Malediwy Nurkowanie

Nurkowanie na Malediwach [post praktyczny]

4 marca 2019

– Kiedy robicie nurkowanie z mantami? Chciałabym się zapisać.

– …my tu nie mamy mant. W całym naszym atolu ich nie ma.

– Ale jak to? Przecież w Internecie jest napisane, że manty są na Malediwach!

– Ale nie w tym regionie. One są dużo bardziej na północ albo na południe, a my jesteśmy dokładnie w środku, gdzie ich nie ma.

– A chociaż rekiny wielorybie?

– Też nie….

Takie rozmowy przeprowadzam co tydzień. To jakby turysta przyjechał do Szczecina i powiedział, że chciałby zwiedzić kopalnie soli, bo słyszał ze one są w Polsce…

Chciałabym, aby ten post pomógł Wam w przygotowaniu wyjazdu na Malediwy, mniej lub bardziej nurkowego. Tak żebyście spędzili najlepsze wakacje w życiu bez rozczarowań.

Kiedy najlepiej przyjechać na Malediwy:

Panuje tu klimat tropikalny i wilgotny. Temperatura powietrza oscyluje między 24-30 C utrzymuje się prawie przez cały rok. Woda waha się między 26 a 28 stopni. Monsun i ulewy pojawiają się od kwietnia do października. Najwięcej leje od czerwca do sierpnia. Wraz z listopadem pojawiają się ważki zwiastując zmianę pogody. Zatem jest ot miesiąc przejściowym. Sezon deszczowy, którego ja doświadczyłam to ponure dni, silne wiatry, woda jest wzburzona, czasami oberwanie chmury. W ciągu tygodnia może tylko jeden dzień jest mokry a reszta jest słoneczna, ale może być tak, że leje przez tydzień. Nie ma reguły. W 2018 Boże Narodzenie było słoneczne i upalne a w Sylwestra lało przez kilka dni, było pochmurnie i wietrznie.

Gdzie pojechać:

Malediwy to 1190 wysp w 26 atolach, w tym 185 zamieszkałych.

Atol to okręg utworzony z małych wysepek, na około niegdyś istniejącego, a obecnie zapadłego, wulkanu.

Liczby mówią same za siebie. Na pytanie: „Na którą wyspę najlepiej pojechać” nie mam odpowiedzi. Jest tak dużo małych wysp w tym kraju ze trudno jest odpowiedzieć na to pytanie. To przede wszystkim zależy od naszego budżetu i standardu w jakim chcemy spędzić wakacje. Są guesthousy od 40$ za noc i hotele między 200 a 2.000$ za noc. Tutaj na ogół jedna wyspa to jeden hotel. Liczba resortów w tym kraju przekracza 150. Nie jak w Tajlandii, że jedziemy na Koh Lante lub Koh Lipe i mamy do wyboru między dziesiątkami hoteli.

Uwaga praktyczna: tylko hotele mają licencje na alkohol. W Male jest tylko jeden hotel z taka licencja. Za wwóz alkoholu na teren Malediwów grożą surowe kary wraz z pozbawieniem wolności.

Do tej pory byłam w 2 hotelach (w tym moim), na 3 lokalnych wyspach i 2 bezludnych.

Nurkowanie na Malediwach:

Wielu gości przyjeżdżających na Malediwy dziwi się kiepskim stanem rafy w niektórych regionach. W 2016 było El Niño. Podniesienie się temperatury wody spowodowało wybielanie koralowca. Można to zaobserwować w wielu miejscach. Rafa się powoli odradza, ale to zajmie jeszcze dużo czasu. Nie zmienia to faktu, że warto tutaj przyjechać. Jeśli chcemy oglądać rafę jedzmy na Cozumel w Meksyku lub nad Morze Czerwone. Jeśli chcemy oglądać duże ryby to na Malediwy.

Na Malediwach znajdują się 4 komory hiperbaryczne. Na południu w hotelu Shangi-La, w centralnej części w hotelu Bandos, na wyspie Kuramathi, na wyspie Kuredu (Lhaviyani Atoll). Najlepsze i najbardziej rozpoznawalne ubezpiecznie to DAN.

