Tajlandia

Co robi mnich w Tajlandii i czy chodzi nago. 

30 lipca 2015
mnich buddyjski, Chaing Mai, Tajlandia, buddyzm, co robi mnich, jak zostać mnichem

Jak zostać mnichem, co się wtedy robi, czy można mieć żonę i czy mnich chodzi nago. Te i inne pytania, na które nie znaliście odpowiedzi. 

Jednym z plusów mojej pracy jest to, że spotykam ludzi i odwiedzam miejsca trudno dostępne dla turystów. Ostatnio miałam okazję uciąć sobie z pewnym mnichem pogawędkę w lokalnym buddyjskim uniwersytecie: Buddhist University Wat Suan Dok Mahachulalougkornrajavidyalaya. Nie pytajcie jak to się wymawia i czy mi się udało.

 

Uczelnia ta oferuje edukacje na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum, licencjatu, magisterki i doktoratu. Cały wachlarz.
Mnich pochodził z Bangladeszu, mieszkał kilka lat w Indiach i bardzo dobrze mówił po angielsku. Był przezabawny i na każde pytanie odpowiadał: „That’s a good question”.

 

mnich buddyjski, buddyzm, Tajlandia, co robi mnich, jak zostać mnichem, Chiang Mai
Jak wygląda dzień mnicha?
4:30 pobudka
5:00 medytacja
6:00 sprzątanie
6:30 zbieranie jedzenie od wiernych. Mnisi chodzą ulicami, od domu do domu z wielką metalową miską, do której wierni wkładają dary z jedzenia.
7:20 śniadanie z zebranych darów
Młodzie uczniowie mnisi do 12:00 mają lekcje i lunch
Starsi nie mogą jeść w ciągu dnia. Idą oni do świątyni, dyżurują tam, spotykają się z wiernymi oraz uczą w szkole.
18:40 śpiewy
19:40 medytacja
Wieczorem wracają do pokoi uczyć się lub medytować. Raczej nie szaleją i nie imprezują, bo o 4.30 pobudka.
mnich buddyjski, buddyzm, Tajlandia, co robi mnich, jak zostać mnichem, Chiang Mai
Jak zostać mnichem?
Są 3 sposoby jak zostać mnichem:
  1. Jeśli bardzo się chce i czuje się powołanie.
  2. Jeśli rodziców nie stać na utrzymanie dziecka i jego edukację często oddają je do zakonu.
  3. Jeśli w rodzinie ktoś umrze syn albo męski krewny musi zostać mnichem. Ludzie wierzą, że w taki mnich odprowadzi duszę zmarłego do nieba. Nie trzeba pozostać takim mnichem do końca życia, wystarczy 1 dzień. Mój znajomy Taj, z wyznania Chrześcijanin, został mnichem na jeden dzień po śmierci swojej matki.
W Tajlandii istnieje też tradycja, że każdy chłopiec powinien zostać mnichem chociaż na krótki okres. Nawet 2-4 tygodnie. W Polsce mieliśmy zasadniczą służbę wojskową, tutaj mają służbę buddyjską.

 

Czy ktoś innego wyznania może zostać mnichem?
Buddyzm to nie religia a sposób życia, zatem każdy może zostać mnichem.

 

Czy kobieta może zostać mnichem?
W zależności od odłamu buddyzmu i kraju, kobiety mogą zostać mniszkami. W Tajlandii jedyny zakon dla kobiet jest pod Bangkokiem. Kobiety – mnisi akceptowani są też na Sri Lance.

 

Czy można zostać mnichem mając rodzinę, żonę i dzieci?
Można, ale trzeba po 1-wsze zapytać o zgodzę swoją rodzinę a po 2-gie zrezygnować z niej. Co to w praktyce oznacza? Że mężczyzna, który poczuł powołanie odchodzi od swojej żony i dzieci i idzie do klasztoru. Kobieta zostaje sama z dziećmi. Taki mnich może ich później odwiedzić, ale niezbyt często oraz musi powstrzymać się od kontaktów cielesnych z byłą żoną.
Mnich, z którym rozmawiałam miał kiedyś żonę i dzieci. Musiał dostać od nich pozwolenie. Ale co w sumie miała kobieta mu powiedzieć w takiej sytuacji?

 

Czy można odejść z klasztoru?
Tak. Zawsze też można do niego wrócić. Mnich może maksymalnie 3 razy zmienić swoje zdanie, czyli 3 razy wrócić do klasztoru. Jak to mówią „Do 3 razy sztuka”.

 

Czy Ty kiedyś odejdziesz z klasztoru?
Zasada numer 1 każdego mnicha – nie kłamać. Czyli nie obiecywać czegoś czego nie wiedzą czy dotrzymają np. nie odpowiadać na pytanie „Czy kiedyś odejdziesz z klasztoru”, bo on sam tego jeszcze nie wie a jeśli odpowie „tak” a nigdy nie odejdzie? Skłamałby.

