Jedne z pytań, które najczęściej od Was dostaję:
– Kiedy najlepiej jechać na Malediwy?
– Czy w sezonie deszczowym dużo pada?
– Którą wyspę wybrać?
W tym poście znajdziecie odpowiedzi.
Kiedy jechać na Malediwy
Panuje tu klimat tropikalny i wilgotny. Temperatura waha się między 26 a 30 stopni praktycznie przez cały rok. Okres na monsuny i ulewy przypada na kwiecień – październik. Na ogół najwięcej leje od czerwca do sierpnia. W listopadzie (miesiącu przejściowym) pojawiają się ważki sygnalizując zmianę pogody.
Musicie nastawić się również na niespodziewane zmiany pogody. Na przykład Boże Narodzenie w 2018 było upalne i nie widziała żadnej chmury na niebie. Jednak w okresie Sylwestra nie widziałam żadnego promienia słońca tylko szare chmury i deszcz.
Oczywiście w okresie jakichkolwiek świąt ceny szybują np. Boże Narodzenie, Sylwester, Wielkanoc, europejskie ferie zimowo-wiosenne, europejska jesienna przerwa w szkole, Chiński Nowy Rok i Festiwal Jesienny w Chinach (obydwa święta są ruchome, zatem sprawdźcie wcześniej, kiedy akurat przypadają w danym roku).
Tutaj znajdziecie dokładny opis i wykresy pogody w każdym miesiącu roku na Malediwach.
Sezon deszczowy na Malediwach
Gdy przyjechałam na Malediwy w sierpniu 2018, doświadczyłam ponurych i ulewnych dni. Chmury zakrywały niebo całymi dniami. Silny wiatr uniemożliwiał wyjście w morze, zatem ani nie nurkowaliśmy ani nie wypływaliśmy na inne wycieczki.
Czasami jednak deszcze może padać przez 15-30 minut a później przyjdzie piękny i słoneczny dzień.
Cały rok ostrzegano mnie przed lipcem jako najbardziej ulewnym Wszyscy mówili, że leje całymi dniami. W 2019 w ciągu całego miesiąca padało tylko 5 razy i to najczęściej w nocy.
W trakcie pisania tego postu (wrzesień 2019) pogoda jest w kratkę. Przez większość dni budzi mnie piękne słońce i spalam sobie na nim twarz. Kilka razy jednak deszcz tak głośno walił w dach, że nie mogłam zasnąć. Idąc piaszczystą drogą nawet z parasolką, ubabrałam się w błocie po kolana.
Jak to bywa w turystyce, przy ładnej pogodzie ceny są wyższe, a gdy ceny spadają wtedy na ogół pogoda nie dopisuje. Często pytacie też: Kiedy jechać, aby była ładna pogoda i ceny nie z kosmosu? Trudno jest znaleźć taki okres.
Na moim profilu na Instagramie znajdziecie w relacjach wyróżnionych „pogoda na Malediwach” a tam filmiki, zdjęcia i opisu różnych miesięcy i okresów na Malediwach. Może to da Wam pogląd na pogodę tutaj i to jak zmienna potrafi być.
Którą wyspę na Malediwach wybrać
Malediwy to sznur pereł, pierścieni wysp, tworzących atole. Atol to okręg utworzony z małych wysepek na około niegdyś istniejącego, a obecnie zapadłego wulkanu.
Malediwy składają się z około 1190 wysp w 26 atolach. Prawie 185 z nich jest zamieszkałych. Znajduje się tu około 150 resortów, hoteli i lokalnych guesthousów.
Przy tak dużej liczbie hoteli jednym z najważniejszych czynników będzie ilość monet jakimi dysponujecie. Od tego będzie zależał standard Waszego hotelu. Istnieje również opcja lokalnych guesthousów.
Lokalne wyspy na Malediwach
Na lokalnych wyspach możecie znaleźć czysty i schludny guesthouse za 40 $ za noc. Nie należy oczekiwać wysokich standardów.
Transport z Male na lokalną wyspę najlepiej ustalić przed przyjazdem. Guesthousy na ogół oferują dobre pakiety, transfery i taksówki.
