Chiny Praca za granicą

Chiny dla początkujących, czyli jak wyjechać do pracy w Chinach cz.2 – podpisanie umowy z pracodawcą.

6 października 2014
Plac Tiananmen. Mauzoleum Mao. Rewers 100 juanów.

W poprzednim poście pisałam o tym jak i gdzie szukać pracy w Chinach. Tym razem skupie si na tym co trzeba zrobić jak już tą pracę znajdziemy.

Po wysłaniu kilkudziesięciu CV do Państwa Środka, ktoś nam w końcu odpisał.

Szkoły często korzystają z rekruterów lub agencji pośredniczących, bo same nie chcą się bawić w rekrutacje, albo nie znają angielskiego na tyle dobrze. Zatem często zdarza się, że maile wymieniamy z rekruterem. Szkoły na ogół chcą porozmawiać z potencjalnymi nauczycielami, sprawdzić czy nie mają twardego akcentu i ogółem czy im dobrze z oczu patrzy. Trzeba pamiętać, że między Chinami a Polską jest 5/6 godzin różnicy czasowej. Zatem szkoła umawiać się będzie z Wami wg ich grafiku. Nasze rozmowy na Skypie odbywały się o 5 czy 6 rano (czasu gruzińskiego, bo akurat byliśmy jeszcze w Gruzji).

Możemy zawsze poprosić szkołę o kontakt do obecnego albo byłego już nauczyciela angielskiego-obcokrajowca, aby ich podpytać o szczegóły i sprawdzić czy szkoła jest wiarygodna.

Jak już się dogadamy szkoła powinna wysłać nam kontrakt. Ważne jest aby dokładnie go przeczytać i zapytać o każde wątpliwości oraz nanieść zmiany. Bo gdy już podpiszemy i przyjedziemy do Chin nie będzie można nic zmienić. W razie jakichkolwiek problemów zawsze możemy odnosić się do kontraktu.

Na co zwrócić uwagę:

  • aby obowiązki oby stron były jasno wyjaśnione
  • aby to co szkoła zapewnia nam było wymienione np. w naszym kontrakcie było napisane: ile godzin konkretnie musimy w tygodniu wyrobi; że może się zdarzyć sporadycznie, że trzeba będzie pracować w weekend, ale wtedy zostanie wyznaczony inny dzień wolny; co szkoła zapewnia w mieszkaniu, kto płaci rachunki itp.
  • jakie są konsekwencje rozwiązania umowy ze strony pracodawcy i pracownika
  • jakie jest i kiedy wypłacane jest wynagrodzenie
  • czy zapewnia wizę pracowniczą i ponosi jej koszty

Kontrakt należy podpisać i przesłać do szkoły.

Ja dostałam swój kontrakt będąc jeszcze w Gruzji, gdzie drukarka jest dobrem luksusowym. Udało mi się wydrukować wszystkie dokumenty w gabinecie dyrektora mojej gruzińskiej szkoły. Go nie było, ale udało mi się przekonać sekretarkę, aby mnie wpuściła i  pozwoliła wydrukować i zeskanować wszystko. Wam raczej taka sytuacja nie grozi 😉

W następnym poście będzie o tym, co należy przygotować przed wyjazdem.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.