 

Co jest najtrudniejsze w życiu mnicha?
227 zasad, których mnisi muszą przestrzegać. Kobiety obowiązuje 311 zasad. Młodzi mnisi w wieku 6-20 lat maja 10 zasad. Z tych wszystkich 5 jest najważniejszych, których nie można złamać:
  1. Nie zabijać żadnego żywego stworzenia
  2. Nie kraść, respektować cudzą własność.
  3. Wstrzemięźliwość seksualna.
  4. Nie kłamać.
  5. Nie używać toksyn (np. alkohol i tytoń) i zachować trzeźwość umysłu.
Te mniej ważne można złamać, ale trzeba je odpokutować medytacją i modlitwą.

 

Czy mnich chodzi nago?
Mnich zawsze musi być ubrany w swoją szatę lub jak to oni nazywają szlafrok. Chodzą w niej, pracują, śpią, myją się. Zatem nigdy nie spotkacie nagiego mnicha. Jest co najmniej kilka sposobów jak owinąć ciało w tą szatę.
IMG_1164 IMG_1165 IMG_1166
Czy mnich musi być wegetarianinem?
Tak. Jedząc mięso spożywamy cierpienie innych, więc powinniśmy je odkupić.

 

 

Dlaczego mnisi są łysi?
Za czasów Buddy mnisi mieszkali w dżungli i trudno było utrzymać w czystości długie włosy. Teraz odwiedzają fryzjera raz w miesiącu.

 

Co oznaczają różne kolory szat mnichów?
W sumie istniej 6 odcieni szlafroków m.in. pomarańczowy, szafranowy, brązowy, czerwony. Mnisi, którzy służą w lasach noszą ciemny brązowy. Kolor zależy głównie od kraju.
Za czasów Buddy mnisi nie otrzymywali żadnych pieniędzy, zbierali więc kawałki materiałów i szyli z nich swoje szaty.

 

O czym pamiętać przebywając z mnichem?
Kobiety nie dotykają mnicha.
Siedząc na krześle jesteśmy wyprostowani, nogi proste, nigdy w pozycji „noga na nogę”.

 

Czy czegoś Ci brakuje?
Bardzo chciałbym uprawiać Muai Thai (tajski boks), ale nie mogę. Takie zasady, więc tylko oglądam. Moi koledzy mnisi, chcieliby trenować piłkę nożną, ale też nie mogą, zatem oglądają Ligę Mistrzów. Wtedy jest naprawdę głośno w naszym akademiku.

 

Najmądrzejsze zdanie jakie usłyszałam od mnicha:
W wielu krajach nazywamy cukier innym słowem, ale on nadal smakuje identycznie. Tak samo jest z religią.

 

Rzeczą, która mnie urzeka w mnichach, których spotkałam jest ich spokój i cisza, delikatny i kojący głos. Osiągają to dzięki medytacji i zasadom życia mnichów. Różni się to bardzo od wielu kapłanów w innych religiach świata.

 

Mnisi traktowani są z wielkim szacunkiem, ale spotkałam się też z krytyką tego kościoła. Rzadko, bo takich rzeczy nie mówi się publicznie. Można je usłyszeć jedynie od bliskich znajomych, którzy nam ufają. Jedną z rzeczy, która się powtarza jest traktowanie mnicha jak kogoś nadludzkiego, ustępowanie miejsca w kolejce czy wydzielanie specjalnych sektorów w miejscach publicznych albo w środkach transportu. A przecież to też tylko ludzie. Sam Budda też był człowiekiem, on tylko doznał objawienia.

 

Buddyzm to jedna z tych religii, która wielu fascynuje a niewielu coś o nie wie. Podobnie jak Islam. Zanim wyrobimy sobie o nim zdanie, poznajmy daną religię bliżej, poprzez książki, podróże i rozmowy z ich wyznawcami.

 

Moja rozmowa z mnichem trwała 1,5 godziny. Większość słuchaczy posnęła. A Wy?

 

You Might Also Like

14 komentarzy

  • Reply Przemek z TroPiMy 31 lipca 2015 at 10:39

    Chyba tego mniszego życia nie zrozumiem, ale najwyraźniej nie jest mi to pisane.

    Bardzo ciekawy materiał, szczególnie ze względu na to, że “odczarowuje” mnicha. Okazuje się, że oglądają Ligę Mistrzów i muay thai, a nie tylko siedzą i nucą mantry. Co więcej, widziałem dość sporo grup mnichów podróżujących, stali z aparatami i cykali sobie selfie pod Tamą Hoovera niedaleko Las Vegas 😉

    • Reply life in 20 kg 31 lipca 2015 at 10:46

      Dokładnie – nie taki mnich święty jak go malują. Po za tym część mnichów to byli więźniowie, którzy w taki sposób zdecydowali się odkupić swoje grzechy. Ci wytatuowani i z kolczykami to najprawdopodobniej byli recydywiści.

  • Reply Natalia | Biegun Wschodni 31 lipca 2015 at 12:25

    Myślę, że życie mnichów na całym świecie wygląda podobnie. Różni się w niewielkim stopniu. Mogłabyś z tego zrobić cykl – porozmawiać z mnichami w różnych częściach świata.

