Wydawałoby się, że nie ma nic łatwiejszego: klikasz jeden klawisz „na żywo” i gadasz do ludzi. Doświadczenie lockdownu pokazało mi, że trzeba zwrócić uwagę na wiele innych rzeczy.
Kiedy zrobić live na Instagramie? Odpowiedni czas
Dzień tygodnia
Kiedy najlepiej robić live? Spytaj swoich odbiorców. To oni będą Ciebie słuchać. Dopasowanie się do ich harmonogramu jest ukłonem w stronę odbiorcy. W trakcie lockdownu było to dość ułątwione, ponieważ większość ludzi i tak siedziała w domu, nawet w weekend.
Pora dnia
Gdy zaczynałam marcowe live’y musiałam siedzieć w pokoju przy włączonym świetle. Z czasem światło włączałam w połowie lub pod koniec live, a podczas ostatnich korzystałam już tylko ze światła dzienego.
Lapmy w stylu świetlistej aureoli super się sprawdzają, jeśli światło dzienne jest niewystarczające.
Wybór dnia tygodnia i godziny zależy równeiż od tematu i ewentualnego gościa. Z Julią z Australii mogłyśmy zrobić live tylko w weekend rano. Padło na niedzielna kawę. Ale dużo wcześniej uprzedziłam moich obserwatorów o tej nietypowej porze.
Podczas kwarantanny wiele osób organizowało live’y. Praktycznie od 17 do 21:00 ktoś zawsze prowadził jkaiegoś live’a. To również wpływa na jakość i obciążenie połączenia. Pamiętaj, żeby sprawdzić program Tv zanim ustalisz godzinę live. Nie wiem czy wygrasz z jakimś meczem, rozgrywakami czy super produkcją. Jeżeli Twoją grupą docelową są rodzice, mamy usypiające dzieci, to dopasowanie się do nich byłoby wskazane.
Gdzie zrobić live na Instagramie? Odpowiednie miejsce
Sprawiło mi to wielu problemów szczerze mówiąc. O 19:00 w dzni powszednie w trakcie lochdownu wszyscy domownicy byli w domu. Plus to co napisałam o oświetleniu, sprawiało, że niewiele pomieszczeń w domu się do tego nadawało. Sprawdźcie wcześneij w domu jakie pomeiszczenie się do tego nadaje. Dosłownie chodźcie z telefone, włączcie stories na IG i sprawdźcie jak to wygląda w telefonie. Czy nie jest zbyt dużo rozpraszaczy, światło jest odpowiednie, żaden domownik nie będzie przeszkadzał? Nie róbcie tego na 5 minut przed relacją, bo panika murowana.
Jak się przygotować do live na Instagramie?
Ustaw odliczanie
Ogłoś live kilka dni wcześniej i ustaw odliczanie na IG. Daj czas odbiorcom na przygotowanie się i zarezerwowanie czasu. Podczas lockdownu live robiłam codziennie, więc przyzwyczaiłam moich odbiorców, że od poniedziałku do piątku o 19:00 jest live. Z czasem przestali pytać o temat, po prostu wpadali na live i na czacie pytali “O czym dziś?”. Sama treść nie była aż tak istotna. Mówili, że moje live’y są zawsze interesujące i że przychodzą dla mnie.
Okienko z pytaniami
Zapowiadając live zostawcie obserwatorom okienko z pytaniami. Ułatwi Wam to przygotowanie do spotkania. Opcjonlanie pod zdjęciem na feedzie, w którym zapraszacie na live, obserwatorzy mogą pisać swoje pytania, na które odpowiesz podczas spotkania. Możecie ułożyć sobie pytania kategoriami czy dowolna kolejnością. Nie musicie odpowiadać na wszystkie, to Wasza decyzja. Jedno z pytań, które zadano jednej z dziewczyn, gości mojego live: “Czy planujesz dzieci? Dlaczego rozstałaś się ze swoim ex?” A to tylko próbka. Bywało gorzej.
Naładuj telefon
Sami znacie swój telefon najlepiej i wiecie jak szybko wyczerpuje się bateria. Podczas live’u ekran jest cały czas włączony i korzytsacie z siecie. Mój kilkuletni telefon musiał być naładowany przynajmniej na 70% aby przetrwal 1 godzinny live. Zdarzyło mi się, że musiałąm podłąćzać go do ąłdowarki w trakcie relacji. Jednak bez bezprzewodowych słuchawek jakość dźwięku może się pogorszyć.
Nagłośnienie
To zupełnie zależy od Twoich możliwości i miejsca, gdzie robiśz live. Podczas niektórych live’ów moi obserwtorzy mieli duży problem ze słyszneiem mnie, daltego z czasem juz zawsze miałam słuchawki. Zawsze wcześneij prosiłam moich gości, aby też się w jakieś zaopatrzyli.