Resorty na Malediwach
Na ogół jedna wyspa to jeden resort. Hotele zaczynają się od około 200 $ i idą w górę. Po za sezonem w moim hotelu Outrigger willa kosztowała 400-600 $ a w sezonie cena zaczynała się od 1.000$. Jeden z najdroższych hoteli w kraju oferuję noc za 25.000$ a noc na prywatnej wyspie za 75.000$. Tam również cena wina jest 5-cyfrowa a za wartość sztućców można by kupić samochód.
Niektóre hotele, np. Robinson, są dla osób powyżej 18 roku życia.
Wille na wodzie kosztują na ogół więcej niż te na plaży. Jednym z powodów jest popyt. W katalogach biur podróży, Internecie i na Instagramie, gdy wyszukacie wille na Malediwach, gro z nich będzie właśnie na wodzie. To marzenie wielu osób i zdjęcie, które chce mieć każdy. Nie wszystkie hotele mają willi na wodzie.
Na wyspy położonych bliżej Male można się dostać łodzią podstawioną przez hotel. Te położone dalej oferują albo swoje małe samoloty (wodoloty) lub wymagają połączenia lokalnymi liniami lotniczymi na południe lub północ. Loty mogą trwać od 20 (Baa Atoll) do 90 min (Fuvahmulah).
Przy rezerwacji hoteli przez booking.com skorzystajcie z mojego kodu rabatowego SKURA033 a otrzymacie 50 zł zniżki na rezerwację.
Osobiście odwiedziłam tylko kilka hoteli. Nie mam poglądu na cały kraj. Kurumba była pierwszym hotelem otwartym na Malediwach. Otrzymała nagrodę roku jako rodzinny resort. Bandos ma super zaplecze nurkowe i lokalizację blisko wielu fajnych spotów nurkowych oraz własną komorę hiperbaryczną.
Na własną rękę czy z biurem podróży na Malediwy
To już zależy od naszych preferencji. Wiadomo, że z biurem podróży mamy mniej zmartwień, rezydenta do pomocy na miejscu. Jednak ceny mogą wyjść niższe jeśli zdecydujemy się sami zorganizować wyjazd.
Jeśli chcecie spędzić urlop zanurzając się w lokalnej kulturze i poznając lokalnych mieszkańców, lokalna wyspa będzie strzałem w 10. Taki wyjazd najlepiej zorganizować sobie samemu.
Z dziećmi na Malediwy
Przekrój wiekowy dzieci w hotelu zaczynał się około kilku miesięcy do wieku nastoletniego. Hotele oferują dostawienie łóżeczka, kids kluby, opiekunki do dzieci, niektóre mają place zabaw. Upewnijcie się wcześniej czy Wasz hotel ma zaplecze dla dzieci. Podróż może być męcząca dla dziecka. Wy znacie swoje pociechy najlepiej, więc będziecie wiedzieć czy 12 godzin podróży, 2 samolotami z przesiadką, jest dobrym pomysłem czy lepiej poczekać kilka lat.
Nie spodziewałabym się jednak zaplecza dla dzieci od lokalnych guesthousów.
Co można robić na Malediwach
Malediwy to miejsce wypoczynku i relaksu. Jeśli szukasz wyciszenia po ciężkim roku pracy, lubisz leżeć na plaży i korzystać z uroków wody, to idealne miejsce dla Ciebie. Jeśli jesteście fanami zwiedzania, atrakcji turystycznych, świątyń, muzeów, to może nie najlepsze miejsce na takie wakacje.
Malediwy oferują bogatą ofertę sportów wodnych: windsurfing, surfing, kitesurfing, SUP, jet skis (skutery wodne), parasailing, snorkling, nurkowanie, łowienie ryb, oglądanie delfinów, pływanie z rekinami wielorybimi, 1-dniowe wycieczki na lokalne wyspy. Mogłabym tak wymieniać. Zarówno resorty jak i lokalne guesthousy mają takie wycieczki w ofercie. Jeśli nastawiacie się na konkretny sport np. surfing czy kitesurfing to upewnijcie się, że w danym hotelu jest taka możliwość. Na przykład w okolicy mojej wyspy nie było spotów na te dwa sporty, trzeba było daleko płynąć łodzią i jedyną możliwością było wykupienie prywatnej wycieczki na cały dzień co kończyło się kosztem rzędu 1.000 USD.
