Chiny

Huangshan – żółta góra

10 czerwca 2013

Huangshan to zapierające dech w piersiach góry na wschodzie Chin. Ja kocham góry i nie mogłam się tam nie wybrać  szczególnie  ze to 3,5 godziny autobusem od mojego miasta 🙂

Jedno co w Chinach jest piękne to natura. Można się wielokrotnie rozczarować miastami, ale natura zapiera dech w piersiach!

Huangshan znajduje się we wschodniej części Chin, niedaleko od Szanghaju [www.maps-of-china.net]

Huangshan z chińskiego oznacza “Żółta Góra”. Pojawia się ona w literaturze i malarstwie chińskim wkomponowuje się w nurt filozofii Chin.

Jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Chinach. Chińczyków jest dużo wszędzie, ale tam jest ich po prostu morze. I niestety ma to swoje skutki. Cały obszar dostępny dla turystów jest dość duży i można spędzić tam kilka dni, nocując w górskich hotelach. Niestety w Chinach wygląda to tak, że na szczycie góry zamiast jakiego ładnego drewnianego schroniska jest hotel pięcio-gwiazdkowy, który w ogóle nie wkomponowuje się w krajobraz (1600 rmb pokój 2 osobowy za noc). I praktycznie cała najpopularniejsza trasa (jednodniowa) jest wybetonowana. Nie ma kawałka ściółki, po której można by iść na szlaku (no chyba że się bardzo, ale to bardzo z niego zboczy). Jest pełna kupców, handlarzy i mężczyzn z lektykami.

Trochę mnie to rozczarowało  Co prawda muszę przyznać, ze dzięki temu jest to dostępne dla wielu osób, które nigdy w życiu nie wybrałyby się w góry.

I jak na Chiny przystało, opłaty są kosmiczne i na każdym kroku. Nikt nie powie Ci na początku wycieczki ile to będzie kosztowało  Najpierw płaci się za bus, który zabiera Cię pod górę, ok. 20 rmb. Następnie płaci się za autokar, który jest już zorganizowany przez Park Narodowy, by zabrać Cie jeszcze bardzie bliżej góry (kolejne 20 rmb). Następnie albo można wspinać się kilka godzin (3-4; jak się ma tylko jeden dzień  to się nie wyrobi) albo wjechać gondolą. Bagatela 80 rmb w jedna stronę  Trzeba jeszcze zjechać, bo nie starcza czasu, aby pochodzić po górach i jeszcze zejść w dol. Z reszta ja by byliśmy to trasa do zejścia była zamknięta. Następnie 230 rmb za samo wejście do parku. (1 PLN = 2 RMB) Zatem wycieczka dość droga. I niestety nie da się nic z tego zaoszczędzić i nie wydać.

Ale…. widoki warte każdej ceny! Po prostu nie do opisania!

Huangshan

Huangshan

Huangshan

Huangshan

Tubylcy spotkani na szlaku

Tubylcy spotkani na szlaku

Copy of IMG_2812 Copy of IMG_2800

 

 

 

Schody były wszędzie

Schody były wszędzie

 

Huangshan, jedno z wąskich przejść

Huangshan, jedno z wąskich przejść

Copy of IMG_2784Copy of IMG_2757Copy of IMG_2766

Huangshan

Huangshan

 

 

Clint w lektyce, troche się zmęczył :P

Clint w lektyce, troche się zmęczył 😛

I jeszcze małe miasteczko Tunshi, w którym się zatrzymaliśmy. Bardzo ładne urokliwe miejsce. Warto się zatrzymać w hostelu na Old Street. Tętni ona życiem cały dzień i noc. A nad ranem można się rozkoszować cisza i poczuć ducha starych Chin.

Tunshi nad ranem

Tunshi nad ranem

Miasteczko Tunshi, niedaleko Huangshan

Miasteczko Tunshi, niedaleko Huangshan

Lokalna apteka. Ten rok w chińskim kalendarzu jest rokiem węża.

Lokalna apteka. Ten rok w chińskim kalendarzu jest rokiem węża.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.