Andamany (Indie) Nurkowanie

Nurkowanie na Andamanach [post praktyczny]

26 stycznia 2020
Nurkowanie na Andamanach, Indie

Andamany to moje wielkie małe odkrycie 2019 roku. Jak przygotować się na wyjazd na Wyspy Andamańskie i co warto zobaczyć znajdziecie tutaj. Warto się z nim zapoznać planując nurkowanie w tej części świata.

Gdzie nurkować na Andamanach

Ponieważ większość czasu spędziłam na wyspach Havelock i Neil, na tych miejscach się skupię. Są to też najpopularniejsze miejsca do nurkowania na Andamanach.

Kiedy nurkować na Andamanach

Jeśli chcecie spróbować nurkowania lub zrobić kurs Open Water w zasadzie każda pora roku się nadaje. Miejsce nurkowe dla tych poziomów i kursów są dostępne przez cały rok. Ale nie spodziewajcie się krystalicznie czystej wody. Czerwiec i lipiec to szczyt sezonu deszczowego. Chociaż, gdy odwiedzałam Andamany w 2019 we wrześniu praktycznie cały czas padało. Woda często była wzburzona a widoczność kiepska.

Szczyt sezonu nurkowego przypada na grudzień – maj. To okres najlepszej widoczności i na ogół spokojnej wody.

To jednak trendy z wcześniejszych czasów. Ostatnie lata zmiany klimatu pokazały, że pogoda może być nieprzewidywalna.

Wizy i pozwolenia

Wizę należy wyrobić online wcześniej. Nie ma możliwości otrzymania wizy na lotnisku. Więcej na ten temat znajdziecie w poście praktycznym o Andamanach tutaj.

Zdrowie

Wyspy Andamańskie, a szczególnie Havelock i Neil Island, są raczej bezpieczne i przypadki malaria się nie zdarzają. Ale zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem. Dopytajcie również o działania niepożądane leków przeciwko malarii i temu jak wpływają na nurkowanie.

Najbliższa komora hiperbaryczna znajduje się w Port Blair oraz szpital na dobrym poziomie. Na pozostałych wyspach opieka medyczna jest raczej minimalna. Lepiej zabrać ze sobą dodatkowe leki i apteczkę pierwszej pomocy.

Bezpieczeństwo

Andamany (szczególnie Havelock i Neil) to bardzo bezpieczne miejsca. Oczywiście słuchajmy zdrowego rozsądku: nie wyjmujmy całej gotówki w miejscach publicznych, nie zostawiajmy wartościowych rzeczy na widoku.

Kilka praktycznych porad

– większość miejsc nie obsługuje kart płatniczych, nawet jeśli przy kasie widzicie naklejki „Visa/MasterCard”. Czasami działa, ale głównie nie. Większe hotele raczej nie powinny mieć z tym problemów. Najlepiej wypłacić gotówkę w bankomacie na lotnisku przesiadkowym. Port Blair będzie miał prawdopodobnie gorszy kurs. Na Havelock w 2019 był jeden bankomat.

– zabierzcie ze sobą kilka opakowań/butelek repelentów przeciwko komarom i długie (mogą być cienkie) spodnie na wieczór, bo komary Was zjedzą

– krem z filtrem minimum 50 SPF

– mała latarkę lub czołówkę plus zapas baterii. Drogi wieczorami nie zawsze są oświetlone

– coś do czytania. Brak Internetu a czasem i prądu nie jest czymś nadzwyczajnym. Może jakieś karty do gry. W 2019 to były nasze główne rozrywki wieczorami.

– w 2019 obcokrajowcy nie mogli zakupić lokalnych kart SIM. Zatem warto sprawdzić czy Wasz roaming będzie działał na Andamanach. Z własnego doświadczenia wiem, że nawet jeśli działał to przez większość czasu i tak nie było zasięgu.

– polecam zaopatrzyć się w ubezpieczenie podróżnicze i nurkowe (najlepiej DAN)

– jeśli na formularzu medycznym PADI, na którekolwiek pytanie odpowiecie „tak”, radzę odwiedzić swojego lekarza w Polsce i dostać zaświadczenie o zdolności do nurkowania. Na Andamanach zabawa w to zajmie absurdalnie dużo czasu (trzeba dostać się do Port Blair, umówić z lekarzem i wrócić na jedną z wysp, trzeba przeznaczyć na to 2 dni co najmniej).

Nurkowanie na Andamanach, przepisy, zagrożenia

Temperatura wody wacha się między 27 a 29 C. W niektórych miejscach możliwe są silne prądy.

Typy miejsc nurkowych na Andamanach: sloping reefs, steep walls, sandy bottoms, coral gardens, pinnacles, channels.

Wiele miejsc nurkowych jeszcze nie odkryto.

Przepisy zmieniają się bardzo często. Czasem centra nurkowe dowiadują się rano, że właśnie wprowadzono nowe zasady. W 2019 małe łodzie nie mogły wypływać dalej niż kilka mil morskich od brzegu, co w praktyce ograniczało znacznie miejsca do nurkowania. We wrześniu tylko jedno centrum nurkowe dysponowało wystarczająco dużą łodzią, aby wypływać dalej np. do Barren Island. Wiem, że z czasem 1 lub 2 inne centra sprowadzały dla siebie odpowiednie łodzie.

Kilka lat temu popularne były safari nurkowe na Wyspy Andamańskie. Jednak w międzyczasie zamknięto wiele obszarów nurkowych. Część z nich jest niedostępna przez obecne tam krokodyle.