Czas trwania
W Polsce live na IG w czasie lockdownu mógł trwać tylko 60 min. Na 2 minuty przed upływem czasu zaczynało się odliczanie. Jesienią 2020 Instagram zmienił tę zasadę i już nie ma takeigo ograniczenia.
Ubranie
Two obserwatorzy lubią Was takimi jakimi jesteście, więc nie ubierajcie się wbrew sobie. Chyba, że akurat rozmawiacie o strojach ludowych lbo Halloween. Jednak warto zwrócić uwagę na kolorystykę i wzorzystość. Tak samo jak podczas prezentacji i wystąpień publicznych. Biała bluzka zawsze jakoś rozświetlała twarz. ODradzałabym długie, dyndające kolczyki, czy wielki naszyjnik, bo mogą rozpraszać obserwatorów. Ale to bardzo subiektywna rada, bo opowiadając na live’ie o afrykańskiej biżuterii, byłaby ona wskazana.
Solo czy gość?
Moi obserwatorzy byli podzieleni: jedni woleli słuchać tylko mnie a inni doceniali moich gości. Wszystkim nie dogodzisz, ale możesz wprowadzić różnorodność.
Jestem z tych co nie robią z siebie specjalistów z tematów, na których sie nie znają albo znają się słabo. O swoich podróżach opowiadałam sama, ale na część live’ów zapraszałam gości. Co ja mogę wiedzieć o pilotowaniu samolotu, nurkowaniu komercyjnym, życiu stewardessy czy rejsie na około świata. Chciałam również, żeby obserwatorzy poznali inny punkt widzenia i nowe sposoby dbania o środowisko, więc zaprosiłam Ekocentryczkę.
Częśc gości bardzo się denerwowało przed spotkaniem. Ustalałyśmy na kilka dni przed temat i zakres rozmowy, wysyłałam im pytania, dzowniłam na 15 min przed live’em i po live’ie – tak dla komfortu psychicznego i wsparcia.
Na razie live można prowadzić tylko z 1 użytkownikiem (urządzeniem, chyba, że po drugiej stronie stoi cała armia ludzi). Al emożna to obejść tak jak to zorbiłam na moje urodziny. Łączyłam się ze znajomymi po kolei, jeden po drugim. I tak oto podczas jednego live miałam u siebie: Co tam w podróży, Mewa w locie, Szalone Walizki i Redakcję Podróży Odbytej.
Na 5 min przed live’em – check lista
- naładowana bateria w telefonie, przynajmniej 70%
- słuchawki
- odpowiednie światło
- potrzebne materiały pod ręką
- woda lub coś do picia
- domownicy uprzedzeni, żeby nie zakłócali
Zapisz live na Instagramie
Live to świetny materiał, wart zachowania. Zawsze możesz do niego odsyłać lub przypominac o jego treści. Wielu obserwatorów prosi również o ich zapisanie. Od jakiegoś czasu są one dostępne dłużej niż 24 godziny *tak było na początku). Zanim jeszcze zaczniesz live, przygotuj sobie plakat, etykietę, zdjęcie, którym chcesz opatrzyć tego live, aby w IGTV/na feedzie nie pojawiało się pierwsze ujęcie z relacji a jakieś ładne zdjęcie czy plakat. Gdy skończy się live Instagram zapyta Cię czy udostępnić relację. Dostaniesz opcję aby załadować zdjęcie/plakat tej relacji. Opcja ta pojawia się tylko w momencie zapisywania, później nie możesz tego zmienić (stan na wrzesień 2020).
Do grafik używałam Canva, bo miał już gotowe formaty na IG feed, IG stories i na YT (gdzie później umieszczałam moje live’y).
Pro Tip 1 live na Instagramie
Odradzam używanie filtrów na IG podczas live, ponieważ wpływają negatywnie na jakość połączenia a już szczególnie z gośćmi i w “godzinach szczytu”.
Pro Tip 2 live na Instagramie
Niespodziewanie dopiero przy ostatnim live’ie Aggie podsunęła mi super pomysł zwiększania zasięgów. Na kilka minut przed końcem ogłosiła, że kto udostępni najfajniejszą relacje, dostanie zestaw strojów kąpielowych z jej kolekcji. Ilośc udostępnienie przerosła moje najśmielsze oczekiwania.
Pro Tip 3 live na Instagramie
Zawsze miej przy sobie coś do picia. Najlepiej w kubku lub szklance, nie butelce. Odkręcanie butelki jest rozpraszające i wydaje zbęde dźwięki. Co masz w kubku zalezy od Ciebie, ważne, żeby gasiło pragnienie i pomagało na wysuszone gardło. Najlepiej nic gazowanego, bo później się odbija a nie chcesz bekać na live’ie. Gorący napój może się nie sprawdzić jako jedyna popitka. Ja na ogół miałam 2: herbatę i wodę.
