Na tym blogu, poza relacjami z podróży, za cel postawiłam sobie edukację zarówno ta międzykulturową jak i poszerzenie ogólnej wiedzy na różne tematy około podróżniczej.
Gdy mieszkałam w Tajlandii poznałam parę niesamowitych ludzi, którzy za cel w życiu obrali sobie ochronę rekinów. I mają w tym niesamowite osiągnięcia. Założyli organizację Shark Guardian i jeżdżą po świecie i rozpowszechniają wiedzę i zachęcają do ochrony rekinów.
Na początku, dlaczego w ogóle chronić rekiny?
Niesamowite jest jak jedna opinia lub film mogą utrzymać w świecie dany stereotyp. I tutaj oczywiście przykład filmu „Szczęki”. Praktycznie cała wiedza ludzi o rekinach pochodzi z tego filmu. O wielkim, mściwym rekinie, który zjada plażowiczów i dzielnym ratowniku, który zbawia lokalną społeczność polując na tą bestię. Wierzyć temu filmowi to jak wierzyć, że Superman istnieje.
Kilka mitów i faktów na temat rekinów:
1. Rekiny nie jedzą ludzi. Żywią się fokami albo żółwiami albo innymi rybami. Ludzi atakują przypadkowo i to przez pomyłkę. Jak się zorientują, że to nie foka, to taki pływak zostaje wypluty.
2. Na świecie rocznie więcej ludzi ginie od spadających kokosów (ponad 100) niż od ataków rekinów (12). To budzi śmiech wszystkich, którym się to tłumaczy. W Azji kokosy rosną na palmach na ulicach, w dżungli i parkach. Naprawdę nie trudno dostać spadającym kokosem w głowę. Są nawet tabliczki, aby nie siadać pod palmami.
3. Rekiny w wodnym ekosystemie pełnią funkcje regulacyjne. Zabijają na przykład ryby lub inne zwierzęta, które w nadmiarze są szkodliwe dla ekosystemu np. lion fish. Ta z pozoru piękna i wdzięczna ryba, w nadmiarze jest szkodliwa na rafy koralowej.
4. Rekiny istnieją od 400 milionów lat!
5. Na świecie występuje ponad 500 różnych gatunków rekinów.
6. Z tych ponad 500 gatunków tylko 97% jest niebezpiecznych dla ludzi.
7. Jedna trzecia ze wszystkich gatunków rekinów jest zagrożona wyginięciem.
8. 70 – 100 milinów rekinów jest zabijanych przez ludzi rocznie!
Żródło: Guardian Sahrks
Podróżując po Azji w wielu restauracjach można spotkać zupę z płetwy rekina. Historia tego dania sięga wielu wieków wstecz. Kiedy władcy i cesarzowie Chin i innych okolicznych królestw serwowali to jako przysmak, aby pokazać, że są bogaci i zaszczyceni są wizyta swoich gości. Zatem jak już jeden władca podał tą zupę to następnym razem kolejny musiał i tak w kółko. W tamtych czasach była to na tyle mała ilość, że nie stanowią zagrożenia dla tych zwierząt. Natomiast wraz z rozwojem technologi, przemysłu metody połowu zaczęły być bardziej skuteczne. Ponad to ludzie, szczególnie w Chinach i Hong Kongu, zaczęli się bogacić zatem mogli sobie pozwolić na zakup takich dań.
Rekiny łowione są całymi stadami, płetwy odcinane są rekinom na żywca, po czym okaleczony rekin wrzucany jest z powrotem do morza. Zwierzę niesamowicie cierpi.
Rekiny łowione są nielegalnie na terenach parków narodowych.
Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że zupa z płetwy rekina jest bez smaku. W praktyce gotowana jest razem z kurczakiem albo wieprzowiną, aby nadać wywarowi jakikolwiek smak.
Mało tego, w płetwie rekina zbiera się bardzo dużo metali ciężkich (np. rtęci), które do wody trafiają z zanieczyszczeniami środowiska. Zatem zjadanie takiej zupy, nie tylko jest nie etyczne, ale również niezdrowe.
I to właśnie popyta na tą bezsmakowa zupę powoduje, że rekiny zagrożone są wyginięciem.
Chińska medycyna, która wierzy, że produkty z rekina pomagają w wielu dolegliwościach m.in. w impotencji, wcale nie pomaga. Mimo, że mity te zostały dawno obalone.
Dlaczego chronić rekiny?
Rekinom przyklejono wiele łatek i krąży na ich temat wiele stereotypów. Wiele ludzi nie wie lub nie rozumie jak ważne są one w naszym środowisko. Zjadają nadmiar tych szkodliwych organizmów i ryb.
Co zatem my możemy zrobić?
W czasie podróży nie jeść zupy z płetwy rekina, najlepiej nie chodzić również do restauracji, które je serwują.
Nie kupować żadnych produktów wytwarzanych z mięsa, krwi i innych części ciała rekinów.
Wspierać organizacje, które zajmują się ochrona rekinów m.in. Shark Guardian.
Źródło: www.sharkguardian.org
2 komentarze
Bardzo fajny post, widzisz ja na przykład nie wiedzIalam o tym i patrzyłam z innej perspektywy na rekiny, tylko jako zabójców 🙂
Ludzie są zbyt zadufani w sobie, żeby pomyśleć, że rekiny nie atakują przez złośliwość, a przez naturalną ciekawość i ochronę. Po prostu wchodzimy na ich teren. Czujemy się panami świata, a później narzekamy. Chrońmy rekiny, jak i wszystkie zwierzęta i nie pozwólmy tej pięknej planecie stać się siedzibą jedynie dla ludzi! Bardzo Ci dziękuję za ten post. Mam nadzieję, że wiele osób przeczyta go i przemyśli sprawę. 🙂