Na wyspie Havelock najpopularniejszym miejsce nurkowania z brzegu jest Nemo Reef otoczona mangrowcami. Wszystkie lokalne centra nurkowe przeprowadzają tam swoje kursy i intro. Czasem zobaczycie tam dosłownie stado ludzi, a woda przy brzegu będzie mętna. Ale wystarczy wypłynąć trochę dalej od i przejrzystość się polepszy.

Łodzie nurkowe są raczej małe. Mieszczą około 10 – 12 osób.

Nurkowanie nocne odbywa się z brzegu Nemo Reef. W 2019 nie było możliwości nocnego nurkowania z łodzi.

Z kim nurkować na Andamanach

W 2019 na Havelock istniało około 30 centrów nurkowych. Każde z nich oferuje tzw. try dive (nie mylić z PADI Discover Scuba Diving, DSD). To autorskie nurkowania dość popularne w Indiach. Nie podlegają pod żadną federację nurkową, w związku z tym prowadzą je osoby, które nie zawsze mają do tego kompetencje i wykształcenie np. osoby z Rescu Diver albo Dive Masterzy. W większości polega to na płytkim nurkowaniu do 6 metrów a „przewodnik” trzyma klient za rękę lub cylinder, rzadko kiedy klienci przechodzą podstawowe przeszkolenie. Często nie dostają też płetw, żeby nie płynęli zbyt szybko. Wiem, że dla wielu osób, które kiedykolwiek nurkowały, brzmi to absurdalnie, ale taki jest rynek w Indiach. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze wybrać bezpieczne i profesjonalne centrum nurkowe. Z całego serca polecam Dive India. To jedno z największych i najlepszych centrów nurkowych w tej części kraju. Mają również swoje bazy na głównym lądzie oraz na wyspie Neil. Byłam pod wrażeniem ich pracy oraz wiedzy na temat lokalnej morskiej fauny i flory. Wszyscy pracujący tam są bardzo pomocni, profesjonalni, super zabawni i przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo nurków. Najlepiej skontaktować się z nimi przed wyjazdem i ustalić szczegóły jeszcze droga mailową. Nie dziwcie się, że nie odpowiadają od razu, ponieważ internet nie jest tam powszechny. Na ich terenie znajduje się również zakwaterowanie w podstawowych warunkach.

Zaangażowani są oni również w sprzątanie rafy i plaż ze śmieci oraz inne projekty ekologiczne. Zapytajcie się wcześniej czy również możecie wziąć w nich udział.

W DiveIndia można ukończyć kurs instruktorski i zrobić staż. Odbywa się on 2 razy do roku (jesień i wiosna) z Markiem Soworką, najbardziej doświadczonym PADI Course Directorem na świecie. Dive India oferuje pakiety szkoleniowe wraz z zakwaterowaniem. Mają również swoje pokoje/bungalowy na wyspie Neil.

Na terenie Dive India znajduje się jedna z najlepszych restauracji/kawiarni na wyspie: Full Moon Cafe. Jeśli zostajecie na dłużej warto umówić się z nimi na pakiet posiłków. Na pewno wyjdzie Wam taniej.

W 2019 nurkowanie na Nitroxie nie było możliwe. Nikt na wyspie nie miał do tego kompresora. To chyba również odpowiada na pytanie o nurkowanie techniczne. Jeśli bardzo Wam zależy na tej mieszance, skontaktujcie się z nimi wcześniej. To samo dotyczy konfiguracji side mount.

W 2019 roku na Andamanach mogli pracować tylko osoby posiadające indyjski paszport. Nie zdziwcie się, że nie ma tam instruktorów z innych krajów świata.

Przykładowe ceny kursów w DiveIndia z 2019 roku:

PADI DSD – 16,500 Rs (Havelock), 17,000 Rs (Neil)

Open Water 26,500 Rs

Advenced Opean Water 24,000 Rs

Fun Dives (1 dzień = 2 nurkowania) 6,250 Rs.

Kurs z 2019: 1 USD = 70 Rs.

Do cen należy doliczyć 18% podatku.

Co można zobaczyć na Andamanach

Andamany określane są mianem indyjskich Malediwów. Na niektórych rafach miałam dokładnie takie wrażenie. Przy sprzyjających warunkach można zobaczyć wielkie ławice ryb, płaszczki, tuńczyki, barakudy, rozdymki (pufferfish), mureny (moray eel), iglicznie (pipefish), ośmiornice, skorpeny, trevally, grupery. Doskonałe macro nurkowania. Wielu przewodników z Dive India potrafi również znaleźć Wam najmniejsze stworzona morskie.

Manty maja swoje cleaning stations w regionie Barren Island. Wystepują tam również innego rodzaju płaszczki.

Na wyspie Neil macie szanse zobaczyć dugonga.

Poczta na Andamanach działa jakby chciała a nie mogła. Gdybyście wybierali się na Andamany byłabym wdzięczna, gdybyście przekazali przesyłkę od mnie dla moich znajomych z Dive India. Nic niebezpiecznego 😉 napiszcie prywatną wiadomość na maila lub social media. Dzięki 😉

Żródło: wszystkie zdjęcia podwodne pochodzą od Dive India i zostały użyte za ich zgodą.

Cenisz moją twórczość i pracę?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You Might Also Like

2 komentarze

 • Reply MIrka 27 kwietnia 2020 at 09:47

  Matko jak pięknie. Aż mnie w sercu ściska, że jeszcze nie nurkowałam… Fajne, będę odwiedzać.

  • Reply life in 20 kg 17 maja 2020 at 09:36

   Mnie tez już ściska, że tak dawno nie nurkowałam (listopad 2019). Chciałabym wrócić na Andamany w sezonie suchym

  Leave a Reply

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.