Książki

Bez domu, bez pracy, bez problemów. Recenzja książki „W 16 miesięcy dookoła świata” Natalii Brożko, Wydawnictw Burda Książki

16 maja 2015

Bez domu, bez pracy, bez problemów.

“W 16 miesięcy dookoła świata” jest relacją z podróży dookoła świata jaką przeżyli Natalia i Fabian. Książka opowiada o ich wojażach po Azji, Australii, Oceanii i Ameryce Północnej, co zajęło im niecałe 10 miesięcy. W tym czasie odwiedzili fascynujące kraje jak Tajlandia, Malezja, Singapur, Indonezja, Australia, Nową Zelandię, Fidżi i USA.

Ta pozycja jest estetyczna, czytelna, wzbogacona wieloma zdjęciami. Tylko nieco okładka razi w oczy, gdyż przedstawione na niej zdjęcia zlewają się w jedno, a prawdę mówiąc każde z miejsc na nich przedstawionych zasługuje na złotą oprawę. Zawartość? Autorka w czasem zabawny sposób opowiada o swoich przygodach i szoku kulturowym, jaki przeżyła podczas podróży. Wśród opowieści o trudach podróży, jakie mogą spotkać osoby przyzwyczajone do europejskich standardów życia i podróżowania, przewijają się historie o codzienności każdego globtrotera, czyli pająki, brak wody, spanie w samochodzie lub w innych, najmniej oczekiwanych miejscach.

Książka pisana jest jak pamiętnik, w formie relacji z każdego miejsca, które autorka zobaczyła. Dowiadujemy się, o której godzinie wstała, co jadła na śniadanie i gdzie poszła danego dnia oraz o szczegółach danych zabytków. Maria Kula podczas swoich warsztatów z pisania w podróży powiedziała: „Relacje interesują tylko Wasze mamy”. Dlatego uważam, że taki sposób pisania może się sprawdzić na blogu, gdzie codziennie informujemy naszych czytelników o kolejnych etapach podróży na bieżąco. Czasami ma się wrażenie, że jest to raczej przewodnik turystyczny a nie książka podróżnicza. Na poparcie tych słów na końcu każdego rozdziału możemy znaleźć zestawienia cen w danym kraju.

 

Na niektóre miejsca Natalia poświęca wiele kartek, a na inne niecałe pół strony. Nie wiem czy to dlatego, że to miejsce jest mniej ciekawe, czy dlatego, że chciała po prostu napisać o każdym miejscu, w którym była i w pewnym momencie zabrakło jej miejsca. Można by się zastanowić, czy w tej sytuacji jest sens w ogóle pisać o tych mniej ciekawych miejscach, a nie skoncentrować się na tych wartych opisania, które porwą każdego czytelnika.

 

Szkoda, że autorka nie pisze więcej o refleksach z podróży i spotkaniu z innymi kulturami. O ciekawych miejscach i zabytkach czytelnik może znaleźć informacje w Internecie albo przewodniku turystycznym, siedząc w domu. Natomiast ta pozycja winna być ciekawą historią o drodze i poznawaniu innych kultur. Na pewno jest to idealna pozycja dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z tamtą częścią świata. Jednak na darmo w niej szukać odkrywczych wyznań.

logo_BURDA_KSIAZKI

You Might Also Like

3 komentarze

 • Reply Tamarynowa 16 maja 2015 at 18:45

  Książkę widziałam, ale nie zdecydowałam się jeszcze jej kupić. I chyba nie kupię. Wolałabym czytać o spotkaniach z innymi kulturami niż kartkować pamiętnik. Także dzieki za recenzję, bo pozwoliła mi podjąć ostateczną decyzję 🙂

 • Reply Ola 4 grudnia 2016 at 22:56

  Jestem właśnie w trakcie czytania tej książki i z przykrością stwierdzam, że jestem zawiedziona. Liczyłam na dobrą pozycję, patronowaną przez National Geographic, a tymczasem brnę przez dość toporne wypracowanie. Opisy zdają mi się nieraz mocno spłycone. Ograniczają się do wypunktowania miejsc i czynności w czasie. To zdecydowanie zbyt mało, aby mogło zainteresować. Wiele do życzenia pozostawia też styl pisania. Jest, według mnie, niespójny. Odnoszę wrażenie, że redaktor wybiórczo poprawiał niektóre zdania, a inne pozostawił w ich pierwotnym “blogowym” kształcie. Dziwi mnie też wybór zdjęć. Jest ich bardzo dużo, ale “ilość” nie przekłada się na “jakość”. Zamierzam skończyć tę książkę, ale już wiem, że nie znajdę w niej cennych informacji, na które liczyłam.

  • Reply life in 20 kg 5 grudnia 2016 at 00:33

   Przeczytanie tej książki rownież mi nie przyszło z łatwością. Celne spostrzeżenia. Mnie rownież zdziwiło ze Nat Geo zdecydował sie wydać taka książkę.

  Leave a Reply

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.