do łazienki. Nie zawsze jednak się tak da np. podczas 2 tygodniowego trekingu w górach, gdzie codziennie musieliśmy przejść jakiś odcinek, musiałam już zdać się na łaskę leków.
  • elektrolity – bardzo ważne podczas wyjazdu w ciepłe miejsca i gdzieś gdzie czeka nas dużo wysiłku, aby nie ulec odwodnieniu. W Tajlandii nie ruszaliśmy się bez nich z domu. Stosowaliśmy je zapobiegawczo. Każdego dnia 1-3 saszetki. Przydają się również podczas zatruć, wymiotów i biegunki, gdy tracimy dużo płynów. Wtedy bierzemy ich znacznie więcej. Saszetki można kupić w każdej aptece i są tam podane dawki i sposób stosowania.

Woda

Zasada nr 1. W podróży pijemy znacznie więcej wody niż w domu. Bardzo często zmieniamy klimat i więcej się ruszamy. Jak zaczyna nas boleć głowa a mocz jest ciemny to właśnie się odwodniliśmy. Jak mówi pewne angielskie powiedzenie „Milky and stinky, take a drinky”. I koniecznie z saszetką elektrolitów. Nie ruszamy się z domu bez butelki wody. Podczas roku w Tajlandii przez nasz dom przeszło wiele osób. Prawie każdy na początku zaklinał się, że się nie odwodni, że w domu tyle nie pije więc tutaj też nie musi. Po pierwszych dniach odwodnienia, bólów głowy i osłabnięć, zawsze zmieniali zdanie. Do końca pobytu widzieliśmy ich z butelką wody i saszetką elektrolitów.
Mogłabym jeszcze pisać i pisać o tym jak przygotować się do wyjazdu aby przeżyć i nie dać się infekcjom. Jednak to co do tej pory wymieniłam wydaje mi się najważniejsze.

 

Zatem bezpiecznej podróży!

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Ewelina 29 czerwca 2015 at 10:42

    Apteczkę można kupić chociażby w tym miejscu: http://promocjabhp.pl/produkty/art-chemii-gosp-bhp-higieny,2,12. Mam ją zawsze na każdym wyjeździe, rodzina musi być zabezpieczona przed różnymi wypadkami.

  • Leave a Reply

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.