Gruzja Wolontariat

Jak akhaltsikhska młodzież uświadamiała swoich rówieśników nt. AIDS.

7 grudnia 2011
Akhaltsikhe, Gruzja, młodzież w Gruzji, edukacja w Gruzji, Martyna Skura, blog podróżniczy

To, że AIDS jest nadal tematem tabu na świecie wie każdy. Jeśli nawet w Polsce nadal krążą mity, że to choroba tylko homoseksualistów, prostytutek i narkomanów, to wyobraźcie sobie jaki jest poziom świadomości o tej chorobie w Gruzji a już tym bardziej w takim centrum wszechświata jak Akhaltsikhe. 1 grudnia, jako Światowy Dzień AIDS był świetną okazją do uświadomienia społeczności lokalnej na ten temat.

My, zagraniczni wolontariusze Peace Corp (McKinze, Sean, Kelley, Kimberly), TLG (Clint) i EVS (ja) podjęliśmy się wyzwania uświadamiani ludzi na ten temat. Bycie prorokiem w obcym kraju ma swoje minusy i plusy. Doszliśmy do wniosku, że najskuteczniejsza metodą będzie edukacja rówieśnicza, czyli młodzież uczy młodzież.

Najpierw zorganizowaliśmy spotkanie organizacyjne z młodzieżą. Każdy z nas pracuje w jakiejś organizacji, szkole lub instytucji, więc rozpowszechnienia informacji było łatwiejsze i większe prawdopodobieństwo,  że nasza grupa będzie zróżnicowana, a nie kolejny raz ci sami krewni i znajomi królika. Utworzyła się grupa inicjatywna, składająca się z 12-15 osób: uczniowie kilku lokalnych szkół, studenci z tutejszego uniwersytetu oraz inna młodzież. Przez cały miesiąc, raz w tygodniu spotykaliśmy się i przygotowywaliśmy do Światowego Dnia AIDS. Po wyedukowaniu naszej młodzieży, spotkaniach z lekarzami, przeszukani Internetu w poszukiwaniu różnych pomysłów kampanii, nasza grupa inicjatywna opracowała swoją. W skład, której wchodziły:

– spotkania, prezentacje i dyskusje z rówieśnikami w szkole i na uniwersytecie

AIDS Gruzja młodzież

Spotkania informacyjne nt. AIDS zorganizowane przez młodzież

– noszenie czerwonej wstążki przez cały dzień i rozdawania ich również innym (w sumie ponad 500 sztuk)

– noszenie, własnoręcznie przygotowanych koszulek, nt. World AIDS Day

AIDS Gruzja młodzież

Koszulki wykonane przez młodzież.

– wykonanie plakatów

AIDS Gruzja Akhaltsikhe młodzież

Młodzież przygotowuje się do World AIDS day i wydarzenia w parku (fot. Seam Frederics)

– wydarzenie w parku, czyli: ułożenie zapalonych świeczek w czerwonych słoikach w kształt wstążki, rozdawanie ulotek informacyjnych oraz śpiewanie piosenki „We are the children” Michaela Jacksona.

World ADIS Day Akhaltsikhe Gruzja młodzież

World ADIS Day w Akhaltsikhe (fot. Sean Frederics)

Wideo, przygotowane przez Seana pokazuje cały proces przygotowań i realizacji tego projektu. World AIDS day w Akhaltsikhe.

Po dwu dniach spotkaliśmy się z grupą inicjatywną, aby podsumować wydarzenie oraz uczcić sukces.

AIDS Gruzja Akhaltsikhe

Sukces najlepiej smakuje na słodko (fot. Sean Frederics)

Może wydać wam, że to co młodzież tu przygotowała było dość banalne, ale dla nich to było wielkie wydarzenie. Dlaczego uważamy to za sukces:

– młodzież wiele dowiedziała się nt. AIDS

– zamiast robić kilka małych wydarzeń w różnych szkołach i organizacjach, młodzież zorganizowała się razem i zrobiła jedno wielkie wydarzenie na skale miast

– nauczyli się pracować w grupie i planować takie przedsięwzięcia

– zmotywowali się do udzielania społecznie

Dla zainteresowanych, kilka statystyk dotyczących AIDS w Gruzji. Statystyki i komentarze z Peace Corp Health Education Lecture Series Companion Guide.

Na 33,4 miliony ludzi na świecie żyjących z HIV/AIDS  4 tysiące osób mieszka w Gruzji (dane z 2011).

Mimo, że na świecie zaobserwowana generalny spadek zachorowań na HIV/AIDS (w 33 krajach o 25%) Gruzja należy do tych nielicznych krajów, gdzie w latach 2001 – 2009 zanotowano zwrot zachorowań o 25%.

Najbardziej powszechną drogą zakażenia jest używanie zainfekowanych igieł. Druga jest natomiast seks między osobami heteroseksualnymi.

Wiele z tych liczb prawdopodobnie jest dużo większa, bo wiele osób nie bada się na obecność wirusa i żyje w nieświadomości. Jedną z przyczyn może być lekceważące podejście mężczyzn do zdrowia, a to oni bardziej narażają swoje rodziny, żony i dzieci na zakażenie. Przeciętna gruzińska kobieta ma w życiu jednego partnera – męża. W przypadku mężczyzn ta liczba jest większa. Należy doliczyć seks przedmałżeński i korzystanie z usług pań do towarzystwa. Ponad to liczba mężczyzn zażywających narkotyki jest większa niż kobiet. Nie mam tu na celu potwierdzania stereotypu, że problem AIDS dotyczy każdego, wręcz odwrotnie. Próbuje pokazać jak dotyczy on każdego.

Peace Corp Health Education Lecture Series Companion Guide korzysta z:

AIDS Center. “HIV/AIDS Epidemiology in Georgia”, 29 April 2011

UNAIDS Report on the Global AIDS Epidemic. 2010

World Health Organization. “10 Facts on HIV”, July 2010

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.