Europa Podróże

Jak wyjechać na Santorini [post praktyczny]

26 sierpnia 2020
Oia, Santorini

Santorini latem 2020 było jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez Polaków. Na Santorini można przylecieć zarówno na weekend jak i na cały tydzień. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: piekne widoki, instazdjęcia, romantyczne kolacje, nurkowanie oraz inne atrakcje. W poście wiele praktycznych porad jak przygotowac sie do wyajzdu i na co zwrócić uwage już na miejscu.

Bezpieczeństwo i higiena na Sanotrini:

Nie zaleca się picia wody z kranu.

Płyny do dezynfekcji są ogólnie dostępne w hotelach, restauracjach, pokojach. Obsługa nosi maseczki i często rękawiczki. W niektórych restauracjach wymagane jest wchodzenie do lokalu w maseczce. Można ja zdjąć dopiero przy stoliku.

Czar bezpieczeństwa pryska podczas pobytu w Oia i zachodów słońca. Człowiek przy człowieku stoi, aby załapać się na najlepszy kadr. Tuż po zajściu słońca żywa fala ludzi przechodzi wąska główna uliczka Oia z punktu widokowego w kierunku „centrum”, restauracji czy parkingu.

Lot samolotem na Santorini

Latem 2020 bezpośrednie połączenia LOTem wylatywały z Warszawy, Krakowa, Wrocławia.

W samolotach pasażerowie siedzieli obok siebie. Zalecane były maseczki i załoga zwracała uwagę, gdy ktoś nie miał ich na twarzy. Od dzieci nie wymagane są maseczki. Przekąski, kanapki, woda w butelkach plastikowych, podawane są w papierowych torebkach, z ulotką z zaleceniami pandemicznymi.

Leciałam lotem bezpośrednim z Warszawy na Santorini. Mimo zaleceń załogi, pasażerowie nie stosowali się do instrukcji m.in. należało wstawać po kolei, najpierw rząd 1, później 2, następnie 3 itd. Gdy samolot wylądował, jeszcze kołował, sygnalizacja „zapiać pasy” była włączona, cześć pasażerów wstała, zaczęła chodzić po samolocie. Gdy sygnalizacja zgasła, cześć pasażerów wstała, zupełnie nie w zalecanej kolejności i stała w korytarzu czekając na otwarcie drzwi.

Wracając leciałam z Santorini do Aten. Wszyscy pasażerowie grzecznie siedzieli, nawet gdy skończyliśmy kołować, tylko jedna nadgorliwa pani wstała zniecierpliwiona i chciała wychodzić (drzwi nadal były zamknięte). Obsługa zwróciła jej uwagę i usiadła. Kilka mini później sygnalizacja została wyłączona a duża cześć pasażerów nadal siedziała. Załoga wywoływała poszczególne rzędy i ludzie wychodzili wg instrukcji.

Da się?!

W Atenach na lotnisku podstawiono kilka autobusów tak aby nie były wypchane po brzegi. Co prawda nie dało się utrzymać odległości 2 m (może 1m), ale większość osób miała maseczki.

Po czym w locie z Aten do Warszawy – znów wszyscy się zerwali. Obsługa prosiła aby usiąść, cześć posłuchała a cześć nie. Cześć ludzi wstawała bez kolejki, później stali i sapali nad innymi.

Na lotniskach obsługa, straż graniczna i pracownicy noszą maseczki, przyłbice, rękawiczki. Płyny do dezynfekcji rozstawione są w wielu miejscach.

Bezpieczeństwo w podróży w dużej mierze zależny od nas, tego czy respektujemy zasady i zalecenia bezpieczeństwa. Jeśli sami tego nie robimy, nie możemy wymagać tego od innych.

Transport lokalny na Santorini

Publiczna autobusy kosztują Ok 1.5 – 2 € za przejazd.

Na wyspie można wynająć samochód, quad, motor lub skuter.

Ze względu na dość dużo krętych dróg, wjeżdżania pod górę, moc silnika ma znaczenie.

Przy kilku osobach i chęci zwiedzenia wyspy bardziej opłaca się samochód. Kosztuje 40-50€ za dzień.

W okolicy Oia pod wieczór bardzo, ale to bardzo ciężko jest znaleźć miejsce parkingowe. To dobre miejsce dla osób chcących poćwiczyć swoją cierpliwość.

Dostosowanie do wózków

Schody, schodki, schodeczki lub schoduchy, które wymagają susów są tu dość popularne. Oia to wąskie uliczki, korytarze, schody. Z dziecięcym wózkiem było to nie lada wyzwanie. Dla osób poruszających się na wózkach lub z ograniczona mobilnością kończyn dolnych to miejsce może okazać się dość problematyczne. Wiele hoteli, pokoi, guesthousow czy jaskiń, w środku tez ma bardzo dużo schodów. Czasem jeden czasem 10.

Gdzie się zatrzymać na Sanotrini

Białe miasto, niebieskie kopuły, morze widoczne podczas śniadania – takie widoki znajdziecie w Oia. W tym samym miejscu zobaczycie również talerz swojego sąsiada i kogoś ćwiczącego jogę piętro niżej. Domy, kamienice i jaskinie w Oia dzieła te same murki. Prywatność sąsiedzka nie istnieje. Do tego mogą dołączyć przypadkowo przechodni których obok Waszego domu może być sporo. Oia to wiele krętych, nieoznakowanych uliczek. Cudnie jest się tam zagubić, powędrować, poczuć bryzę i przeciąg. Jednak perspektywa może ulec zmianie, gdy to do Waszych okien, stolika, domu czy tarasu zaglądają tacy zagubieni turyści.

My zatrzymaliśmy się w Lucky Rooms Oia.

