Najczęściej zadawane przez Was pytania związane z Malediwami to:
– Kiedy i gdzie jechać na Malediwy na wakacje? – odpowiedź w poście tutaj
– Jakie są zasady podróżowania na Malediwy w czasie COVID19? – mój poprzedni post
– Jak znaleźć pracę na Malediwach? – w tym poście podzielę się moją wiedzą na ten temat
Praca w raju na Malediwach
Nigdy w życiu nie mieszkałam 3 minuty od rafy koralowej. W kraju, w którym zawsze jest 30 stopni. Woda w oceanie ciepła i przejrzysta. Zapierające dech w piersiach wschody i zachody słońca. Pracuje się w bardzo międzynarodowym środowisku. Spotykam ludzi z krajów, o których nawet nie uczyłam się w szkole. Poznaje kulturę zarówno Malediwów jak i innych krajów z pierwszej ręki. Nie mówiąc już, że znajomości mogą pozostać na dłużej i mamy metę albo przynajmniej jakiś kontakt, jeśli zdecydujemy się podróżować do tego kraju.
Pamiętajmy, że to nadal praca…
Wiza do pracy na Malediwach
Na Malediwach pracuje się legalnie. Nie ma szans wjechać na wizie turystycznej i załapać się gdzieś do pracy. Pracodawca musi wystąpić dla Was o pozwolenie o prace. Wyrobienie trwa około tygodnia. Dopiero wtedy możecie kupić bilet lotniczy na Malediwy.
Po przyjeździe czekają Was jeszcze badania medyczne: krew, rtg, HIV/AIDS, gruźlica, narkotyki.
Następnie zostawia się paszportu u pracodawcy, jedzie na swoją wyspę i czeka od 2 do 4 tygodni na zwrot paszportu z wizą pracownicza. Tak, wiem jak to brzmi! Wiele osób, nie rozstaje się ze swoim paszportem w podróży. Rozumiem obawy, jednak w wielu krajach coś takiego już robiłam przy wyrabianiu pozwolenia o pracę. Takie sa po prostu zasady. Nie bójcie się, otrzymacie paszport z powrotem. Oczywiście powinniście mieć kopię pierwszej strony przy sobie albo w telefonie, jeśli to uspokoi Wasze zmartwienia.
Zasady zmieniły się trochę w trakcie pandemii. Każdy pracodawca opowie Wam o szczegółach.
Zasady pracy na Malediwach
Przed zaakceptowaniem pracy powinniście dostać kontrakt do przeczytania. Są bardzo szczegółowe, na kilka stron i dokładnie opisują obowiązki, zasady, dni wolne, prawa i obowiązki, wynagrodzenie itp. Ciekawostka – prawo przewiduje dzień wolny na celebrowanie obrzezania dziecka (chłopca).
W zależności od firmy: firma może kupić Wam bilet lotniczy, wy musicie go kupić i dostaniecie zwrot po przyjeździe lub po zakończonym kontrakcie.
Będziecie zobowiązani otworzyć konto bankowe w lokalnym banku. Pracodawca powinien przekazać Wam odpowiednie dokumenty. Należy mieć przy sobie zdjęcie paszportowe. Dostaniecie kartę i książeczkę czekową. Obydwie do zwrotu przy zamykaniu konta i wyjeździe z Malediwów.
WAŻNE! Dzienny limit wypłat z karty to wysokość Waszej miesięcznej pensji. Jeśli nie chcecie robić przelewu międzynarodowego i płacić dodatkowych opłat, musicie zawczasu zaplanować wypłacanie pieniędzy i trzymanie gotówki. Wyspy resortowe nie mają bankomatów, trzeba to zrobić na lokalnej wyspie lub w Male. W Male nie wszystkie bankomaty wypłacają USD, a nawet jak teoretycznie wypłacają to często nie działają albo nie maja wystarczająco gotówki. Jeśli chcecie wypłacić dolary to musicie poinformować wcześniej bank, żeby przygotowali tyle gotówki. Ja poprzednim razem roczna pensje dostałam w 10, 20 i 50 usd banknotach.