Na co jeszcze zwrócić uwagę na Malediwach
Wiza
Obywatele Polski nie potrzebują wizy na Malediwy. Na lotnisku dostaniecie stempel zezwalający na 30 dniowy pobyt. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy. Możecie zostać poproszenie o okazanie biletu powrotnego, rezerwacji hoteli lub potwierdzenia środków finansowych pozwalających na pobyt (średnio 150 USD/dzień). Źródło: www.immigration.gov.mv O ile o rezerwacje hotelowe byłam pytana, o tyle nikt nigdy nie prosił mnie o przedstawienie dowodów finansowych.
Jeżeli wybieracie się do pracy na Malediwy musicie przyjechać już z pozwoleniem na pracę. Nikt nie da Wam pracy na miejscu, na wizie turystycznej. Po za nielegalnymi pracownikami z Bangladeszu, na których przymyka się oczy, żaden inny obcokrajowiec nie dostanie pracy na czarno. To nie Tajlandia.
Szczepienia i zdrowie
Nie ma obowiązkowych szczepień. Istnieje jednak zagrożenie cholerą, tyfusem, polio, żółtaczką typu A, B i C. W 2015 i 2016 odnotowano przypadki zakażenia wirusem Zika.
Szczepienia na żółtą febrę są obowiązkowe, jeśli mieszkacie lub przylatujecie z regionów zagrożonych tą chorobą np. Afryki.
O ile zagrożenie malarią jest niewielkie albo znikome, o tyle denga się zdarza.
Poziom opieki zdrowotnej na Malediwach nie powala. Są tylko 2 szpitale. W poważnych przypadkach pacjenci wysyłani są do Indii lub na Sri Lankę. Doradzałabym wykupienie ubezpieczenia podróżnego.
Dla nurków: na Malediwach znajdują się 4 komory hiperbaryczne. Na południu w hotelu Shangi-La, w centralnej części w hotelu Bandos, na wyspie Kuramathi, na wyspie Kuredu (Lhaviyani Atoll). Najlepsze i najbardziej rozpoznawalne ubezpiecznie to DAN.
Źródło: iPolak, www.msz.gov.pl
Ceny i podatki na Malediwach
Na Malediwach ceny podane są „plus plus”, czyli np. nurkowanie kosztuje 110 $ ++, czyli + VAT i + service charge, 12 i 10%. Zanim coś zakupicie upewnijcie się, jaka jest ostateczna cena.
Do cen noclegów doliczany jest Zielony Podatek, czyli ok 7$ za noc za osobę.
Zwyczaje i religia na Malediwach
Malediwy to konserwatywny kraj muzułmański. Należy przestrzegać zasad tej religii. Na terenie Male zaleca się, aby zasłaniać ubiorem kolana i ramiona, szczególnie kobiety.
Na teren Malediwów nie wolno wwozić alkoholu (nawet ze strefy duty free poprzedniego lotniska), ani wieprzowiny. Jest to sprzeczne z Islamem.
Nie wolno wywozić skorup żółwi, koralowców ani innych części rafy koralowej.
Alkohol na Malediwach
Alkohol dostępny jest w resortach.
Na lokalnych wyspach nie ma dostępu do alkoholu. Naprawdę. Słyszałam turystów mówiących „a bzdura, z kimś tam zagadamy, komuś zapłacimy, coś się wykombinuje”. Nie. Tutaj tak to nie działa. Alkohol w tym kraju jest nielegalny i lokalni mieszkańcy nie mogą go spożywać. Hotele muszą mieć licencję na alkohol (na wieprzowinę również, więc nie zawsze w hotelu na śniadanie dostaniecie boczek). Nawet jeśli lokalni mieszkańcy mają swoje dojścia do alkoholu, to nie będą ryzykować dla turystów.
W Male (stolicy) jest tylko jeden hotel, który posiada licencję na alkohol – HIH, hotel lotniskowy, uważany za jeden z najlepszych hoteli lotniskowych na świecie. Bynajmniej nie ze względy na standard pokoi, ale ze względu na alkohol i piękny widok na turkusową wodę. Dlatego również trzeba zapłacić dużo więcej za pokój w porównaniu do lokalnych hotelików na wyspie.
