Malediwy Podróże

Wyjazd na Malediwy w czasach COVID-19

14 grudnia 2020
Malediwy, domki na wodzie, turkusowa woda

Internet i fora zalewane są sprzecznymi informacjami na temat podróży w czasach COVID. Sama dużo musiałam poczytać, pytać mojego przyszłego pracodawcę, zanim wsiadłam do samolotu na Malediwy. W przeciągu dnia zalaliście moją skrzynkę wiadomościami o warunki podróży na Malediwy. Postanowiłam zebrać je w całość i umieścić w tym poście. Pytania i odpowiedzi dotyczą wyjazdu turystycznego. Chyba, że w treści mówię o wymogach dla pracowników. 

Martyna Skura w maseczce w samolocie, Malediwy
Podróż na Malediwy w czasach COVID jest możliwa. Należy sie do niej jednak przygotować.

Czy na Malediwy można podróżować?

Tak, można. Hotele i resorty powoli zaczęły otwierać się już latem. W przypadku odwiedzania guesthousów obowiązują trochę inne zasady, ale o tym później. 

Czy wymagany jest test na COVID? Jaki?

Negatywny wynik testy PCR na COVID jest obowiązkowe (przepis wszedł w życie 10.09.2020). Taka próbka do testu musi być pobrana nie później niż 96 godzin od momenty wylotu z pierwszego lotniska. W praktyce: musicie pójść zrobić test na 96 godzin przed Waszym lotem z Polski (czy z innego kraju, w którym mieszkacie). Test musi być przetłumaczony na język angielski. Ja robiłam swój w www.med-extreme.com. Dzieci poniżej 1 roku życia zwolnione są z testu. 

Osoby, które w przeciągu ostatnich 14 dni miały kontakt z osoba chora na COVID i/lub mają gorączkę albo inne symptomy jak duszności, kaszel, bolące gardło w przeciągu ostatnich 14 dni nie powinny podróżować na Malediwy. 

Te same zasady dotyczą również osób, które jadą do pracy na Malediwy.

Podczas podróży musiałam pokazać mój wynik testu: w Polsce przy odprawie, w Dubaju przy przesiadce (gdy chciałam wyjść na miasto i przy wejściu na pokład samolotu), na Malediwach na lotnisku.

Czy na Malediwy potrzebna jest wiza?

Tak. Po przylocie na lotnisko w Male dostaniecie stempel do paszportu. Należy okazać rezerwacje hotelu (turyście) lub pozwolenie o pracę (pracownicy).

Czy muszę zarejestrować swoją podróż przed wyjazdem na Malediwy?

Tak! Na 24 godziny przed przylotem na Malediwy (nie wcześniej) musicie zarejestrować się na stronie www.imuga.immigration.gov.mv, wypełnić Traveler Health Declaration Form, załączyć swoje zdjęcie i negatywny wynik testu na COVID. Na lotnisku w Male widziałam 2 laptopy pod ścianą, gdzie turyści wypełniali te formularze. Nie polecam! Po pierwsze: długo to trwa. Jeśli jest Was więcej albo kolejka przed Wami długa, to spędzicie tam dużo czasu. Ponad to, w obecnych czasach przejście przez kontrole paszportową też trwa dłużej. Po drugie: załączenie zdjęć i skanów, które macie na telefonie może być uciążliwe, gdy pracujecie na laptopie. Na lotnisku możecie podłąćzyć się do WiFi, ale jest dość powolne. Nie liczyłabym na nie. Dlatego polecam, aby zarejestrować się jeszcze przed podróżą.

Czy musze wcześniej zarezerwować nocleg na Malediwach?

Tak. Na pierwszym lotnisku (np. w Polsce) przy odprawie zostaniecie poproszenie o potwierdzenia rezerwacji hoteli. O to samo zapyta się urzędnik imigracyjny na lotnisku w Male. Praownicy powinni pokazać wydrukowane pozwolenie o pracę.  

cached słońca na Malediwach, plaża, palmy, pomarańczowe słońce zachodzi na horyzoncie
Podróże na Malediwy w czasach COVID: jak się przygotować i o czym pamiętać?

Czy po przyjeździe na Malediwy muszę robić znowu test na COVID?

Nie. Dotyczy to tylko osób z symptomami choroby, gorączką powyżej 38 stopni, kaszlem, problemami z oddychaniem. 