    • Reply life in 20 kg 31 lipca 2015 at 14:50

      Niezły pomysł 🙂 bede o tym pamietać przy nastepnych podrozach

  • Reply Dorota 31 lipca 2015 at 14:14

    Dodam, że również na Tajwanie kobiety mogą zostać mniszkami buddyjskimi. I niestety do nich tez odnosi sie możliwość opuszczenia rodziny, męża i dzieci. Wiem coś o tym … Matka chłopaka mojej córki jest mniszką, opuściła męża i dwóch nastoletnich synów i wstąpiła do klasztoru. Przez wiele lat się nie widywali, a w końcu gdy została wysłana do Chile by tam założyć klasztor buddyjski, synowie przyjechali do niej i … zostali wysłani do katolickiego liceum.
    Ta sama mniszka w ostatnią zimę próbowała jeździć na nartach, na zimowej kurtce i tak i tak musiała mieć swoja długą szatę.

    • Reply life in 20 kg 31 lipca 2015 at 14:51

      To bardzo ciekawe o czym piszesz.

    • Reply life in 20 kg 31 lipca 2015 at 14:52

      Nie przypominam sobie żebym widziała mnichów lub mniszki zbyt często w Europie. A juz tym bardziej jeżdżących na nartach

    • Reply Blondynka z Krainy Teczy 2 sierpnia 2015 at 14:21

      Ja mniszke spotkalam tez w Indiach, w Dharamsali. To byla mloda dziewczyna, miala wczesniej jakies problemy i w zakonie buddyjskim wracala do siebie.

      • Reply life in 20 kg 3 sierpnia 2015 at 07:05

        czytałam kiedyś artykuł o mniszkach buddyjskich, że nie są zbyt dobrze traktowane w zakonach. Nigdy jednak z żadną nie rozmawiałam

  • Reply Ewa | Daleko niedaleko 2 sierpnia 2015 at 20:24

    Kilka rzeczy wiedziałam, kilka było dla mnie nowością, ale z ciekawością przeczytałam tę Twoją mnisią encyklopedię 🙂

  • Reply Qmoh w podróży 2 sierpnia 2015 at 21:33

    Jak widać mnich też człowiek. I w sumie, jeśli się przyjrzeć z dystansu, to niewiele się różnią od innych mnichów. Swoją drogą jestem ciekawy, czy ktoś mądry napisał jakieś dobre opracowanie o idei monastycyzmu w ogólności bez podziału na religie. To mogłoby być ciekawe.

  • Reply Udajesie 3 września 2015 at 14:23

    Wspaniały przewodnik, dziekujemy:) Ja uczyłam się tybetańskiego w Indiach przez parę miesięcy i też do dziś ludzie zadają mi pytanie o “sekrety” mnichów 😉

    • Reply life in 20 kg 3 września 2015 at 14:27

      Uczyłąś się tybetańskiego? Super! A przydał się? Mieszkasz tam?

  • Reply Prah |David 5 stycznia 2018 at 03:17

    Kilka uwag odnoście tekstu 🙂
    1. W Tajlandii buddyzm nie jest wegetariański. Praktycznie zakony, w których praktykuje się niejedzenie mięsa, nie istnieją.
    2. Oglądanie boksu, czy futbolu w zakonie jest uważane jako naruszenie reguły. Zadaniem każdego mnicha jest stronienie od rozrywek. Oczywiście zdarzają się i romanse w klasztorach, ale nie ma to nic wspólnego z tajskim buddyzmem, lecz bardziej z brakiem przestrzegania reguł przez niektórych mnichów. Najczęściej reguła jest łamana przez mnichów tymczasowych, którzy przychodzą do klasztoru na krótki okres czasu.
    3. Kobiety w Tajlandii nie mogą być ordynowane. Wszystkie mniszki otrzymały święcenia poza Tajlandią, głównie na Sri Lance. Założyły własne zgromadzenie pod nazwą Songdhammakalyani, klasztor leży około 50km od Bangkoku i nie został oficjalnie zaakceptowany.
    4. 227 wskazań zakonnych jest formą praktyki. Należy przestrzegać wszystkie.
    5. Mnicha nie powinno się dotykać wcale. Mnich nie powinien dotykać fizycznie kobiety, ani nie podawać jej żadnych przedmiotów. Nie powinie także brać od niej bezpośrednio niczego. Każdy przedmiot powinien zostać przekazany mężczyźnie, który dopieo może podać go mnichowi.
    6. Wszystkie regulacje dotyczą tylko i wyłącznie mnichów. Nie powinien rozpocząć Dharmy, gdy osoba słuchająca zakłada “nogę na nogę”. Takich regulacji jest więcej. Nie powinien rozpocząć Dharmy, gdy słuchacz trzyma w ręku parasol… Obowiązkiem mnicha jest przestrzeganie zasad i poproszenie osoby świeckiej o dopoasowanie się do nich. Jeśli osoba świecka nie stosuje się, nauczanie nie powinno być kontynuowane. To jedyna konsekwencja 🙂

    Każdego chcącego bliżej poznać buddyzm i zasady mnichów w Tajlandii zapraszam do kontaktu. Szukajcie Prah David Thamkrabok na Facebooku. Ordynuję w jednym z tajskich zakonów 🙂

  • Leave a Reply

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.