Zasady nurkowania na Malediwach:

Prawo i przepisy dotyczące nurkowania na Malediwach są bardzo dokładnie sprecyzowane. Wynikają one z dużej liczby wypadków, które zdarzały się tutaj wcześniej. Część może wydawać się logiczna, ale można by się zdziwić jakie podstawowe rzeczy trzeba czasem przypominać. Ważne jest, aby pamiętać, że o obwiązują nas międzynarodowe zasady nurkowania np. Dotyczące głębokości. Ale jeśli lokalne prawo stawia ostrzejsze limity wtedy musimy dostosować się do lokalnego prawa. Tego wymaga np. DAN.

Przepisy i zasady nurkowania na Malediwach:

  1. Osoby z uprawnieniami AOWD i powyżej mogą schodzić max na 30 m, z OWD 20 m, nawet jeśli mamy uprawnienia na głębsze nurkowania.
  2. Maksymalny czas jednego nurkowania to 60 min.
  3. Nurkowania dekompresyjne są niedozwolone.
  4. Nurkowania w pojedynkę są zabronione. Nawet jeśli mamy do tego uprawnienia.
  5. Każdy nurek powinien używać komputera nurkowego. Nie tylko przewodnik.
  6. Każdy nurek powinien być wyposażone w boje sygnalizacyjną (Surface Marking Buoy).
  7. Zakaz używania rękawiczek.
  8. Między ostatnim nurkowaniem a lotem samolotem powinno być co najmniej 24 godzin przerwy. Mimo, że PADI zaleca jedynie 12 go 1 nurkowaniu i 18 po wielu.
  9. Nurkowanie powinno zakończyć się z nie mniej niż 50 barami, 30 barami w momencie wynurzenia.
  10. Pierwsze nurkowanie (orientation dive/check dive) powinno być na rafie hotelowej (house reef).

DCIM100GOPROGOPR0240.JPG

Typy raf i miejsc nurkowych: 

House reef– jeśli zatrzymujesz się w hotelu, ta rafa będzie pierwsza jaką zobaczysz. Otacza każda wyspę. Prawa malediwskie wymaga, aby pierwsze nurkowanie było na tej rafie zanim popłyniemy gdzieś łodzią. Rozważając wybór hotelu warto sprawdzić czy rafa jest rzeczywiście blisko plaży i czy można do niej samemu dopłynąć, czy trzeba brać łódź, że popływać sobie po lokalnej rafie (są i takie miejsca).

Faru– rafy okalające wyspy. Czyli house reef też jest rodzajem faru. Nie są to najpiękniejsze rafy, ale zawsze maja coś do zaoferowania. Na około wysp z hotelami często można spotkać wiele gatunków ryb (w tym rekinów) i żółwi, bo przyciągają je resztki jedzenia z wyspy lub karmiący je turyści. Na rafie wokoło mojego hotelu mamy co najmniej 15 rekinów (white tip, black tip, nurse sharks, guitar sharks), 8 żółwi, płaszczki, homary.

Giri– dość płytka podwodna góra. Przy odpływie i niskim poziomie wody cześć koralowców może wystawać ponad poziom wody. Definiowana przez lokalnych mieszkańców jako obszar przez który łódź nie może przepłynąć. Im bliżej granic atollu tym lepsza i bogatsza rafa.

Thila– głębsza podwodna góra. Można nad nie przepłynąć łodzią. Bardzo typowe dla Malediwów i jedne z najpiękniejszych raf. Mniejsze thile da się opłynąć na około podczas 60 min nurkowania. Im bliżej granic atollu tym lepiej oraz odczuwalne silniejsze prądy.

Fushi– zewnętrza rafa na granicach atollu. Podobne do raf typu faru, ale wystawiona na działania silnych prądów morskich. Przypomina nurkowanie wzdłuż ściany, bo granica atollu może opadać do kilku tysięcy metrów.

Kandu– w języku Malediwów Dhivehi oznacza otwarty ocean. W nomenklaturze nurkowej oznacza kanały łączące wnętrze atollu z oceanem. Jeden z powodów, dla których Malediwy stały się tak popularne. Można tu doświadczyć bardzo silnych prądów. Podczas incoming current rekiny są praktycznie gwarantowane. Obecność ryb czekających na pożywienie przypływające z oceanu przyciąga większe drapieżniki. Podczas incoming current wskakuje się do wody na zewnętrznej rafie, pozwala się prądowi wciągnąć nas w kanał i przepłynąć go aż do wnętrza atollu. Widoczność jest wtedy najlepsza. Podczas outgoing current widoczność jest słabsza, bo cały bród z wnętrza atollu zostaje wypłukany do oceanu. Można wtedy doświadczyć down current na granicy atollu. Do nurkowań w kanałach potrzebne jest doświadczenie nurkowania w dryfcie, AOWD i Nitrox.

