Gruzja

Gruzińskie mieszkanie

22 listopada 2011
mieszkanie w Gruzji, Gruzja, Martyna Skura, blog podróżniczy

Gruzini to bardzo rodzinny naród. Spędzają ze sobą cały czas. Mieszkają całymi pokoleniami w tym samym domu lub mieszkaniu.

Najważniejszy jest duży pokój (salon), w którym odbywają się supry i przyjmowanie ważniejszych gości. Często znajduje się tu kominek, ale praktycznie nigdy telewizor! Jest bardzo dużo przestrzeni do tańczenia. Jako, że Gruzni robią to praktycznie zawsze podczas imprez.

Miejsce, w którym Gruzini spędzją najwięcej czasu, jest kuchnia. Nie jest to jednak nigdy osobne pomieszczenie, jak w krajach zachodnich. Kuchnia to duże pomieszczenie połączone często z “pokojem dziennym”. To centrum życia rodzinnego Gruzinów. Tu się je, ogląda TV, gra na komputerze, leży na kanapie itp. Naogół to jedyne pomieszczenie, które jest wogólne ogrzewane.

Mimo, że w gruzińskich domach i mieszkaniach można znaleźć dużo pokoi gościnnych i sypialni, żadko istnieje coś takiego jak “mój pokój” albo “pokój dziecka”. W tych pokojach się tylko śpi. Nie żadko w kilka osób w jendym łózku. To normalne, że dzieci śpią z dziadkami lub rodzicami w tym samym łóżku. Pokoje te praktycznie wogóle nie są ogrzewane. Dzieci i młodzież żadko mają swoje biurka, przy których mogą odrabiać lekcje. Zadania domowe robi się w pokoju dziennym wraz z innymi członkami rodziny. Nie przywiązuje się uwagi do systematycznosci ani postawy podczas odrabiania lekcji. Młodzież często w pośpiechu odrabia zadanie domowe, po to by jak najszybciej usiąść do komputera, gier i Facebooka.

W Gruzji nie ma czegoś takiego jak: przyprowadzanie dziewczyny/chłopaka do swojego domu a tym bardziej do pokoju. Jeśli ktoś taki pojawi się w domu to z dużym prawdopodobieństwem będzie to narzeczony/a. Dlatego młodzież przesiaduje tyle czasu w parku, bo to jedyna okazja (po za szkołą) do interakcji z równieśnikami a już tymbardziej płci przeciwnej.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.