Turystom będzie badana temperatura (nieinwazyjnie). Zdarzają się sytuację przypadkowych osób wybranych do testu na COVID przez przedstawicieli pracowników opieki zdrowotnej. To test dobrowolny i turysta nie ponosi kosztów tego testu.

Czy turystów obowiązuje kwarantanna po przyjeździe na Malediwy?

Nie. Dotyczy ona jedynie pracowników przylatujących na Malediwy. Kwarantanna dla pracowników trwa 10 dni, odbywa się w specjalnie przystosowanym do tego pokoju. Posiłki zostawiane są pod drzwiami. Obowiązuję specjalne procedury. Wiele z Was pyta dlaczego misze przechodzić przez kwarantannę skoro miałam wynik testu negatywny. Test wykonywany był jeszcze w Polsce czyli na kilka dni przed moim przyjazdem tutaj, miałam styczność z wieloma osobami. Dodatkowo, obecnie na Malediwach obowiązuje bardzo ograniczony ruch dla pracowników. Większość nie opuszcza wyspy, dla swojego i innych bezpieczeństwa. Hotele zatrudniają nawet kilkaset osób, jeśli chory pracownik miałby kontakt z innymi pracownikami, te osoby wysłane zostaną na kwarantannę. To bardzo wpływa na funkcjonowanie resortów.

Czy istnieje obowiązek noszenia maseczki?

Tak. Maseczka wymagana jest na lotnisku, podczas podróży w obrębie Malediwów (w tym łodzią czy lokalnym samolotem) i zamkniętych publicznych przestrzeniach. Obowiązek dotyczy pracowników hoteli i resortów.

Czy obowiązuje dystans społeczny?

Tak. Na lotnisku jest on wyraźnie zaznaczony oznakowaniem na podłodze. Dostępne są żele dezynfekujące na lotnisku. Należy zachować dystans społeczny przebywając w przestrzeniach publicznych oraz w hotelu. Wszystkie działające resortu wprowadziły zasady i zalecenia bezpieczeństwa.

Czy hotele mają zaplecze medyczne?

Każdy hotel/resort otwarty w trakcie pandemii zapewnia opiekę medyczną np. lekarza dostępnego 24 godziny na dobę. Wprowadziły one procedury bezpieczeństwa wobec pracowników i gości hotelowych np. obowiązkowa kwarantanna dla pracowników. 

Widok oceanu, turkusowa woda, palmy, niebieskie czyste niebo
Podróże na Malediwy w czasach COVID: czy jest bezpiecznie, czy obowiązują maseczki i dystans społęczny, czy hotele maja zaplecze medyczne?

Czy można podróżować między wyspami, hotelami?

Tak. Turyści mogą podróżować między różnymi resortami, guesthousami i lokalnymi wyspami. Wymaga to zgody Ministerstwa Turystyki. Możecie je uzyskać wysyłając email na adres: splitstays@tourism.gov.mv. Jeśli wybierasz się do guesthousu, przeczytaj kolejny punkt.

Pracownicy zobowiązani są do każdorazowej kwarantanny przy powrocie do swojego rodzimego hotelu/resortu.

UPDATE z 17.12.2020: Właśnie weszły nowe przepisy odnośnie guesthousów w regionie Male. Więcej przeczytasz tutaj.

Czy wymagany jest test na COVID przy wyjeździe z Malediwów?

Obence przepisy mówią, że jeśli spędziliście chociaż trochę czasu na lokalnej wyspie w guesthouse, wykonanie testu na COVID na 72 godziny przed opuszczeniem Malediwów jest obowiązkowe.

Turysta powinien wykonać test PCR, jeśli przy wyjeździe wykazuje symptomy COVID. Jeśli po powrocie do swojego kraju turysta zostanie zdiagnozowany i otrzyma wynik pozytywny na COVID, powinien niezwłocznie poinformować służby medyczne na Malediwach. 

Po przyjeździe na Malediwy powiedziano mi, że oficjalnie Male oraz inne lokalne wyspy zostaną się oficjalnie otworte 14 grudnia. Nie znalazłam takiego oficjalnego potwierdzenia na oficjalnych stronach. 

Zaleca się ściągnięcie aplikacji TraceEkee.