Zanim przyjedziecie na Malediwy najlepiej być już na poziomie AOWD i mieć przynajmniej 25-30 nurkowań. Szkoda byłoby ominąć fajne nurkowania, bo nie mamy wystarczająco dużo doświadczenia lub uprawnień. W końcu, ile razy w życiu jedzie się na Malediwy?

Najpopularniejsze kursu nurkowe dla certyfikowanych już nurków na Malediwach to kursy fotografii, skuterów (DVP) i nitrox.

Gdzie nurkować:

Malediwy to raj dla nurków i obowiązkowa pozycja na bucket list. Wg mnie najlepiej przyjechać to na safari (liveaboards). Wyjdzie nam najtaniej i najwięcej zobaczymy. Na ogół w pakietach jest kilkanaście nurkowań. W zależności od sezonu trasy się zmieniają. Najpopularniejsza jest The Best of Maldives oferowana przez chyba wszystkie firmy. W ciągu tygodnia można zobaczyć najbardziej spektakularne nurkowania. Popularne są też trasy nastawione na manty, rekiny (sharkastic) lub na głębokie południe. Ceny zaczynają się od 1.400$ i mogą dochodzić do 3.000$. W zależności od trasy, sezonu i standardu.

Na moje safari wybrałam Emperor Virgo. Byłam bardzo zadowolona. Obsługa i przewodnicy bardzo doświadczeni. Co prawda byłam w listopadzie, gdy zmienia się sezon wiec cześć nurkowań była w nienajlepszej widoczności.

Trasa niektórych safari nurkowych: 

The best of Maldives: Rasdhoo Atoll, North & South Ari Atoll, Vaavu Atoll, North & South Male Atoll

Deep South: Laamu Atoll, Huvadhoo Atoll, Fuvahmulah, Addu Atoll

Sharastic: South Male Atoll, Vaavu Atoll, South Ari Atoll, Meemu Atoll

North & Hanifaru: Baa Atoll, North Male Atoll, Lhaviyani Atoll

Z czego słyną atolle:

Ari Atoll – najpopularniejszy i uznawany za najpiękniejszy atoll do nurkowania. Rafa jest tu piękna. Jeśli jedziemy na stacjonarne wakacje do hotelu, najlepiej zatrzymać się w tym atollu.

Baa Atoll – od 2011 teren chroniony przez UNESCO. Hanifaru Bay trzeba zobaczyć. Można tam jednak tylko pływać z maską i fajką, nie nurkować. Popularne manty i rekiny wielorybie.

Dhaalu Atoll – kanały. Dla doświadczony nurków jaskinie. Piękna rafa, anemony, mobule (mobula rays), płaszczki, mureny.

Faafu Atoll – dla nurków na każdym poziomie. 2 wraki, manty, piękna rafa.

Fuvahmulah Atoll – na dalekim południu. Jedyne Tiger Shark Zoo, gdzie gwarantowane są żarłacze tygrysie. Często spotykane alopias (tresher sharks), czasem rekiny wielorybie lub oceanic white tip. Luty to sezon na rekiny młoty. Kwiecień na oceanic mantas. Wybieram się tam w kwietniu 2019 wiec napisze bardziej szczegółowo później.

Haa Alif Atoll – kanały. Wrak. Manty.

Huvadhoo Atoll – tu mieszkam. Mówi się o nim jako o zapomnianym atollu. Jest dość daleko na południu. Największy i najgłębszy z atoli. Na północy atollu znajduje się fabryka ryb. Wyrzucane resztki przyciągają rekiny. Na północy również spotyka się rekiny wielorybie. Ponieważ jest to duży atol transport z południa na północ łodzią zajmuje kilka godzin. Wybierając hotel miejmy to na względzie. Np ja mieszkam na południu i wypad na nurkowania na północ to 3 godziny w jedna stronę. Organizujemy tam tylko wycieczki prywatne które przekraczają 1.000$ za dzień.

Ihavandhippolhu Atoll – kanały, kolorowa rafa, manty.