Na IG często pytaliście czy lepiej zatrzymać się w Oia czy Imerovigli. Najlepiej tu i tu, ale jeśli musicie wybrać to przedstawię Wam kilka kluczowych cech tych 2 miejsc:

Oia

 • starsza cześć, stara architektura, wąskie uliczki, nierówne schody, cześć bardzo stroma
 • widok na morze plus świetny spot na wschód i zachód słońca
 • Białe miasto i więcej niebieskich kopuł
 • Życie nocne, kawiarenki, restauracje z tarasami widokowymi
 • Dużo stoisk i sklepików z pamiątkami, jak w typowym turystycznym miasteczku
 • Tłum ludzi w okolicach zachodu słońca
 • Duży przedział cenowy zakwaterowania
 • Bardzo ciężko znaleźć miejsce do parkowania a już szczególnie w okolicach zachodu słońca
 • Znajduje się na północy wiec na południe, środek wyspy, plaże jedzie się dłużej, Ok 40 min

Imerovigli:

 • spokojna okolica
 • Podobna do Oia ale mniej ludzi
 • Standard hoteli i apartamentów wyższy, taki Wilanów Santorini
 • Spot na zachód słońca nie tak zatłoczony jak w Oia
 • Mniej restauracji i kawiarenek, prawie nie ma życia nocnego
 • Białe miasteczko tylko z kilkoma niebieskimi kopułami, ale nie przy nich kolejek do zdjęć jak na Oia
 • znajduje się w połowie wyspy, więc blisko i na północ do Oia i na południe na plaże i lotnisko

Wybór należy do Was, na czym Wam bardziej zależy.

Gdzie zjeść na Sanotrini

Nie dowiedziałam każdego miejsca na wyspie, ale szczególnie mogę polecić Mario Restaurant.

Oraz restauracje w jaskiniach w okolicach Akrotiri. Przepiękny widok na morze. Jest ich kilka, wszystkie podają podobne jedzenie w podobnych cenach.

Ceny

Na bookingu znajdziecie oferty od 20-30 $ za noc po kilka tysięcy. Sky is the limit. Wszystko zależy od lokalizacji (Oia i Imerovigli są najbardziej oblegane), widoku, standardu pokoi.

My zatrzymałyśmy się w Lucky Rooms Oia i Cilon Suits w Imerovigli.

Przykładowe ceny w restauracjach:

 • Sałatka grecka – 7-8€
 • Grillowana ośmiornica – 8€
 • Piwo – 4-5€
 • Frappe – 5€

Oczywiście w miarę standardu restauracji ceny rosną.

Warto spróbować favy (pure z groszku), pomidorowych placuszków, oczywiście sałatki greckiej, grillowanej ryby, musaki.

Gdzie nurkować na Santorini

Santorini to nie destynacja nurkowa. Tu nurkuje się przypadkiem, bo akurat jest się na wakacjach.

Funkcjonuje 7 centrów nurkowych, w tym latem 2020 działało 6. Tylko 2 wypływają po za wyspę na nurkowania z łodzi, ale też nie codziennie.

Moim faworytem były jaskinie, kawerny, tunele, kaniony i przesmyki. Można w nich znaleźć kraby, krewetki i ośmiornice. Plus dużo tańczących meduz. Wszystkie te miejscówki nie głębiej nóż 12 m. Widoczność w wodzie była świetna, na Ok 20 m. Temperatura wody 25 C. Ja jako zmarzlak miałam piankę 5 mm plus kaptur. Podczas pierwszego nurkowania było spoko, pod koniec drugiego robiło się chłodno.

Są również 3 wraki na różnych głębokościach (w granicach rekreacyjnego nurkowania), jednak w sezonie 2020, przy tak małej liczbie turystów nurkowania tam albo nie odbywały się wcale, albo bardzo rzadko. Należy wcześniej ustalić termin i lokalizacje nurkowań z centrum nurkowym.

Ja wybrałam Caldera Diving, dlatego, że ktoś polecił mi ich na forum nurkowym. Specjalnie jakoś nie robiłam researchu. Zachowywali się profesjonalnie i chcieli, aby zarówno początkujący nurkowie (w sumie 6) jak i doświadczeni (czyli ja) mogli cieszyć się nurkowaniem.

Zdjęcia na Santorini

Santorini to świetna miejscówka na zdjęcia. Kolory i kadry zawsze wychodzą a latem światło daje ciepłe promienie.

Każdego wieczoru punkty widokowe na zachód słońca w Oia oblegane są przez turystów. Warto pojawić się przed 18.00 jeśli chcecie zając miejsce z dobrym widokiem.

Latem w ciągu dnia jest bardzo gorąco a w Oia pojawiają się tłumy. W Oia najlepiej robić zdjęcia przez 8 rano, gdy słońce już wstało, nie jest upalnie, turyści jeszcze nie wyszli a lokalne stragany nie zostały jeszcze rozstawione. Podczas zachodu słońca na Oia trudno znaleźć miejsce, gdzie ktoś nie wchodziłby Wam w kadr. Możecie zawsze przyjść kilka godzin wcześniej, aby zając dobra miejscówkę.

Codziennie rano i wieczorem główna uliczka Oia przechodzą osiodłane muły. Nie śluza już one potrzebom budowy miasta lub noszeniem tobołków. Są one tam w celach turystycznych.

Strefa czasowa: +1 godz w porównaniu do Warszawy

Byliście na Santorini? Dostalibyście jakieś przydatne informacje?

Cenisz moją prace i twórczość?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply Tadeusz 17 października 2021 at 14:38

  Świetny poradnik 🙂 przyda się przy najbliższym wypadzie na Santorini. PS extra fotki !

 • Leave a Reply

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.