Moje live’y na Instagramie
Podczas trwania lockdownu przeprowadziłam następujące relacje na żywo solo lub z gośćmi:
- Z Redakcją Podróży Odbytej – wywiad ze mną
- O Gruzji, mojej pracy i życiu na Kaukazie
- O nurkowaniu – więcej o nurkowaniu możecie przeczytać na moim blogu
- Życie w Chinach, opowieści o roku w Pańśtwie Środka
- Jedzenie i kuchnie świata, najdziwniejsze i najbardziej zaskakujące potrawy jakie jadłam – niektóre smakołyki możecie zobaczyć tutaj
- Praca i życie w wiosce zniszczonej przez tsuanmi – opowieści o roku życia w Tajlandii
- Rafa koralowa – czym jest, dalczego jest dla nas ważna, jak ginie i jak możemy ją ratować – posty o rafie znajdziecie tutaj i tutaj
- O życiu i podróżach – live z moją siostrą bliźniaczką
- Jak się wchodzi na Kilimandżaro – jak się przygotować oraz Kilimanjaro z przymrużeniem oka
- Fidżi – pierwszy kraj, który mówi dzień dobry – opowieści o kulturze i życiu na krańcu świata
- Przypały w podróży – opowieści dziwnej treści z Jarkiem i Dorotą z Szalone Walizki
- African Road Trip – opowieści o miesięcznej podrózy po Afryce Zachodniej busem – więcej postów znajdziedzie tutaj
- Live urodzinowy – wygłupy z innymi blogerami: Redakcja Podróży Odbytej, Szalone Walizki, Mewa w Locie, Co tam w Podróży
- Etyka podróżowania – Live z Patrycją z TraveLover – post oraz podcast znajdziecie tutaj
- Wielkanoc w podrózy – jak spędzałam święta Wielkanocne w Gruzji, Chinach, Tajladnii i w innych częściach śwaita
- Samotne kobiece podróżwanie – Live z Anitą Demianowicz z bloga Banita – spotkałyśmy się 2 razy
- Zrozumieć Chiny – live z sinolożką Małgorzatą Osińską, doktorem UJ – spotkałyśmy się 3 razy
- Nie taki rekin straszny – nurkowanie z rekinami i obalanie stereotypów o tych cudnych stworzeniach – więcej znajdziecie w poście
- Przypały z wizami – opowieści o wyrabieniu wiz różnych krajach
- Alkohol na świecie – kultura picia i zwyczaje z tym związane
- Sprzątanie rafy koralowej – opowieści o mojej pracy w Meksyku, Fidżi, Malediwach
Wcześniejsze live’y nie zachowały się, gdyż Instgram dopiero później wprowadził opcję zapisywania w IGTV.
Live’y na Instagramie zapisane na YouTube
- Życie na emigracji – live z Julią z Australii
- Inspirujące kobiety poznane w podrózy – moje wpsomnienia
- Życie na Wyspach Owczych – rozmowa z Sabiną o Owczarni
- Gruzja jest kobietą – live ze Stasią Budzisz, autorką książki “Pokazucha, Na Gruzińskich zasadach”
- Obce chalice, swojego nie znadzie – rozmowa z Olgą z Fundacji MARE o Bałtyku, jego znaczeniu, zagrożeniach i ochronie
- Cała prawda o pracy pilota wycieczek – rozmowa z Ewą z bloga Szpilki w Plecaku
- Planowanie podróży – rozmowa z Izą z Lastowicze.pl
- Kultura Muzułmańska – rozmowa z Anią z Ośrodka Kultury Muzułmańskiej z Warszawy
- Życie na Spitsbergenie – rozmowa z Iloną Wiśniewską autorką książki “Białe”
- Alternatywne sposoby podróżowania – rozmowa z Hanią, która objechała świat Autostopem, jechtostopem, pracowała na farmach i Bóg wie co jeszcze
- Życie eko dla każdego – rozmowa z Darią Ekocentryczką
- Życie stewardessy – rozmowa z Magdą
- Isnpirujący mężyczyźni – moje wspomnienia facetów poznanych w drodze
- Praca za granicą – rozmowa z Kingą z Gadulec.me
- Podróż koleją transsyberyjską śladami historii rodzinnej – rozmowa z Gosią Szumksą autorką książki Zielona Sukienka
- Podróże po Polsce – live z Kasią i Maćkiem z bloga Ruszaj w Drogę
- Kobieta, nurek zawodowy – rozmow z Polą
- Kobieta, pilot samolotu pasażerskiego – rozmowa z Magdą Majcher
- Samotny rejs dookoła śwaita – rozmowa z Martą Sziłajtis-Obiegło
- Kobieta podróży – rozmowa z Aggie Lal
Część z tych live’ów dostępna jest na moim IGTV i YouTubie.
Cenisz moją twórczość i pracę?
No Comments