Laamu Atoll – mozliwe manty w kanałach. Dla nurków na każdym poziomie.

Lhaviyani Atoll – ściany, kanały, kolorowa rafa. Guitar sharks i manty.

Meemu Atoll – manty, rekiny rafowe, kanały, nurkowanie z dryftem.

Noonu Atoll – koralowce w kształcie choinek, rekiny rafowe. Dla średnio i bardziej zaawansowanych.

North Male Atoll – blisko Male, jedne z najlepszych nurkowań.

Raa Atoll – miękkie koralowce, manty, żółwie, napoleony, rekiny rafowe.

South Male Atoll – mniej popularny od części północnej. Piękne wyspy i lazurowy kolor wody. Jaskinie, wraki, nurkowanie z dryftem.

Thaa Atoll – ściany, ogrody koralowe. Silny prąd przynosi duże ryby.

Vaavu Atoll – koronkowe rafy. Możliwe rekiny wielorybie, rekiny młody. Ja ich nie spotkałam i moi znajomi również. Ale wiem od przewodników z safari ze one tam się co jakiś czas pojawiają. W tym atolu jest najbardziej znane nurkowanie nocne z rekinami wąsatymi (nurse shark) przy Alimata resort. Dużo nurkuje, ale to było jedno z najbardziej niesamowitych doświadczeń w życiu. Rekiny i płaszczki były wszędzie! Również w tym atolu jest Golden Wall, jedna z najpiękniejszych raf, pełna kolorowych miękkich koralowców. Jakbym oglądała niekończąca się rafową tapetę.

Piszcie w komentarzach jeśli macie jakieś dodatkowe pytania lub chcecie podzielić się swoim doświadczeniem na temat Malediwów.

Źródło:

www.padi.com

www.emperormaldives.com

Diving in Maldives: Huvadhoo – forgotten atoll, Alexander von Mende

photo by Are Dragland

Cenisz moją twórczość i pracę?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You Might Also Like

31 komentarzy

  • Reply Konrad 4 marca 2019 at 16:35

    Rewelacyjny wpis, chyba najlepszy praktyczny wpis o Malediwach jaki widziałem. Niestety najpierw muszę zrobic kurs nurkowy, a jakoś ciągle odkładam to na później.

    • Reply life in 20 kg 4 marca 2019 at 16:38

      Dzięki!
      Kurs możesz zrobić i tutaj. Albo zrób teorię i basen w Polsce a nurki tutaj. Tylko później trudno będzie cię zadziwić czymkolwiek pod woda ?

  • Reply Mirek 4 marca 2019 at 19:00

    Bardzo fajny wpis. Malediwy są ciągle na mojej “wish list”.

  • Reply Magadalena 5 marca 2019 at 12:54

    Witaj. Świetny wpis, bardzo pomocny. A co w przypadku osób które nigdy nie nurkowaly a chciały by spróbować, czy przed przyjazdem na Malediwy trzeba posiadać jakiś kurs?

    • Reply life in 20 kg 5 marca 2019 at 13:26

      Kurs można zrobić na miejscu w każdym centrum nurkowym. Tylko ze tutaj pewnie wyjdzie drożej niż w Polsce. Można na przykład zrobić teorie i basen w Polsce s tu skończyć kurs na otwartych wodach.

  • Reply Globtroterek 6 marca 2019 at 07:32

    Ciekawy i pomocny wpis. Kiedyś będziemy chcieli spróbować sobie ponurkować, a przy tym oglądając takie piękne miejsca, to będzie nurkowanie w raju 😀 Może kiedyś zaczniemy swoją przygodę właśnie na Malediwach. Puki co zbieramy informacje o polecanych do tego miejscach przez innych 😉

  • Reply antekwpodrozy.pl 8 marca 2019 at 08:56

    Nie powiem, ale podwodne zdjęcia wmurowały mnie w fotel, a szczękę będę zbierał z ziemi do wieczora 🙂 (a na widok mant do teraz mam ciary)

    • Reply life in 20 kg 8 marca 2019 at 09:08

      Manty są przepiękne. Mimo, że widziałam je już wiele razy za każdym razem mnie zachwycają!

