Chiny

Opuszczone miasta w Chinach

5 stycznia 2013
opuszczone miasta w Chinach, miasta duchy w Chinach, chiny, bańka budowlana w Chinach,

Chiny – najludniejszy kraj na świecie, ponad 1,3 miliarda ludzi.

W mediach powtarzane informacje o rozwoju tego kraju, inwestycjach i prężnie rozwijającej się gospodarce Państwa Środka.

W chińskich wiadomościach słuchałam ostatnio informacji, że jest to kraj, który buduje obecnie najwięcej. Ale już nikt nie podał informacji, że nie można się cały czas tylko budować, że te miasta i inwestycje infrastrukturalne to nie jest worek bez dna. Miałam okazje przejeżdżać pociągiem przez 2 prowincje: Zhejieng i Jiangsu (obydwie w okolicach Szanghaju). Przez okno pociągu mogłam podziwiać wieżowce, drapacze chmur i wielkie osiedla … całkowicie puste! Nikt tam nie mieszka.

Ponieważ w Chinach system socjalny praktycznie nie istnieje i nie ma systemu emerytur, wiele osób kupuje mieszkania i domy jako inwestycje na starość. Jednak nie ma tam kto mieszkać! Częsć z tych mieszkań nie jest nawet kupiona. Wartość tych mieszkań zaczyna spadać. Więc te inwestycje mogą przerodzić się w katastrofę i utrapienie. Brzmi podobnie do sytuacji w USA, Hiszpanii i Japonii z przed kilku lat? Dokładnie. Nazywa się to bańka nieruchomości, która niedługo może pęknąć.

Dlaczego więc budowane są te miasta i osiedla? Krajem steruje Partia a nie rynek.

– Na Zachodzie wzrost gospodarczy jest rezultatem decyzji, które ja i ty podejmujemy, a które rynek uwzględnia w cenach. W Chinach odbywa się to tak: „Mamy zamiar rosnąć w tempie dziewięciu procent w przyszłym roku. Co musimy zrobić, by to osiągnąć?” – powiedział w wywiadzie telewizyjnym James Chanos, znany tropiciel baniek spekulacyjnych, który wsławił się zarobieniem milionów dolarów na krótkiej sprzedaży papierów Enronu.

Ponieważ Partia nie chce mieć milionów niezadowolonych bezrobotnych, kreuje im miejsca pracy w budownictwie.

Wiele można by o kryzysie gospodarczym w Chinach napisać i polityce jaką sieę tu stosuje. Ja jendka nie będę powtarzała tego co powiedziały mądre głowy. Zapraszam do poczytania na ten temat.

Dla podróżujących po Chinach – nie zdziwcie się widokiem wielkich pustych maist mijanych gdzies po drodze podrózy między wielkimi miastami. To są te Miasta Duchy!

Tutaj bardzo ciekawy film CBS na ten temat! Daje pogląd i pokazuje prawdziwy wymiar tego zjawiska!

CBS News

CBS real estate bubble

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.