Płeć a praca na Malediwach
Może brzmieć bardzo dyskryminacyjnie w XXI wieku jednak przeczytaj do końca. W wielu ogłoszeniach o pracę możesz przeczytać, że poszukiwany jest meżyczzna lub kobieta. z Czego to wynika? Wiele razy z możliwości zakwaterowania. Na wyspie jest ograniczona liczba miejsc dla obsługi. Zdarza się, że akurat jedyne wolne łózko jest w pokoju, w którym mieszkają sami faceci. Nie ma szans na zakwaterowanie tam kobiety. Goście hotelowi z Bliskiego Wschodu bardzo często wymagają kobiecej obsługi, żadnej interakcji z obcymi mężyczznami. Wiele razy jeździłam na wycieczki czy na nurkowanie z gośćmi z Dubaju, Arabii Saudyjskiej czy Kataru, ponieważ prosili o kobietę przewodnika. Mogłam na przykład pomóc kobiecie wejść do wody, trzymać ją za rękę gdy się bała, czy pomóc się ubrać. Absolutnie niemożliwe gdyby przewodnikiem był mężczyzna.
Praca dla par na Malediwach
Większość hoteli kieruje się zasadą, że wspólny pokój mogą dzielić osoby tej samej płci lub małżeństwa. Nawet nie pary. Nie liczyłabym na opcję „prześlizgnę się w nocy”. Tylko sformalizowane małżeństwa mogą dzielić ze sobą pokój. Nie jestem pewna co do małżeństw jednopłciowych, bo lokalne prawo ich nie uznaje.
Zarobki na Malediwach
Można powiedzieć, że są 2 rodzaje pensji na Malediwach: stała lub w zależności od przychodów w danym miesiącu.
Jeśli pensja jest stała to niezależnie od obłożenia hotelu, sezonu czy świąt, wynagrodzenie się nie zmienia.
Zmienna pensja dzieli się na: pensje podstawową plus service chargé. Service chargé liczone jest z miesięcznych dochodów hotelu i dzielone na wszystkich pracowników. Pensja podstawowa może być między 600 a 900 usd. W zależności od hotelu, jego poziomu, i sezonu service chargé może być od kilkuset nawet do 1,5 tyś usd. Wiadomo, że w sezonie świątecznym (grudzień-marzec) przychody będą większe. W sezonie deszczowym raczej nie.
Napiwki – temat rzeka. Dla wielu osób kontrowersyjna. Na Malediwach panuje kultura napiwków. Jeśli się to przyjeżdża to trzeba się z tym liczyć, nie żadne „bo w moim kraju nie dajemy napiwków”. Na Malediwach jesteście w kraju, w którym daje się napiwki. I to nie tylko kelnerowi, ale również zostawia dla sprzątających Twój pokój, dla przewodnika podczas wycieczki, masażystki, instruktora nurkowania czy odźwiernego (butler). Napiwek można zostawić w formie gotówki albo wpisać do rachunku. Ile? Około 10 % wykupionej usługi.
W luksusowych hotelach można zarobić kilkaset dolarów miesięcznie. Butler w szczycie sezonu świątecznego w bardzo luksusowym hotelu może wyciągnąć nawet do 10 tyś dolarów. Warto wspomnieć, że nie ma dni wolnych, pracuje 24 na dobę, jest na każde zawołanie, rzuca posiłek gdy dostaje telefon, śpi po może 5 godzin dziennie z przerwami.
Życie w małej społeczności na Malediwach
Więcej pisałam o tym w mojej książce “Podróze na własnej skórze”. Hotele zatrudniają nawet kilkuset pracowników. Żyje się na jednej wyspie, w małej społeczności. Część będziecie znali z widzenia a część osobiście. To będzie Wasza „rodzina”. Będą tu pracownicy administracyjni i specjaliści IT (moje zbawienie dla Tytana Intelektu IT), księgowi, marketingowcy, menadżerowie, kelnerzy, kucharze, instruktorzy fitness/jogi, ogrodnicy, inżynierowie, pracownicy techniczni, hydraulicy, elektrycy, pracownicy spa, masażystki i kosmetyczki, opiekunki do dzieci, nawet DJ. Wiele luksusowych hoteli zapewnia odźwiernego (butler, GSA jak zwał tak zwał). To asystent, który pomaga we wszystkim: od rezerwacji posiłku w restauracji, wycieczki, przebookowaniu biletu lotniczego, po bycie na każde zawołanie przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Może naprawdę bardzo dużo zarobić, ale to bardzo ale to bardzo ciężka praca. Słyszałam już wiele osób, które mówiły „za te pieniądze mogę tyle pracować”. Jak pokazuje rzeczywistość nie każdy może. Trzeba być naprawdę bardzo dobrze zorganizowanym, pracowitym, znać języki itp.