  • Reply Przekraczając Granice 10 marca 2019 at 20:08

    Świetny wpis, a zdjęcia wprost powalają. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem i zazdrościmy. Podwodne zdjęcia wywołują w nas odruch – pakuj plecak i w drogę 😉

  • Reply Anita 11 marca 2019 at 08:58

    To ja się szykuję na kurs nurkowania na Malediwach! ? Te cudne zdjęcia i moc praktycznych porad zdecydowanie mnie przekonały!

    • Reply life in 20 kg 11 marca 2019 at 10:33

      Koniecznie! Nurkowanie otwiera nowy wspaniały świat. Później już nic nie jest takie samo.

  • Reply Asia 11 marca 2019 at 10:05

    Super to wszystko opisujesz, nie wspominając o podwodnych ujęciach. Niestety nie nurkuje inaczej jak tylko z rurka więc nie miałabym szans doznać tego o czym piszesz. Zatem zazdroszczę.

    • Reply life in 20 kg 11 marca 2019 at 10:34

      Zawsze możesz zacząć. Miałam już wielu kursantów którzy się bali albo nie czuli się dobrze pod woda. Cierpliwy instruktor pomoże ci przezwyciężyć te obawy.
      Snorkeling tez jest tu super, wiec na Malediwy warto się wybrać.

  • Reply Dominika 21 marca 2019 at 11:55

    Sredniozaawansowani nurkowanie z malym dzieckiem, w drugiej polowie listopada, pobyt stacjonarny, cel nurkowac. Ktory atol wybrac, zeby byl dobrze skomunikowany z Male?

    • Reply life in 20 kg 22 marca 2019 at 06:30

      Hej Dominika! Rafa jest najlepsza w Ari Atoll, sąsiaduje z Male.

      • Reply Jannis / Dominika 29 kwietnia 2019 at 18:43

        To ja sie jeszcze nadpiszę 🙂 łącznie mamy 10 lub 15 dni. czy warto podzielić czas między 2 lub 3 atole żeby zaliczyć możliwie spektakularne nurkowania? czy np Ari Atoll + North Male lub Vaavu? Oprócz rafy chętnie manty, rekiny (nie wiem czy listopad-grudzień jest szansa na whale sharks), duże ryby… Safari niestety odpada bo lecimy z małym dzieckiem. Z góry dziękujemy za rekomendacje!

        • Reply life in 20 kg 29 kwietnia 2019 at 18:58

          Zawsze warto więcej zobaczyć, ale przemieszczanie się tak często miedzy hotelami i atollami może być bardzo uciążliwe i męczące szczególnie dla dziecka. A jeśli chcecie latać samolotami miedzy nimi to pamiętajcie o przerwie 24 godz (wg lokalnego prawa) miedzy nurkowaniem a lotem. Vaavu jest mały, ale Male i Ari są dość duże. To już zależy od centrum nurkowego które wybierzecie jak daleko wybierają miejsca nurkowe. Ja safari nurkowe robiłam w listopadzie. Widoczność była średnia bo akurat zmieniały się monsuny. Zatem tez może padać bo to miesiąc przejściowy. Rekinów wielorybich nie spotkaliśmy, ale generalnie występują w tamtych regionach. Manty rafowe, rekiny rafowe, tuńczyki itp. są dość popularne w tamtych regionach. To zależy od prądów, im silniejszy prąd tym większe szanse na duże ryby. Ale tez cięższe i bardziej wymagające nurkowanie. Manty najlepiej w Baa, ale tam już tylko samolotem.

          • Jannis / Dominika 29 kwietnia 2019 at 21:07

            Super, dzięki wielkie za wyczerpującą poradę 🙂

  • Reply Kasiakarlinska 28 maja 2019 at 11:45

    W październiku lecimy na baa atol czy to dobry czas i wybór na zobaczenia świata podwodnego ? Dwa lata temu byliśmy na Ari Atol i jestesmy zachwyceni:)

  • Reply Kiedy i gdzie jechać na Malediwy? – Life in 20 kg 9 października 2019 at 19:11

    […] Chcecie zobaczyć duże ryby? Manty, rekiny wielorybie? Sprawdźcie czy Wasz hotel oferuje takie wycieczki, bo one są tylko w niektórych lokalizacjach i atolach. Pisałam o tym w moim poście o nurkowaniu. […]

  • Reply Kiedy i gdzie jechać na Malediwy? – Life in 20 kg 10 października 2019 at 10:19

    […] deszczowy na Malediwach sezon deszczowy na Malediwach sezon deszczowy na Malediwach sezon […]