Martyna Skura na plaży, palmy, biały piasek
Podróż na Malediwy w czasach COVID: przepisy aktualizowane sa na stornach rządowych. KOneicnzie sprawdź je przed wyajzdem.

Gdzie i kiedy jechać na Malediwy?

Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w moim poście tutaj.

Przydatne linki:

Najnowsze wiadomości nt. COVID na Malediwach www.covid19health.gov.mv/en/

Statystyki COVID na Malediwach www.covid19.health.gov.mv/dashboard/

Źródło: www.immigration.gov.mv

Post napisałam w połowie grudnia 2020. Sprawdzajcie aktualne informacje na wyeżej wymienionych stornach.

Jak COVID zmienił podróżowanie?

Wszyscy wiedzieliśmy, że pandemia wpłynie na podróżowanie, ale dopiero teraz na własnej skórze (Podróże na własnej skórze) odczuwam jak bardzo. Przede wszystkim wiąże się z dużym stresem i niepewnością. W moim przypadku wszystko bardzo szybko się działo: rozmowy kwalifikacyjne, dostałam prace, wyrobienie pozwolenia o prace, czas oczekiwania. Przebywałam wtedy w Portugalii i musiałam wrócić do Polski, ogarnąć życie w 20 kg i lecieć na Malediwy do pracy. Wyrobienie pozwolenia o prace zajęło tydzień. Dopiero wtedy mogłam kupować bilet lotniczy i robić test na COVID, który musi być ważny 96 godz przed przyjazdem. Do ostatniego momentu wstrzymywała się z zakupem biletu. Bałam się, że jeśli wynik będzie pozytywny to nie polecę (ani teraz ani nawet po wyzdrowieniu, bo to już może być za późno). Przed pandemią mogłam zaplanować podróż dużo wcześniej. Nawet jeśli była spontaniczna, nie stresowałam się rzeczami, które nie zależą ode mnie np. test. Oczywiście można dostać dodatkowe ubezpieczenie od rezygnacji/odwołania wyjazdu wykupione u ubezpieczyciela, ale to i tak znaczy, że zaplanowany wyjazd się nie odbędzie. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i spokojnie dotarłam na miejsce, ale co się stresu najadłam to moje.

Masz jeszcze jakieś pytani? Pisz w komentarzach.

You Might Also Like

6 komentarzy

 • Reply Sandra 30 grudnia 2020 at 11:35

  My w tym roku zrezygnowaliśmy z wyjazdu zagranicznego. Myślę, że była to dobra decyzja. Wyjazd wiązałby się ze sporym stresem.

  • Reply life in 20 kg 30 grudnia 2020 at 17:36

   Dopiero przy przeprowadzce na Malediwy doświadczyłam tego jak bardzo stresujące mogą być podróże. Mimo ze tyle lat już włóczę się po świecie to ten wyjazd był jednym z bardziej stresujących ??? ale pierwsze koty za płoty i wiem ze nastepny będzie już łatwiejszy ???

 • Reply Redli 22 stycznia 2021 at 16:42

  Jak wyglada texty ma Malediwach,chodzi mi czy nie ma zctym problemow? Z wyslaniem I odpowiedzia. Chcialabym jechac na pare dni I zastanawiam sie czy w odpowiednia czasie te testy przyjda? Prosze o odpowiedz

  • Reply life in 20 kg 22 stycznia 2021 at 16:59

   Hotele oferują testu do zrobienia na miejscu przed wylotem z Malediwów. Nie wiem jednak czy są odpłatne czy nie bo może to być indywidualna polityka każdego z hoteli. Najlepiej napisać wcześniej do swojego hotelu i dopytać

 • Reply Mariusx 11 lutego 2021 at 20:43

  Mam pytanie.
  Czy wylatujac z Malediwów do Polski trzeba wykonać testy na Covid

  • Reply life in 20 kg 11 lutego 2021 at 20:47

   To zależy od polityki linii lotniczych i Polski. Obecnie większość gości wylatując z Malediwów robi test. Wymagany jest on również przez rząd Malediwów jeśli przebywało się na lokalnej wyspie w guesthousie a nie resorcie.
   Na stronie urzędu imigracyjnego Malediwów możesz znaleźć aktualne informacje: http://www.immigration.gov.mv/
   Należy się również zorientować czy wymagana jest obecnie kwarantanna po powrocie do Polski.

  Leave a Reply

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.