Co daje życie i praca w małej społęczności na Malediwach
Plotka ma się tu całkiem dobrze. Warto mieć dobre relacje z innymi osobami, bo wszyscy od wszystkich są zależni i wzajemnie mogą sobie pomóc. Dzięki życiu w takim środowisku dostałam już gotowy plan zwiedzania Sri Lanki, sposoby na domowe kosmetyki z produktów dostępnych na wyspie, znam kilka dań balijskich i wiem jak je przygotować, umiem ugotować malediwska zupę rybną, wiem jak wygląda praca w fabrykach odzieżowych w Bangladeszu, czegoś więcej nauczyłam się w dziedzinie informatyki (chociaż tutaj bym nie przeceniała swoich umiejętności), wiem jak wejść na palmę i ściąć kokosa (wiem teoretycznie, bo sama tego nie robiłam)oraz wiele innych rzeczy. Jednym słowem nauczyłam się tego, czego żadna książka by mi nie powiedziała.
Ciemna strona Malediwów
Malediwy to nie supermarket, że wybieramy sobie znajomych i przyjaciół. Wykorzystuję to co daje mi los i ludzi, których mi zsyła.
Hotel dba o swoich pracowników, jednak nie zawsze wszystko da się sprowadzić. Zapewnia opiekę medyczna, podstawowe leki, ale poważniejsze sprawy trzeba załatwić na lokalnej wyspie lub w Male np. rtg albo dentystę.
Nie wszystkie produkty dostaniecie w hotelu albo na lokalnej wyspie. Część tylko w Male. Malediwy nie są tanie, bo wszystko trzeba tu sprowadzić. A teraz podczas pandemii z dużo mniejszą siatką połączeń lotniczych transport zajmuje dużo więcej czasu, przechodzi przez więcej kontroli i kosztuje dużo więcej.
Wakacje vs praca na Malediwach
Malediwy kojarzą się z rajem na ziemi, białymi plażami turkusowa wodą i palmami. Ten widoki nie są z photoshopa, one naprawdę istnieją. Pamiętajmy jednak, że wakacje a praca to dwie zupełnie inne rzeczy.
Wiele osób po powrocie z wakacji na Malediwach pisało mi „jak to zrobiłaś, że tam mieszkasz? Chce się przeprowadzić na Malediwy”. Nie dziwie się! Obsługa hoteli jest na bardzo wysokim poziomie i zrobią wszystko, aby Wasze wakacje były niezapomniane.
Praca w resorcie na Malediwach nie oznacza, że jako pracownicy będziecie mieszkali w willach dla gości. Resorty zbudowane są tak, że przestrzeń dla obsługi jest w środku wyspy. Nikt nie ma widoku na plaże, morze. Taki widok drogo kosztuje i jest przeznaczony dla gości.
Każdy hotel ma swoje zasady. Większość hoteli rezerwuje plaże dla gości. Jeśli turysta płaci milion monet za wille na plaży i prywatność, to chciałby ja otrzymać. Widok kilkunastu/kilkudziesięciu pracowników nie komponuje się z jego planami wakacyjnymi. Na Malediwach często płaci się za te prywatność naprawdę dużo.
Niektóre hotele wyznaczają plaże dla obsługi. Inne wysyłają obsługę na inną wyspę, aby tam mogli się kąpać, pływać. Niektóre hotele pozwalają na pływanie na około wyspy, inne nie. To naprawdę zależy od hotelu. O takie rzeczy najlepiej zapytać się w trakcie rozmów kwalifikacyjnych. Na ogół im mniej gwiazdek tym łagodniejsze zasady. To jednak nie reguła. Coś za coś – im bardziej luksusowy hotel tym wyższe zarobki. Jak w każdej branży, nie tylko hotelarskiej.
Zasady i wygląd w pracy na Malediwach
W hotelach obowiązują dress cody i mundurki. Każdy hotel ma swoje. Mianownikiem wspólnym często są lniane, przewiewne koszule i spodnie. Zawsze zakrywają ramiona i kolana. Niektórzy pracownicy np. ogrodnicy chodzą w szortach (zakrywają kolana), a pracownicy administracyjni w długich spodniach.
Są jasne zasady co do biżuterii, zegarków. Sposobu czesania się. Mężczyźni zawsze krótko ostrzyżeni i bez zarostu. Serio! To jest wymóg. Broda typu drwal raczej nie przejdzie. Nie inaczej jest z dredami. To samo tyczy się tatuaży – brak widocznych tatuaży. Ja mam dwa na biodrach, nikt poza mną ich nie widzi.