  • Reply Michał 27 stycznia 2020 at 01:19

    Na Malediwach zaliczyłem trzy safari nurkowe, w październiku, wrześniu i w maju. Najsłabsza wizura była w maju, strasznie dużo planktonu i innych naturalnych „zanieczyszczeń” powodowało że widoczność pod wodą była znacznie a czasami bardzo ograniczona. Z wwożeniem alkoholu rzeczywiście jest tak, że jest to zabronione ale Malediwczycy a raczej ich celnicy, jakoś opanowali ten proceder i zdaje się że są bardziej pobłażliwi dla turystów niż ich przepisy. Przyjeżdża tam sporo Europejczyków, w tym np. my i Rosjanie, przy przekraczaniu granicy na lotnisku prześwietlają bagaże i jeśli znajdą alkohol to trzeba go oddać do depozytu, dostaje się kwitek i przy wylocie oddają butelki. Na statkach nurkowych alkohol jest drogi, więc turyści próbują go przewozić, czasami się udaje ale większość kończy w depozycie. Jeśli jest to jedna lub dwie butelki to nie robią żadnych problemów, zabierają do depozytu i tyle, nie spotkałem się z karami czy innymi nieprzyjemnymi sytuacjami 🙂
    Nurkowałem w kliku miejscach na świecie ale jednak Malediwy to kompletnie coś innego, unikalnego. Ceny za nurkowania/tygodniowe safari, zależą od standardu łodzi i tego jak się taki wyjazd rezerwuje. Moja najlepsza cena to 800 USD za tygodniowe safari po północnych atolach, tyle że uzgadniałem ją bezpośrednio z właścicielem łodzi. Cena zawierała wszystko co konieczne nurkowi, w zasadzie mogłem nie mieć już kasy na pokładzie, no może poza końcowym napiwkiem dla załogi i master diverów. Dla przykładu – w czasie wysokiego sezonu cena na portalu Liveaboard, na łodzi na której byłem, to 1600€, po rozmowie z właścicielem 950€ lub 1050 USD. Co jeszcze ważne, za safari płaci się na miejscu, na łodzi. Do rezerwacji wystarczył mi ostatnio bilet samolotowy który przesłałem mailem, resztę uzgodniłem przez WhatsApp.

  • Reply Malediwy na każdą kieszeń - wyspa Huraa - porady & ciekawostki 20 lutego 2020 at 22:16

    […] na temat nurkowania na Malediwach przeczytacie u Martyny, która mieszkała na wyspie […]

  • Reply Klaudia 28 czerwca 2021 at 20:30

    Dziękuję za ten świetny post! Chciałabym się dopytać – czy na Malediwach jest możliwość wycieczek z nurkowaniem dla laika (bez żadnych kursów, certyfikatów)? Chodzi o np. dwa zejścia pod wodę, jak jest w niektórych krajach.

    • Reply life in 20 kg 27 stycznia 2022 at 10:15

      Jak najbardziej. Możesz taka wycieczkę wykuć w lokalnym centrum nurkowym lub w resorcie.

  • Reply GrazW 12 lutego 2023 at 15:26

    Hej. Super blog.
    Właśnie trafiłam tutaj szukając info o nurkowaniu na Malediwach i obserwując “szalone walizki”.
    Lecę w grudniu i zastanawiam się nad zrobieniem tam kursu (mieszkam w UK więc cenowo jest trochę podobnie z tego co tak bardzo wstępnie widziałam bo bilety kupiłam w zeszłym tygodniu więc jeszcze nie pogłębiałam super tematu).
    Ale tak myślę czy jest sens żeby robić kurs na 7mio dniowym rejsie?
    Nie wiem jak sprawę ugryźć żeby optymalnie wykorzystać czas.
    Czy może zrobić pierwsze kurs, a potem taki rejs 7 dni “the best of Maldives”.
    Nie chce też spędzić fortuny, bo wiadomo trochę to kosztuje…
    Będę pełnych 16 dni, generalnie zwykle jeździmy na aktywne wakacje i łączymy zwiedzanie z odpoczynkiem, Malediwy wiadomo są totalnie relaksacyjne więc nie chcemy się zanudzić tylko leżeniem.
    Oboje snorkeling robimy, zrobiliśmy też taki turystyczny diving w Egipcie parę lat temu, i myślę że w końcu pora przyszła żeby zrobić kwalifikacje!
    Będę wdzięczna za podpowiedź w sensie z praktycznego punktu co miałoby sens?
    I pod względem czasowym i ekonomicznym.

