Nurkowanie

Zdrowie kobiet a nurkowanie

7 marca 2021
nurkowanie na Malediwach photo by Jorn Theelen, kobieta nrek pod wodą

Jestem zmarźlakiem i tego nie kryję. Podczas, gdy koledzy nurkowie schodzą pod wodę w szortach, ja wciągam na siebie długą piankę i ocieplacz z kapturem na drugie nurkowanie. A woda na Malediwach ma 30 stopni. W Meksyku zimą nosiłam 2 długie pianki przy temperaturze wody 26 C. Czy już słyszę śmiech na sali? Czy czyni mnie to gorszym nurkiem? Nie. Czy dziwiono się mi? Nie raz. Czy śmiano się ze mnie? Oczywiście. Czy się tym przejmuję? Już nie. Wolę być wyśmianym zmarźlakiem niż podziwianą, zesztywniałą kostką lodu. Nie wspominając już, że wyziębienie organizmu pod wodą jest niebezpieczne.

Nature nie oszukamy

Ciała kobiet i mężczyzn są inne. Nie da się porównywać zdrowotnych aspektów kobiet i mężczyzn w nurkowaniu, bo naturalnie są po prostu różne. Nikt tu nie jest lepszy lub gorszy.

Termika to nie jedyna różnica między płciami biologicznymi. Pytania o zdrowie a nurkowanie pojawiają się na wielu forach i grupach dyskusyjnych. Pytania o zdrowie kobiet w nurkowaniu padają tylko w gronie kobiet, często po cichu, czasem są ignorowane lub wyśmiewane. Nic dziwnego, że utworzyłyśmy swoje kobiece grupy nurkowe.

Jakiś czas temu napisałam ogólny post na temat zdrowia a nurkowania. 

Dziś z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet post poświęcam nurkującym kobietom, zwanym również nurkiniami. 

Przed nurkowaniem, zapisem na kurs czy try dive powinnyście dostać formularz medyczny do wypełnienia. Jedyne pytania ukierunkowane na kobiety to: czy jesteś lub możliwe, że jesteś w ciąży i czy bierzesz środki antykoncepcyjne. Jednak nie powinnyśmy ograniczać się tylko do tych 2 aspektów. 

Termika w nurkowaniu kobiet

Dlaczego kobiety marzną szybciej niż mężczyźni?

Krótkim słowem wstępu: woda wyciąga ciepło 20 razy szybciej niż wychładzamy się na powietrzu. 20 razy! 

W przypadku obu płci na temperaturę ciała mają wpływ takie czynniki jak:

  • ilość tkanki tłuszczowej
  • rozłożenie tłuszczu w organizmie
  • stosunek powierzchni ciała do jego objętości.

Różnice hormonalne mogą mieć wpływ na termoregulację. Jednak budowa ciała i jego wielkość naogół są odpowiedzialne za reakcję organizmu na zimno.

Całkowita utrata ciepła może być większa u kobiet, ponieważ mają one generalnie większy stosunek powierzchni ciała do objętości oraz mniejszą masę mięśniową w porównaniu z mężczyznami.

Zadbaj o odpowiednie ocieplenie w zależności od temperatury wody i pory roku. W chłodnych wodach, jesienią, zimą i wiosną zalecany jest suchy skafander.

Moja rada

Moja rada jako instruktorki i osoby, która relatywnie dużo nurkuje (1-3 nurki dziennie). To żaden wstyd skończyć nurkowanie, bo nam zimno. Na to jest nawet sygnał pod wodą (pocieranie ramion). Na początku mojej „kariery nurkowej” przeciągałam nurkowanie. Głupio mi było powiedzieć przewodnikowi/instruktorowi, że mi zimno i jestem mięczakiem i przeze mnie wszyscy muszą skończyć nurkowanie szybciej. To nie wstyd! Wymarzłam kilka razy do szpiku kości, skostniały mi palce u stóp i dłoni, wynurzałam się z sino-fioletowymi ustami. Głupie i nieodpowiedzialne to było. Nie wstydźcie się powiedzieć, że Wam zimno. Nie ma żadnej przyjemności w nurkowaniu podczas, którego jedyne co robimy to skupianie się na tym jak bardzo nam zimno. Ilekroć jadę gdzieś na wakacje i nie zabieram własnego sprzętu, piszę wcześniej do centrum nurkowego. Proszę o dodatkową długą piankę i kaptur. Nurkowanie powinno być przyjemne.  

Menstruacja a nurkowanie

Czy podczas okresu mogę nurkować? – to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez kobiety.

Miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do nurkowania. Krwawienie nie przyciągnie rekinów. Pamiętajmy jednak, że każda z nas inaczej przechodzi okres.

Po pierwsze trzeba zadbać o środki higieniczne. 

Kobiety powinny zdawać sobie sprawę z tego, jak działa na nie miesiączka. Powinnyśmy rozważyć, czy związane z nią symptomy wpływają na obniżenie bezpieczeństwa nurkowania.

Niepokój, zawroty głowy, uczucie zimna i możliwość wystąpienia paniki mogą być większe podczas menstruacji lub zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Najgorsze co może się zdarzyć pod wodą to panika. 

Czasowy niedobór żelaza podczas miesiączki może zmniejszyć zdolność do dużego wysiłku fizycznego. Kobiety powinny być przygotowane na zmianę planu nurkowanie, jeśli trzeba.

Doustna antykoncepcja a nurkowanie

Doustne środki antykoncepcyjne mogą przyczyniać się do formowania skrzepów. Może to prowadzić do powikłań zakrzepowo-zatorowych, takich jak zator płucny, zawał serca lub udar. Takie sytuacje są niemożliwe do opanowania pod wodą. Rzucanie palenia, regularne ćwiczenia fizyczne i częste ruszanie się podczas długich podróży minimalizuje ryzyko tworzenia skrzepu. Fakt, że bierzecie doustną antykoncepcje nie dyskwalifikuje Was do nurkowania. Najlepiej zapytajcie swojego ginekologa.

Ciąża a nurkowanie

Kobiety, które są lub myślą, że mogą być w ciąży oraz kobiety, które starają się zajść w ciążę nie powinny nurkować. To zasada, od której nie ma wyjątków. Zdarzyło mi się, że przychodziły do mnie klientki, które przekonywały mnie, że to dopiero początek ciąży i że nic im nie będzie. Wydaje mi się, że wynikało to z niewiedzy a nie lekkomyślności.  

Przeprowadzono badanie na 208 matkach nurkujących w ciąży (w trakcie nurkowania nie były świadome, że są w ciąży). Wykazało wyższy współczynnik niskiej wagi dziecka przy urodzeniu, występowania wad okołoporodowych, trudności z oddychaniem i innych problemach.

Podobne badania wykonane w 2006 roku udowodniła silne powiązanie między występowaniem wad rozwojowych u płodu a nurkowaniem we wczesnych etapach ciąży.

Nie było i nie będzie badań na większych grupach kobiet w ciąży i wpływie nurkowania na ciąże, bo to po prostu nieetyczne. Do tej pory badania dekompresyjne przeprowadzone na owcach wykazały, że u płodu mogą pojawić się pęcherzyki zanim u matki wystąpią symptomy kliniczne choroby dekompresyjnej. W skrócie: matce może nic nie być po nurkowaniu, ale płodowi tak. 

We wszystkich badaniach na owcach odsetek obumierania płodu był bardzo duży.

Poród a nurkowanie

Zalecenia dotyczące powrotu do nurkowania po porodzie są różne w zależności od tego, w jaki sposób dziecko zostało urodzone.

Po naturalnym porodzie drogą pochwową kobieta może wrócić do nurkowania po około 21 dniach. Jest to wystarczająco długi czas na zamknięcie się szyjki macicy, co zmniejsza ryzyko infekcji.

Po cesarskim cięciu, które przebiegło bez komplikacji generalnie zaleca się powstrzymywanie od nurkowania przez osiem do dwunastu tygodni, aby pozwolić matce odzyskać wydolność układu krążenia.

Jeśli kobieta musi leżeć w łóżku z powodu komplikacji po porodzie, rozsądną praktyką jest odczekanie ponad 12 tygodni ze względu na utratę formy fizycznej, wydajności tlenowej i masy mięśniowej.

Najlepiej skonsultuj się ze swoim ginekologiem/ginekolog, położnym/położną. 

Karmienie piersią a nurkowanie

Niektóre z nas karmią piersią inne nie, niektóre kilka tygodnii, miesięcy a nawet lat. Nie znaczy to, że przez cały okres karmienia piersią nie możemy nurkować. Nurkowanie uważa się za bezpieczne dla kobiet, która karmią piersią.

Azot nie kumuluje się w mleku matki, dlatego nie ma ryzyka, że dziecko zaabsorbuje rozpuszczony azot.

Nurkowanie może być przyczyną odwodnienia i wpłynąć na produkcję mleka, dlatego ważne jest odpowiednie nawodnienie.

Zabieg kosmetyczny i rekonstrukcja a nurkowanie

Zdolność do nurkowania po operacji plastycznej zależy od przeprowadzonej procedury.