Praca typu digital nomad czy praca zdalna na Malediwach
Przyznam się szczerze, że nie znam takich osób na Malediwach. Nie znaczy, że ich nie ma. Jednak trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów, gdybyście chcieli się zdecydować na taki sposób pracy.
- Wiza – jeśli pracujecie, potrzebujecie wizy pracowniczej od malediwskiego pracodawcy. Inny rodzaj wizy (biznesowa) – musicie więcej poczytać czy taka praca kwalifikuje się do tej wizy. Turystyczna przyznawana jest na 2 tyg. z okazaniem rezerwacji hotelu.
- Miejsce zamieszkania – wyspa resortowa lub lokalna wyspa albo stolica Male/Hulumale. W stolicy możecie wynająć mieszkanie albo Airbnb. Nie spodziewajcie się jednak rajskich plaż jak z katalogów, na które możecie wyjść sami w stroju kąpielowym. Są wyznaczone kąpieliska, jednak kulturowo odpowiednim strojem nie jest bikini. W resortach musicie płacić za pobyt.
Nie znaczy, że jest to niemożliwe. Nie jestem jednak specjalistką w tej dziedzinie, więc radzę poszukać więcej sprawdzonych informacji.
Jest naprawdę wiele benefitów pracy na Malediwach. Pamiętajcie jednak, że to nie wakacje, to nadal praca i obowiązują nas pewne zasady.
Praca jako instruktor nurkowania na Malediwach
O nurkowaniu, lokalnym prawie i zasadach przeczytasz w moim poście tutaj.
Specjalnie piszę o pracy instruktora, ponieważ dive masterom bardzo trudno jest tu znaleźć pracę. Lokalne prawo chroni Malediwczyków. Jako DM może być zatrudniony tylko obywatel/ka Malediwów, chyba że jesteś również biologiem morza i na takie stanowisko aplikujesz. Wiele hoteli, szczególnie tych 5-gwiazdkowych oferuje stanowisko biologa morza, który zajmuje się wieloma działaniami związanymi z ochroną rafy i oceanów (sadzenie rafy, sprzątanie plaży i rafy, częściowo badania naukowe, zbieranie danych, spotkania edukacyjne dla gości hotelowych lub w lokalnych szkołach). Na to stanowisko wymagane jest adekwatne doświadczenie naukowe (może być licencjat). Praca na takim stanowisku na ogół nie kończy się tylko na wyżej wymienionych zadaniach. Dochodzą standardowe obowiązki nurkowe i/lub instruktorskie.
Najpopularniejsza organizacja szkoląca na Malediwach jest PADI. Można znaleźć SSI.
Większość gości hotelowych przyjeżdża na 1 – 2 tygodnie. Klienci z jakimi będziecie pracować to głównie DSD (discover scuba diving), kurs OW (Open Water), czasem AOW (Advanced Open Water), Nitrox, plus fun dives. Raczej nie zdarzają się kursy DM czy Rescue. Jeśli hotel posiada skutery, to często również kursy DPV. Szczególnie popularne na Malediwach.
Na Malediwach można zrobić kurs IDC (Instructor Development Course) w kilku miejscach. Najbardziej popularne to Bandos. Course DIrectorem na tym szkoleniu jest Mark Soworka, jeden z najbardziej doświadczonych CD na świecie.
Kiedy szukać pracy na Malediwach?
Rekrutacja trwa cały rok. Należy się nastawić, że okres świąteczny: Boże Narodzenie, Sylwester, Chiński Nowy Rok czy Wielkanoc, to najbardziej pracowite okresy w ciągu roku. Nie należy oczekiwać, że w tym czasie dostaniecie wolne, aby spędzić ten czas z rodzina.
Gdzie szukać pracy na Malediwach?
Tutaj kilka stron i portali internetowych z ofertami pracy na Malediwach:
https://www.catererglobal.com/jobs/in-maldives
https://www.glassdoor.com/Job/maldives-jobs-SRCH_IL.0,8_IN168.htm
https://www.naukri.com/jobs-in-maldives– tutaj więcej ofert niezwiązanych z hotelarstwem
https://www.linkedin.com/company/maldives-jobs-org/
Do tego znajdziecie wiele grup na Facebooku. Instruktorzy nurkowania PADI mogą szukać ofert pracy na www.padi.com po zalogowaniu się na swój profil.
Czy post był dla Ciebie przydatny i pomocny? Zdecydowalibyście się na prace na Malediwach?
Cenisz moją pracę i twórczość?
No Comments