    • Reply life in 20 kg 12 lutego 2023 at 19:32

      Hej, Fajnie, że tu trafiłaś. Jestem wielką fanka nurkowania i zawsze będę zachęcać do nurkowania na Malediwach. Jednak jeśli nie masz jeszcze kursu i chcesz go robić na Malediwach dopiero to wyjazd na safari nurkowe może być dla Ciebie zbyt szybki. Na safari nurkowe poleca się mieć conajmniej poziom advanced i 25 nurkowań, aby w pełni cieszyć się możliwościami nurkowania i zobaczenia pod wodą tego co oferują Malediwy. Jednak po 3 dniach intensywnego kursu, Twoje zdolności i uprawnienia będą niewystarczające.
      Może snorkeling lub Discover Scuba Diving. Albo jeśli chce to kurs nurkowy na 3 intensywne dni. Certyfikat masz na całe życie, więc przyda Ci się później. Jednak nie jest przekonana co do safari nurkowych/rejsów/liveaboards.
      Na Malediwach trudno mówić o “typowym zwiedzaniu”, co najwyżej odkrywaniu wysp, bo tam nie ma zabytków, muzeów, życia nocnego.
      W razie pytań pisz 🙂

  • Reply Grazw 12 lutego 2023 at 20:17

    Dzięki wielkie za szybką odpowiedź!
    Tak, tak. Ja wiem, że na Malediwach nie znajdę “atrakcji turystycznych muzeów itp ” bo to inny rodzaj wysp i kultury, dlatego myślałam o tym jak sobie urozmaicić ten ponad 2tyg pobyt żeby się nie nudzić. Fajnie jest poleżeć i się pobyczyć ale po paru dniach wiem że potrzeba będzie coś porobić, dlatego myślałam o tym żeby może taki rejs zrobić no i kurs bo by się już nie raz przydał!
    Cenię bardzo poradę o stopniu zaawansowania na takich rejsach. Nie zdawałam sobie sprawy że na takich safari lepiej być już bardziej obytym (gdzieś komentarze się pojawiły o tym że jest to dla każdego, więc myślałam że może jest to takie bardziej lajtowe), więc super że napisałaś i odradzasz przy moim braku doświadczenia i bycia nowicjuszem.
    Na pewno chcemy zrobić PADI, więc myślę że obędzie się bez scuba discovery, tylko od razu byśmy wskoczyli na kurs.
    Snoorkeling też robimy, mamy własny sprzęt który bierzemy ze sobą jak można gdzie rafę pooglądać, więc też na pewno będziemy pływać na powierzchni.
    Jest jakaś określoną wyspa która jest najlepsza czy najbardziej popularna na Snoorkeling?

    Czyli najlepiej byłoby po prostu zrobić kurs…
    Jakieś polecajki gdzie tam najlepiej go zrobić? Czy ma to różnice czy jest mniej lub bardziej intensywny?
    Mysle że przemieścimy się na 3 wyspy, więc trochę czasu jest.. Ale wiem że też dobra szkoła jest ważna. Trzeba na coś szczególnego zwrócić uwagę?
    Pozdrawiam
    Grazka

  • Reply Ewa 20 maja 2024 at 21:49

    Wow, wyczerpujący wpis, nawet nieco przytłaczający 🙂 Planujemy ze znajomymi wypad w 2025, najbardziej chcielibyśmy zobaczyć duże zwierzęta, nie zależy nam aż tak na rafie. Co wówczas polecasz? Jaki czas roku i jaką lokalizację? I jeszcze pytanie, czy jest możliwość krótszego tripu niż tydzień, np 4-5 dni?

    • Reply life in 20 kg 9 września 2024 at 09:52

      Ari atoll an rekiny rafowe i wielorybie. Baa atoll na manty, czasem zdarzy się rekin wielorybii. Niestety to dość tuż odległości od siebie. Fuvahmulach (samo południe, wymaga lokalnego lotu) jak chcecie żarłacze tygrysie i tresher sharks (kosogony), mant oceaniczne i czasem młot się trafi przy odrobinie szczęścia.

    Leave a Reply

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.