Niektórzy z Was wiedzą, że 4 września opowiadać będę o moim pobycie w Tajlandii. Spotkanie odbędzie się w Kawiarni Podróżniczej “Południk 18” w Gdańsku. Zapraszam serdecznie!
Zaczęłam przygotowania do tego spotkania już jakiś czas temu i naszło mnie wiele refleksji, przemyśleń o moje pracy tam, ile udało mi się osiągnąć, ile osób poznałam, ile przygód mnie spotkało i co z tego mam i ze mną zostało.
Chyba najważniejsze rzecz, której się nauczyłam to pokora. Nie porównywanie wszystkiego do “zachodu”, “cywilizacji”, “do nas” jak do lepszego i podstawowego punktu odniesienia, jedynej słusznej racji i cywilizacji. Gdy Chińczycy pisali na papierze, my jeszcze biegaliśmy odziani w skóry. Azja jest niesamowitym regionem świata, o zupełnie innej kulturze niż Europejska. I nie mówimy tylko o kulturze czy kuchni.
Tutaj mała wstawka z teorii 😉 Istnieje Teoria Góry Lodowej, która mówi o postrzeganiu innych kultur. A mianowicie, że to co widzimy to tylko mała część kultury (jak pływająca góra lodowa wystawia tylko swój czubek na powierzchnie), czyli zachowanie, muzyka, stroje, kuchnia, sztuka. Wszystko to ma swoje podstawy, wychodzi z pewnych wartości i poglądów.
![Teoria Góry Lodowej mówiąca o postrzeganiu kultury [http://mailgrupowy.pl/]](http://mailgrupowy.pl/files/html/120086,CZYNNIKI%20PRZYCZYNIAJ%C4%84CE%20SI%C4%98%20DO%20WYSOKIEJ%20KULTURY%20ORGANIZACYJNEJ_html_m4ebdae2b.jpg)
Teoria Góry Lodowej mówiąca o postrzeganiu kultury [http://mailgrupowy.pl/]
Jadąc na 2-tygodniową podróż po jakimś kraju, trudno jest naprawdę doświadczyć i poznać daną kulturę. Wielka zaletą mieszkania w danym kraju jest to, że ta kultura nas cały czas otacza, zanurzamy się w nią i powoli zaczynamy myśleć w ten sam sposób.
Szczególnie w krajach rozwijających się, pokora jest czymś cennym i docenianym przez społeczność lokalną. Wiele razy spotykałam ludzi z podejściem “teraz, ja, z zachodu (USA, Europa itp.) przyjechałem/am i was uratuje, zbawia i pokaże wam jak żyć i się rozwijać”. Czas i praca szybko pokazują, że z takim podejściem nie wiele da się zmienić a tak osoba “z zachodu” przeżywa frustracje, demotywacje i odwraca się od danego narodu, uważając ich za “głupi” “niereformowalny” itp. Z jednej strony przyjeżdża “pomagać i rozwijać”, ale z drugiej strony oczekuje, że ludzie z danego kraju będą się zachowywać i myśleć dokładne jak on/a lub jak narody “z zachodu”.
Zatem zachęcam wszystkich podróżników do poznania danego kraju zanim do niego pojedziemy, poczytanie o kulturze, przekonaniach i skąd to się wszystko bierze. A podczas pobytu – do pokory, nie oceniania. akceptacji i nie denerwowania się tym na co nie mamy wpływu. Abyśmy mogli naprawdę cieszyć się podróżami i doświadczać innych kultur 🙂
No Comments