Rafa koralowa na Malediwach
Wiele osób przyjeżdżając na Malediwy dziwi się, że rafa w niektórych miejscach jest w tak złym stanie. W 2016 Malediwy doświadczyły El Nino a wraz z nim podniesienia się temperatury wody powyżej 30 stopni. Rafa rozwija się między 20 a 30 stopniami a optimum przypada na 25-28. Powyżej 30 stopni koral zaczyna się stresować i zaczyna się proces wybielania (obumierania). Ponad to w maju 2019 zaobserwowaliśmy wzrost temperatury wody do 31 stopni i ponowne wybielanie. Odrodzenie się rafy zabiera dużo czasu. Są miejsca, gdzie rafa na Malediwach jest przepiękna i zdrowa, są również pustynie białego martwego koralu.
Jeśli jesteście fanami snorklingu, sprawdźcie wcześniej czy hotel, który chcecie wybrać ma swoją rafę (house reef) i czy jest tam jakiekolwiek życie. Niestety nie wszystkie hotele oferują taką lokalizację lub rafa jest często martwa a na snorkling trzeba się wybrać łodzią.
Wycieczki na oglądanie delfinów w naturalnym środowisku organizuje większość hoteli.
Chcecie zobaczyć duże ryby? Manty, rekiny wielorybie? Sprawdźcie czy Wasz hotel oferuje takie wycieczki, bo one są tylko w niektórych lokalizacjach i atolach. Pisałam o tym w moim poście o nurkowaniu.
Jeśli jesteście zainteresowani nurkowaniem na Malediwach odsyłam do mojego postu, w którym pisałam o nurkowaniu w tym kraju.
Aktualne informacje na temat podróży na Malediwy w trakcie pandemii znajdziesz w poście tutaj.
Komentarze? Porady? Obawy? Własne doświadczenie? Napiszcie w komentarzach!
Cenisz moją twórczość i pracę?
7 komentarzy
Bardzo pożyteczny artykuł, dziękuję bardzo i przepiękne zdjęcia. Pozdrawiam serdecznie
Super! Cieszę się, że się przyda!
Od siebie dodałabym, ze pora wyjazdu na Malediwy ma BARDZO duże znaczenie. I nie mam na myśli deszczu, a owady towarzyszące porze deszczowej!!!!!! ?byłam na Malediwach 2 razy; raz w styczniu i raz (w porze tzw „deszczowej”) w sierpniu. W styczniu było cudownie!Raj na ziemi.
Ale w sierpniu już zupełnie inaczej – i nie mam tu na myśli hoteli – dwa razy trafiłam w cudowne miejsca. W styczniu był to hotel: Sun Aqua Vilu Reef , a w sierpniu hotel The Sun Siyam Iru Fushi. Oba te hotele bardzooooo polecam! Raj na ziemi! Wracając do pory deszczowej … deszcz jako taki w ogóle nie przeszkadza – i tak jest ciepło i przyjemnie – tak KOMARY każdego dnia nie pozwalały o sobie zapomnieć! Tak i w nocy, jak i w dzień! To było okropne!!! Skutecznie zepsuły nam wyjazd w pięknym hotelu w pięknym miejscu!
Dzięki Kasia, ze podzieliłas się swoim doświadczeniem!
Na mojej wyspie rozpylany środki owadobójcze 1-2 dziennie. Komary mieliśmy tylko na zapleczu centrum nurkowego bo tam zawsze było mleko, woda, sprzęt.
Wiem tez z opowieści innych pracowników ze niektóre hotele miały duży problem z komarami i goście narzekali. Szkoda ze Ty n ataki trafiłaś
Hej. Mam pytanie dotyczace ceny wypozyczenia sprzetu nurkowego. Na stronach oferujacych safari nurkowe na ogol podane w cenie sa balast, butla i pas balastowy. Jakie koszt wypozyczenia kompletnego sprzetu lacznie z komputerem nurkowym trzeba wziac pod uwage?
Gdy byłam na safari na Malediwach z flotą Emperor koszt całego sprzętu był ok 250-280€ (BCD, komputer, płetwy, marka, regulator, pianka).
[…] Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w moim poście tutaj. […]