Przykładowo wstrzyknięcie botoksu z reguły nie wymaga długiej przerwy w nurkowaniu – można do niego wrócić, jak tylko nie występuje ryzyko infekcji.

Wypełniacze stosowane pod skórę wymagają więcej uwagi. Problemem nie jest ciśnienie otoczenia pod wodą podczas nurkowania, ale możliwość przesunięcia się wypełniacza ze względu na ciśnienie w masce nurkowej.

Nurkowanie po poważnych operacjach plastycznych, takich jak abdominoplastyka (usunięcie nadmiaru skóry wokół brzucha) lub implanty piersi jest uważane za bezpieczne, kiedy lekarz prowadzący pozwoli pacjentce na aktywność fizyczną bez ograniczeń.

Typowy okres oczekiwania w takich przypadkach to sześć do ośmiu tygodni.

Uwaga: Implanty silikonowe mają negatywną pływalność, implanty z saliny – neutralną.

Mając implanty, unikaj zapinania pasów piersiowych BCD.

Starzenie się i menopauza a nurkowanie

Symptomy menopauzy mogą być zarówno fizyczne, jak i emocjonalne, np. niepokój, mniejsza ilość energii, uderzenia gorąca, problemy ze spaniem i zmiany nastroju.

Należy jednak pamiętać, że menopauza nie jest przeciwskazaniem do nurkowania pod warunkiem, że symptomy nie wpływają negatywnie na bezpieczeństwo nurkowania oraz że nie jest to największe ryzyko dla starszych nurkujących osób.

Problemy medyczne związane ze starzeniem się, takie jak nadciśnienie, choroby serca czy cukrzyca, wymagają większej uwagi, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że to one będą miały wpływ na bezpieczeństwo nurkowania. 

Osteoporoza a nurkowanie

Zdrowotne środki zapobiegawcze dla nurkujących starzejących się kobiet to między innymi świadomość zwiększonego ryzyka osteoporozy.

Naruszone zdrowie kości nie jest przeciwskazaniem do nurkowania, ale kobiety w których zdiagnozowano osteoporozę lub dużą utratę masy kostnej powinny wdrożyć środki ostrożności, np. poprosić o włożenie sprzętu do wody, nie nosić sprzętu na lądzie oraz unikać niebezpiecznych wejść z brzegu, takich jak kamieniste plaże. 

Źródła:

Post powstał przy wsparciu Ireny Kosowskiej z DAN Europe Polska. Dziękuję za podzielenie się wiedzą i materiałami. Dla osób bardziej zainteresowanych tematyką odsyłam do webinaru – kopani wiedzy przygotowanego przez Irenę. Na ich profilu na Facebooku znajdziecie mnóstwo ciekawych materiałów nt. nurkowania.

Na koniec anegdotka o tamponach pod wodą.

Pod woda ciśnienie jest większe niż na powierzchni, dlatego przedmioty wrażliwe na ciśnienie (w elastycznym opakowaniu, które mają w sobie powietrze lub inne gazy) będą się na głębokości skurczać np. pusta plastikowa butelka (napełniona powietrzem). Podczas szkolenia głębokiej specjalizacji (deep speciality) instruktor pokazuje pod wodą 3 wrażliwe na ciśnienie przedmioty. Od kreatywności instruktora zależy co to będzie. Znajomy Dhruv z Indii (instruktor, wiek ok 25 lat) chciał zabłysnąć podczas szkolenia z samymi facetami. Po pokazaniu 3 typowych przedmiotów, wyjął z kieszeni ofoliowany tampon! Całe życie żył w przekonaniu, że tampon, skoro jest miękki, będzie wrażliwy na ciśnienie. Dhruv zdjął folię i tampon w mgnieniu oka wybuchł! Nasiąknął woda i powiększył się kilkakrotnie. Wszyscy mężczyźni zszokowani. Nie ściska się pod ciśnieniem? Aż tak bardzo się rozszerza? Pograltuował każdej dziewczyny w centrum nurkowym, bo do tej pory nie zdawał sobie sprawy z tego na czym polega okres i jak działa tampon.

Cenisz moją prace i twórczość?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You Might Also Like

2 komentarze

  • Reply malwina 28 września 2021 at 12:57

    Pływać uwielbiam, ale jeszcze nie miałam okazji nurkować. Chciałabym kiedyś zanurkować w jakimś pięknym miejscu i popodziwiać wodny świat. To takie moje małe marzenie 🙂

    • Reply life in 20 kg 27 stycznia 2022 at 10:15

      Trzymam kciuki ze spełni Ci się to marzenie!

    Leave a Reply

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.