Nurkowanie

Kariera nurkowa – co może robić nurek?

27 stycznia 2022
kariera nurkowa - co może robić nurek?

Co może robić nurek? Czy nurkowanie może być tylko na rafie w tropikach lub ciemnym jeziorze? Czy to tylko hobby czy można to przekłuć w karierę? 

Oglądacie mnie na rafie, opowiadam wam o pracy w resorcie. Ale to nie jedyna droga dla nurków.

Nurkowanie daje wiele możliwości i przekłucia pasji w karierę.

Praca w centrum nurkowym, hotelu, resorcie

Chyba najbardziej typowa praca nurków. Praca może być w małym centrum nurkowym w Tajlandii, resorcie na Malediwach, centrum nurkowym w Gdyni. Dzień pracy może się różnić w zależności od lokalizacji i ilości gości, ale część rzeczy się standardowa: przygotowywanie centrum nurkowego, mycie i przygotowywanie sprzętu, napełnianie butli, przygotowywanie łodzi, noszenie sprzętu na łodzie, prowadzenie zajęć, kursów, branie pod wodę nurków, sprzątanie, serwisowanie i naprawianie sprzętu nurkowego, wypełnianie dokumentacji nurkowej, zajęcia w klasie z kursantami itp. Praca w takim centrum nurkowym w dużej mierze łączy się z uczeniam nurkowania, kursami, zabieraniem początkujących na intro dives oraz bycie przewodnikiem dla już certyfikowanych nurków.

Stanowisko menadżerskie czy właściciela/ki w centrum nurkowym oczywiście związane jest jeszcze z dodatkowymi obowiązkami: planowanie grafików, rachunkowość, raporty finansowe, inwentaryzacja itp. 

Prace można znaleźć na wielu grupach na FB lub na stronie PADI pro (dostępna dla osób z poziomem min. Divemaster). 

Prowadzenie kursów nurkowych
Prowadzenie kursów nurkowych

Fotograf podwodny

Kręci Cię fotografia lub tworzenie video. Możesz zrobić karierę w podwodnej fotografii. Mój Instagram pełny jest zdjęć podwodnych. Prace można znaleźć w resortach, hotelach, centrach nurkowych, ale również jak free lancer/ka i sprzedawać zdjęci do mediów. 

Wymagany poziom nurkowy to dive master. Trzeba się przygotować na poważny wydatek na sprzęt do podwodnej fotografii. Sama obudowa kosztuje czasem więcej niż aparat.  

Kaskader

Aktorzy nie zawsze chcą lub mogą wbić się w akwalung i wskakiwać do zimnej wody. A już tym bardziej w filmach szpiegowskich i sensacyjnych, gdzie sceny podwodne kręcone są w nocy, i nierzadko zawierają bójkę albo atak rekina. Od tego jest kaskader/ka. Mój kurs divemasterski w Dahab w 2015 robiłam z Daną z Bułgarii, która szkoliła się na kaskaderkę i jednym z wymogów było nurkowanie. 

Amerykańskie stowarzyszenie kaskaderów podwodnych tutaj.

Do szkoły kaskaderów możecie zapisać się tutaj.

Podwodna archeologia

Świetne połączenie nurkowania z pasją, jeśli kręci Cię historia, starożytne cywilizacje czy wraki statków i lubisz szukać skarbów. Co znalezione należy do Ciebie? Aby się upewnić musisz sprawdzić lokalne prawo. 

Trochę jak być podwodnym Indiana Jones’em. O historii jednej z dziewczyn możecie przeczytać tutaj.

Biolog morza

Ochrona rafy, sadzenie nowej rafy, zbieranie danych naukowych. Liczenie gatunków, identyfikacja nowych gatunków, to tylko jedne z wielu zadań biologów morza w różnych częściach świata. Szczególnie popularne praca (przy tym lepiej płata) na Malediwach. Nie każdy resort ma swojego biologa morza, ale łatwo znajdą tam pracę osoby z licencjatem (lub wyżej) i poziomem divemastera. Tych ofert można szukać na stronie PADI dla profesjonalistów (poziom nurkowy min. Divemaster). 

Prace można znaleźć w firmach takich jak GVI.

Na amerykańskiej stacji polarnej McMurdo również poszukują nurków z doświadczeniem w zimnych wodach. Zarówno z kierunkowym wykształceniem jak i bez.

Przez rok pracy na małej wysepce na Oceania Indyjskim mieszkałam z 2 dziewczynami, biolożkami morza, z Chin i UK. Pomagałam im w części zadań, sprzątałyśmy rafę, sadziłyśmy nową rafę, oczyszczałyśmy rafę z inwazyjnych gatunków (np. korona cierniowa). 

sadzenie rafy koralowej na Malediwach
Sadzenie rafy koralowe. Odradzająca się rafa i rosnące koralowce.
sprzątanie rafy koralowej na Malediwach
sprzątanie rafy koralowej na Malediwach

Nurek akwariowy/basenowy

Najgłębszy basen na świecie Deep Dive Dubai (60 m głębokości) zatrudnia instruktorów z całego świata. Polska może pochwalić się najgłębszym basenem w Europie (kilka miesięcy był najgłębszym na świecie) – Deespot pod Warszawą (45.5 m głębokości). W takich miejscach znajdą zatrudnienie instruktorzy scuba jak i freedivingu.  

Ośrodki jak Akwarium w Dubaju zatrudniają nurków do czyszczenia i karmienia ryb oraz innych stworzeń morskich, jak również do prowadzenia zajęć nurkowych (wymagany poziom instruktorski). W USA w Akwarium w Georgii pracował jeden z moich kursantów. 

Deep Dive Dubai- najgłębszy basen na świecie, 60 m.
Nurkowanie w Deep Dive Dubai to jedna z najbardziej niesamowitych wspomnień.
Deep Dive Dubai – podwodny plac zabaw dla nurków.

Public safety diver, policja, straż pożarna

Poszukiwanie i wydobywanie różnego typu przedmiotów, dowodów zbrodni, czasami nawet zwłok to pracą dla zawodowych nurków. Należy ukończyć specjalistyczne szkolenie Kurs Nurkowy IANTD Polska Public Safety Diver. Pracę można znaleźć najczęściej w służbach lub straży pożarnej. Praca nie należy do łatwych, a jest nawet bardzo trudna, ale zarobki są bardzo wysokie.

Więcej info na temat kursu Public Safety Diver tutaj 

Nurek komercyjny

Inna sposób nurkowania, skupienie z rybek czy rafy przenosi się na rury i hydraulikę. Szkolenie na nurka komercyjnego nie jest tanie, ale koszty z bardzo dużą nawiązką szybko się zwracają. Ten zawód wykonuje się stosunkowo krótko, bo raczej staż pracy nie przekracza 10 lat. Więcej o nurkowaniu komercyjnym dowiecie się z mojego live’a z Polą która właśnie tak pracuje pod wodą. 

Nie jesteś jeszcze nurkiem, ale czujesz, że nurkowanie to coś dla Ciebie? Przeczytaj mój post o tym jak zacząć nurkowanie.

Jak zostać instruktorem/instruktorką nurkowania? Przeczytasz o tym w moim poście tutaj.

Macie jakieś pytania? Może same/sami nurkujecie i jest to Wasza kariera? Podzielcie się swoją historią i tipami. 

Nawet najgorszy dzień nurkowania jest lepszy niż najlepszy dzień w pracy. A najlepiej jest, gdy nurkowanie jest Twoją pracą.

Cenisz moją twórczość i pracę?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.