Malediwy Nurkowanie Podróże

Pływanie z mantami w Hanifaru Bay na Malediwach [post praktyczny]

14 października 2019

Szperając w moje pamięci nie mogę sobie przypomnieć bardziej niesamowitego przeżycia niż pływanie z mantami na Malediwach. Hanifaru Bay to jedno z nielicznych miejsca na świecie, gdzie przypływa tak wiele tych majestatycznych stworzeń i jest ono dostępne dla turystów.

Czym jest Hanifaru Bay

Hanifaru Bay to jedno z najpopularniejszych miejsc na Malediwach. Mieści się w Atolu Baa na północy Malediwów. Zatoka znana od lat lokalnym rybakom, zdobyła swoją popularność wśród safari nurkowych w latach 90-tych. W bardzo krótkim czasie ilość osób tam przyjeżdżających zdecydowanie przekraczała granice zdrowego rozsądku na tak małym terenie. Gdy liczba łodzi i osób zaczęła wymykać się spod kontroli, rząd ogłosił Hanifaru Bay jako teren chroniony w 2009. Na listę UNESCO zatoka trafiła w 2011. Obejmuje teren około 1.200 km2.

Dlaczego to takie wyjątkowe miejsce

Ilość mant może sięgać nawet do 200 stworzeń. Pływając i żywiąc się razem tworzą pociąg poruszając się jedna za drugą i filtrując plankton przez skrzela. Wykonują ruchy tzw. beczki, które mogłabym porównać do fikołków w tył. Przy liczbie bliskiej 50 osobników tworzy się tak zwany cyklon. Przy liczbie przekraczającej 100 osobników manty zaczynają opuszczać kręgi. Sprawiają wrażenie jakby traciły koordynację i pod wodą zaczyna panować chaos.

Nie ważne jakie elaboraty napiszę o tym zjawisku, nic nie zastąpi filmików. Zobaczcie je tutaj.

Jak zorganizować wyjazd

Lokalne linie lotnicze latają z Male do Dharavandhoo (DRV). Lot zajmuje około 30 minut. Dostaniecie się tam lokalnymi liniami lotniczymi Maldivian Aero.

Kiedy jechać

Sezon na manty przypada w okresie między majem a listopadem. Najlepszy odwiedzić Hanifaru Bay między czerwcem a październikiem. W tym okresie południowo-zachodni monsun powoduje nagromadzenie się dużej ilości planktonu, którym żywią się manty i rekiny wielorybie.

Pełnia księżyca i księżyc w nowiu to czas, gdy pod powierzchnią wody ma miejsce prawdziwe szaleństwo i liczba mant jest nie do ogarnięcia.

Gdzie się zatrzymać

Baa Atoll oferuje wiele zarówno luksusowych hoteli, tych z mniejszą liczbą gwiazdek jak i guesthousów.

Do Hanifaru Bay wybrałam się ze swoją dobrą znajomą jeszcze z czasów Meksyku. Jej znajomi prowadzą uroczy guesthouse, o standardzie hotelu, Aveyla Manta Village.

Piękne drewniane konstrukcje, rajska plaża, hamaki są przepiękną lokalizacją na podziwianie wschodów i zachodów słońca. Właściciele organizują wycieczki na snorkling do Hanifaru Bay przy współpracy z Liquid Salt Divers, transfery na lotnisko, wszystkie opłaty za rezerwację, wycieczki i bilety wstępu do Hanifaru Bay można uiścić w recepcji. Na plaży należącej do guesthousu można się opalać i chodzić w bikini. Oddalając się od hotelu a przybliżając do lokalnych domów, zobaczycie znak, w którym kończy się „bikini beach” i należy zakryć kolana i ramiona.

Alkohol nie jest dostępny na całej wyspie.

Używając booking.com, skorzystajcie a mojego kodu SKURA033 a dostaniecie 50 zł zniżki na rezerwację.

Jeżeli zdecydujecie się zatrzymać gdzieś indziej, zapytajcie w recepcji o szczegóły wycieczki. Bilety, po za hotelami organizującymi pływanie z mantami, można kupić w Hanifaru Visitor Centre na wyspie Eydhafushi. Koszt to około 20 USD. Zyski ze sprzedaży biletów trafi do Baa Atoll Conservation Fund.

O czym pamiętać

Hanifaru Bay jest teren objętym ochroną. Znajduje się na liście UNESCO. Na łodzie przewodnik powinien udzielić Wam dokładnych informacji na temat zasad pływania:

  • Czas na pływanie z mantami to 45 minut.
  • Dozwolony dystans od zwierząt to minimum 3-4m.
  • Absolutnie zarobione jest dotykanie tych stworzeń. Grozi za to surowa kara. Straż nabrzeża używa dronów do patrolowania terenu oraz monitorowania zachowania turystów.
  • Na terenie zatoki możliwy jest jedynie snorkling.
  • Dozwolone jest fotografowanie mant, ale bez lamp błyskowych.
  • W tym samym czasie może być obecnych tylko 5 łodzie i maksymalnie 80 osób pływających na powierzchni.
  • Nie można używać żadnych pojazdów wodnych np. DPV (skutery nurkowe przyspieszające poruszanie się w wodzie).
  • Łowienie ryb, rekinów i mant jest całkowicie zabronione na terenie zatoki.

Nurkowanie

Nurkowanie jest dozwolone jedynie poza granicami obszaru UNESCO. Prawdopodobieństwo spotkania mant i rekinów wielorybich nadal jest bardzo wysokie. Lokalne centrum nurkowe, które zdecydowanie polecam to Liquid Salt Divers.

Gdy tylko przekroczyłyśmy próg Aveyla Manta Village, Sidey (nasz przewodnik i znajomy) od razu powiedział nam, abyśmy zostawiły plecaki w pokoju i zabrały rzeczy na łodzi, bo za chwile odpływali. Sidey używa dronu na swojej łodzi i przy jego sokolim wzroku jest w stanie dostrzec rekiny wielorybie oraz ile mant właśnie przypłynęło do Hanifaru Bay. Miałam to niesamowite szczęście, że trafiliśmy na około 30 tych przepięknych stworzeń.

Wsparcie ochrony mant i adopcja

Organizacja Manta Trust zajmuje się badaniami i ochroną tych przepięknych zwierząt na całym świecie. Miałam tę przyjemność poznać kilku je członków i posłuchać jak z pasją opowiadają o mantach. Jeśli chcielibyście zaangażować się w ich ochronę, możecie wpłacić dotację na ich działania tutaj. Możecie również zaadoptować mantę!

Zdjęcia i wideo wykonane przez Sidey z Liquid Salt Divers

Źródła:

https://www.liquidsaltdivers.com/hanifaru-bay

https://www.mantatrust.org

https://wikimaldives.com/best-time-to-visit-hanifaru-bay-unesco-biosphere-reserve/

http://www.diveintolife.blog/hanifaru-bay-manta-season-baa-atoll-unesco/

https://wikimaldives.com/best-time-to-visit-hanifaru-bay-unesco-biosphere-reserve/

Cenisz moją prace i twórczość?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.